Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Ciało/Umysł. Dusza i ciało znajdą tu coś dla siebie

Sonia Tulczyńska
Festiwal Ciało/Umysł. Dusza i ciało znajdą tu coś dla siebie
Festiwal Ciało/Umysł. Dusza i ciało znajdą tu coś dla siebie JOANNA URBANIEC GAZETA KRAKOWSKA
To już trzynasta edycja tanecznej imprezy, która opanowuje nie tylko wnętrza teatrów. Festiwal Tańca Współczesnego „Ciało/Umysł” przenosi się także do przestrzeni publicznej i... świadomości widza.

Festiwal Ciało/Umysł. Dusza i ciało znajdą tu coś dla siebie

Artystyczne wydarzenie rozpoczęło się w ubiegłym tygodniu pokazem spektaklu „Souls”. Twórca, Olivier Dubois, zaprosił do tej sztuki tancerzy z Maroka, Wybrzeża Kości Słoniowej, Senegalu, Egiptu, RPA i Republiki Konga. To cecha charakterystyczna festiwalu Ciało/Umysł. Rokrocznie na scenie tego wydarzenia możemy podziwiać wybitnych artystów z całego świata. Hasłem przewodnim imprezy jest stwierdzenie „Nie musimy być na ty”. – Tegoroczna edycja może nie obiecuje zniesienia antagonizmów społecznych, ale pozwala przyjrzeć się ich zróżnicowaniu wraz z istniejącymi w nich konfliktami. Kusi realnością akceptacji rzeczywistego pluralizmu w sferze publicznej. Zaprasza do świadomego podjęcia wysiłku, aby pozbyć się wzajemnej niechęci czy nawet wrogości – wyjaśnia Edyta Kozak, dyrektorka artystyczna.

Program festiwalu na najbliższy tydzień jest wyjątkowo bogaty. Będzie można zobaczyć spektakle i instalacje artystów z Islandii, Belgii, Turcji, Szwajcarii, Francji, Niemiec, Portugalii i Polski. Swoje prace zaprezentują m.in.: Alessandro Sciarroni, Martin Schick, Les Choses de Rien, Heine Rosdal Avdal, Yukiko Shinozaki, Karol Tymiński. Do 25 września na placu Defilad w godz. 10–22 można oglądać instalację „Smoki kontra Trolle” autorstwa Edyty Kozak i Lecha Rowińskiego.

Warto też zobaczyć sztuki „Folk” i „600 steps”. – Zasłyszana kiedyś maksyma mówiąca o szanowaniu tradycji i jednoczesnym zrywaniu z nią zainspirowała mnie do ponownego zajęcia się fenomenem folkloru w tańcu – pisze Edyta Kozak, kuratorka projektu „Folk”, który można obejrzeć w teatrze Studio. „600 steps”, stworzone w Zachęcie, ukazuje miejskie życie wWarszawie i Stambule. Widzowie mogą się poruszać po instalacji stworzonej z wielu znalezionych przedmiotów wybraną przez siebie ścieżką. Wstęp na przedstawienia jest bezpłatny.

Festiwal to nie tylko spektakle taneczne. To też towarzyszące atrakcje, m.in. spotkania z artystami. Podczas nich będzie można porozmawiać nie tylko o teatrze, ale przede wszystkim o współczesności. Chętni podyskutują z choreografami, tworzącymi wyjątkowe tła festiwalowych występów. Codziennie będą się odbywać także wykłady, warsztaty i debaty panelowe dotyczące tematyki jednostki, społeczeństwa i tworzenia się małych wspólnot. – Chcemy się bliżej przyjrzeć współczesnym postaciom communitas oraz dynamice powstawania bezpośrednich, inkluzywnych i niehierarchicznych wspólnot, które niosą w sobie potencjał zmiany społecznej – dodaje Edyta Kozak.

Festiwal Tańca Współczesnego „Ciało/Umysł” potrwa aż do niedzieli. Spektakle będą się odbywać w teatrze Studio, w Zachęcie i po raz pierwszy w Teatrze Powszechnym.
Bilety na sztuki kosztują od 20 do 30zł. Można także kupić karnety na wszystkie dni festiwalu w cenach: 203 zł za karnet normalny i 140zł za ulgowy.

Repertuar i opis spektakli można znaleźć na stronach internetowych teatrów oraz na ogólnej stronie wydarzenia: www.cialoumysl.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto