Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fala wezbraniowa zbliża się do Warszawy. RSO i meteorolodzy ostrzegają

Redakcja
RSO mazowieckie, Warszawa - komunikaty z Regionalnego Systemu Ostrzegania dla Mazowsza i Warszawy
RSO mazowieckie, Warszawa - komunikaty z Regionalnego Systemu Ostrzegania dla Mazowsza i Warszawy naszemiasto.pl
Zawieszone promy, problemy na budowie mostu Północnego, zalane bulwary i woda stojąca na jezdniach. Do Warszawy zbliża się fala wezbraniowa. Czy czeka nas powódź? Dalsza część tekstu poniżej.

Fala wezbraniowa, Warszawa - stan alarmowy już w środę?

Do Warszawy zbliża się fala wezbraniowa. Oznacza to, że lada dzień do stolicy dotrze znaczna ilość wody skumulowana po ostatnich silnych opadach deszczu. Jak narazie, pod wodą znalazł się plaża przy moście Poniatowskiego, zalana została część bulwarów, odwołane zostały rejsy promów.
Aktualne informacje na temat poziomu wody w Wiśle podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Obecnie wynosi on ponad 330 centymetrów. W najbliższych dniach meteorolodzy spodziewają się jednak pogorszenia warunków. We wtorek poziom Wisły powinien osiągnąć stan ostrzegawczy, zaś w środę czeka nas dalszy napływ wody oraz możliwe wystąpienie stanu alarmowego (woda osiągnie poziom 6,5 metra). O możliwych zagrożeniach informował także Regionalny System Ostrzegania. Jak na razie żadne powiaty województwa mazowieckiego nie są zagrożone powodzią. Sytuacja jest jednak bardzo dynamiczna.

Czym jest RSO (Regionalny System Ostrzegania)?

RSO, czyli Regionalny System Ostrzegania, to państwowa usługa powiadamiania obywateli o rozmaitych zagrożeniach. Komunikaty są tworzone przez wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego. Dotyczą różnego rodzaju lokalnych zagrożeń, nie tylko klęsk żywiołowych, ale i zagrożeń na drogach.

Jakie typy ostrzeżeń są wysyłane?

Komunikaty drogowe- istotne blokady dróg i inne zdarzenia, znacząco wpływające na czas podróży.

Ostrzeżenia meteorologiczne- wszelkie zjawiska pogodowe, mogące stanowić zagrożenie dla obywateli. Oblodzenie, wichury, gradobicia, gwałtowne burze, silne opady deszczu, upały i inne zagrożenia i ostrzeżenia pogodowe.

Ostrzeżenia hydrologiczne- ryzyko powodzi bądź lokalnych podtopień, wywołane gwałtownymi opadami, silnymi wiatrami, bądź innymi zjawiskami podnoszącymi stany wód.

Jak zachować się po otrzymaniu ostrzeżenia RSO?

Jeśli dowiesz się o obowiązującym ostrzeżeniu, skorzystaj z internetu, radia lub telewizora, nie tylko by poznać istotę zagrożenia, lecz przede wszystkim, by w przypadku poważnego zagrożenia, znać instrukcje postępowania i polecenia. Pamiętaj, by powiadomić o zagrożeniu osoby znajdujące się w pobliżu. Gdy przebywasz poza domem, w miarę możliwości skontaktuj się z najbliższymi. Powiadom ich o sytuacji, ale także o miejscu swojego pobytu. Nie wpadaj w panikę, zachowaj zimną krew i spokój, dawaj otoczeniu przykład rozumnych zachowań.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto