Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal "Pięć Smaków", Warszawa. Będą spotkania z gośćmi specjalnymi

mat.pras.
Festiwal "Pięć Smaków", Warszawa. Będą spotkania z gośćmi specjalnymi
Festiwal "Pięć Smaków", Warszawa. Będą spotkania z gośćmi specjalnymi materiały prasowe
Festiwal "Pięć Smaków", Warszawa. Co roku organizatorzy Pięciu Smaków mają zaszczyt gościć twórców filmów, które trafiają do programu festiwalu. W tym roku do Warszawy przyjadą kolejni z nich.

Festiwal "Pięć Smaków", Warszawa. Będą spotkania z gośćmi specjalnymi

Tanwarin Sukkhapisit – reżyserka, aktorka, producentka. Nagradzana za krótkometrażowe filmy, często nawiązujące do autobiograficznych doświadczeń związanych ze zmianą płci. Jej debiutancka fabuła „Insects in the Backyard” nie została dopuszczona do dystrybucji przez cenzurę, trafiła jednak na ponad 30 międzynarodowych festiwali. W kolejnych filmach sięgała po konwencje popularnego kina gatunkowego – od horroru po komedie romantyczne, przychylnie przyjęte przez widzów. W 2012 roku pełniła funkcję dyrektorki stowarzyszenia reżyserów filmowych (Thai Film Director Association). Na Pięciu Smakach pokaże "Będzie lepiej".

Eduardo Roy Jr. – absolwent New Era University w Quezon City i Philippine School of Interior Design. Pracował jako projektant wnętrz, jednocześnie pisząc scenariusze telenowel i reżyserując. Jego pierwszy krótki metraż „Ulirat” otrzymał tytuł najlepszego filmu krótkometrażowego 2002 roku w konkursie Film Academy of the Philippines (FAP). Ukazująca środowisko filipińskich transkobiet „Metamorfoza” pokazywana była m.in. na Berlinale, otrzymała szereg nagród na festiwalu Cinemalaya i w Vesoul. Drugim filmem reżysera na tegorocznym festiwalu będzie "Fabryka dzieci". Wraz z Royem na festiwalu pojawi się Almond L. Derla, producent obu filmów.

Czytaj też: Festiwal Pięć Smaków. Kontrowersyjna sekcja queer

Nghiem-Minh Nguyen-Vo - reżyser olśniewającego wizualnie "2030: Woda" urodził się w 1956 roku w Sajgonie, dorastał podczas wojny na wietnamskiej prowincji. W młodym wieku wyjechał do Francji, studiował fizykę w Poitiers (B.S. in Aeronautical Engineering) i w USA (UCLA). W Ameryce w 1998 roku skończył też scenariopisarstwo i reżyserię. Jego pełnometrażowy debiut "Poganiacz bawołów", pokazywany podczas 2. edycji Pięciu Smaków, w 2006 roku reprezentował Wietnam w oscarowym wyścigu, zdobył też wiele nagród, m. in. New Directors Silver Hugo Award na MFF w Chicago, FIPRESCI Jury Award na MFF w Palm Springs, Youth Jury Award na MFF w Locarno. Mieszka i pracuje w Los Angeles.

Chienn Hsiang - ceniony w tajwańskim środowisku filmowym operator filmowy, współpracujący m. in. z: Chen Yu-hsunem ("Zone Pro Site"), Sylvią Chang ("20, 30, 40"), czy Yee Chin-yenem ("Blue Gate Crossing"). Jego film telewizyjny "Ranger" był nominowany do Taipei Awards, otrzymał też Special Jury Remi Award na WorldFest – MFF w Houston. W 2012 roku nakręcił krótki metraż "The Monad". "Drzwi" są jego pełnometrażowym debiutem, znakomicie przyjętym na światowych festiwalach.

W Warszawie pojawią się także młodzi filmowcy z Hongkongu: Wan King-fai (reżyser "Winnej") i Sam Chan Chi-lap (operator "Zabójców"). Pokażą oni swoje filmy realizowane w projekcie Fresh Wave, a także filmową kronikę z Occupy Central - studenckich protetestów przeciwko polityce Chin względem Hongkongu. Spotkanie z nimi będzie więc okazją do wysłuchania relacji z wydarzeń, które trafiły na czołówki światowych gazet, i które tworzą bierzącą historię Pachnącego Portu.

WIETNAMSKIE KINO SAMOCHODOWE
Po zakończeniu działalności Jarmarku Europa na Stadionie X-lecia, nieodżałowane Viet Town odradza się w Centrum Handlowym Marywilska 44 na warszawskiej Białołęce. Po raz pierwszy Festiwal Pięć Smaków zaprasza tam na wyjątkowe wydarzenie – kino samochodowe z wietnamskim filmem "2030: Woda" w reż. Nghiem-Minh Nguyen-Vo! A przed seansem na zakupy i kolację w Strefie Gastronomicznej Centrum, w której dania serwuje m. in. słynny stadionowy bar Nam Sajgon. Najpierw zupa won ton i kurczak w cieście, a potem świetny film w niecodziennej scenerii - warto pojawić się w piątek na Marywilskiej!

Czytaj też: Wietnamskie kino samochodowe na Marywilskiej. Jak się przygotować do seansu?

O FILMIE:
Połączenie fantastyki naukowej z kinem apokaliptycznym, thrillerem i melodramatem. Reżyser, Nghiem-Minh Nguyen-Vo, po raz kolejny uczynił wodę pełnoprawnym bohaterem, kształtującym wizję przyszłości cywilizacji. Akcja rozgrywa się w 2030 roku w świecie walczącym ze skutkami globalnego ocieplenia. W wyniku katastrofalnej zmiany klimatu południowy Wietnam znalazł się pod wodą, a większość mieszkańców została ewakuowana. Sao i jej mąż Thi nie chcą opuścić swojej zatopionej ziemi, mieszkają w domu na palach i próbują przeżyć, korzystając z kurczących się morskich zasobów. Kiedy Thi zostaje zamordowany, Sao jest zdeterminowana, by rozwikłać zagadkę jego śmierci.

14 listopada, piątek. Początek o godz. 19:00, wejście od 17:00. Wstęp wolny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto