Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Chlebów Świata 2015. Dowiedz się jak smakuje pieczywo ze starożytnego Rzymu

kf
Festiwal Chlebów Świata
Festiwal Chlebów Świata Festiwal Chlebów Świata/facebook
Historia mąki, sposoby wypiekania pieczywa przez starożytnych Rzymian, czy Libańczyków, laboratoria piekarnicze, chlebowe krokodyle. Wszystko to podczas imprezy Festiwal Chlebów Świata, który odbędzie się w dniach 13-15 marca w Warszawie.

Festiwal Chlebów Świata 2015, 13-15 marca, Zespół Szkół im Wł. Grabskiego, ul. Ratuszowa 13 (blisko PKP Warszawa Wileńska), wstęp wolny.

To będzie druga edycja imprezy Festiwal Chlebów Świata. Pierwsza odbyła się w zeszłym roku i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. - Podczas pierwszego wydarzenia Festiwal Chlebów Świata mieliśmy wystawców z Włoch, Palestyny, Bułgarii, Chin - wylicza Cezary Kopczyński, współorganizator wystawy Festiwal Chlebów Świata. - Jednym z najciekawszych wypieków, które pojawiły się w zeszłym roku były indonezyjskie chleby w kształcie krokodyli. Ofiaruje się je nowożeńcom na szczęście - wspomina Kopczyński.

Sama idea narodziła się jako pomysł na promocję szkoły im. Wł. Grabskiego. - Okazało się, że to był strzał w dziesiątkę - Cezary Kopczyński. Podczas zeszłorocznego wydarzenia Festiwal Chlebów Świata szkołę odwiedziło ponad 4500 uczniów z różnych szkół. - Część z nich wróciła jeszcze raz z rodzicami, aby z nimi przyjrzeć się wyrobom piekarniczym z całego globu - dodaje. Na podobną, jeśli nie większą, popularność wydarzenia Festiwal Chlebów Świata liczą organizatorzy również w tym roku.

Zobacz też: Targi Warszawski Smak. „Zaczęło się od miłości do jedzenia”

Unikatową formułą imprezy Festiwal Chlebów Świata są prezentacje międzynarodowych tradycji piekarniczych, które będą realizowane w kilkunastu salach lekcyjnych. Odwiedzając je można będzie poznać historię starodawnych mąk, sposób przygotowania pieczywa przez Rzymian i Libańczyków, Palestyńczyków, zdolności piekarzy z Chin, Indonezji, Syrii.

Podczas imprezy Festiwal Chlebów Świata nie zabraknie wypieku starodawnego razowego pieczywa w piekarni domowej oraz ekologicznego wędzenia wędlin zapewnionego przez ekspertów z Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. W salach lekcyjnych będzie można poznać sposoby przygotowania: piady, pity, rogali świętomarcińskich z Poznania, bio pieczywa, ziaren i starodawnych mąk, chlebów z Australii i Oceanii, Chin, Bułgarii, Francji, Libanu, Indonezji, Palestyny, Serbii, Włoch i innych stron świata. - Chodziło nam o to, żeby wydarzenie Festiwal Chlebów Świata było żywe, nie chcieliśmy się ograniczać tylko do biernej ekspozycji – wyjaśnia Cezary Kopczyński.

Podczas Imprezy Festiwal Chlebów Świata pojawi się też Jarmark Chlebów Świata i dodatków takich jak: chleb litewski, sękacz, cebularz, pieczywa bezglutenowe, chleb życia, chleb bez mąki, mrowisko, ciasta, sery krowie, kozie, owcze, sery dojrzewające, miody, pierzga, pyłek kwiatowy, przyprawy, zioła, bakalie, ekologiczne wędliny, czy powidła z buraków cukrowych z Mazowsza.

Cezary Kopczyński mówi, że Polacy przyzwyczaili się do chleba jako do jednego z najsilniej wpisanych w tradycję produktów żywnościowych. - Jednak dopiero dzięki tym targom dowiedziałem się jak bardzo polski, tradycyjny chleb smakuje ludziom z całego świata. Bardzo wielu z nich zabierało ze sobą dzieła naszych piekarzy to swoich krajów - stwierdza.

Festiwal Chlebów Świata odbędzie się w dniach 13-15 marca w Zespole Szkół im. Wł. Grabskiego. Wstęp na wydarzenie jest darmowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto