Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Sztuka Ulicy od 1 do 5 lipca w Warszawie (PROGRAM)

Aleksandra Kosior
Plakat promujący XIX Festiwal Sztuka Ulicy
Plakat promujący XIX Festiwal Sztuka Ulicy Materiały prasowe
W dniach 1-5 lipca w Warszawie odbędzie się dziewiętnasta edycja międzynarodowego festiwalu sztuka ulicy. Wielki maraton teatralny i cyrkowy na kilka dni zamieni miasto w scenę. Na ulice wyjdą uliczne teatry z całej Europy.

Festiwal Sztuka Ulicy jest organizowany przez Stowarzyszenie Scena 96, które skupia artystów, animatorów i menedżerów kultury. Jego idea jest prosta. Przez pięć dni w całej Warszawie, zarówno na ulicach, jak i w plenerach, będą odbywać się przedstawienia teatrów ulicznych z Polski i całej Europy. Wstęp na „widownię” będzie całkowicie wolny, ale organizatorzy nie zapewnią miejsc siedzących. Festiwal przyciąga nie tylko stałych widzów, ale także pozwala przypadkowym warszawiakom i wczasowiczom na zapoznanie się z alternatywną sztuką.

W ciągu 19 lat swojej historii, festiwal rozrósł się z małego wydarzenia, w którym uczestniczyły trzy polskie teatry, do pięciodniowej imprezy, której program jest niezwykle napięty. . – Zaczęło się na początku lat 90., kiedy chodziłem szarymi ulicami Warszawy i chciałem je jakoś urozmaicić – mówi dyrektor artystyczny i pomysłodawca festiwalu Dariusz Jarosiński. – Zastanawiałem się, co zrobić, żeby urozmaicić rzeczywistość, a ponieważ byłem związany z teatrem, to padł taki pomysł – wspomina.

Czytaj także: Media: Katowice i Lublin wyprzedziły Warszawę w biegu o ESK 2016

W tym roku oprócz zespołów z Polski, przyjadą także grupy z Wielkiej Brytanii, Francji, Szwajcarii, Niemiec, Włoch, Czech, Hiszpanii oraz Belgii. Festiwal rozpocznie się paradą w dniu 1 lipca, która przejdzie od stacji metra Stare Bielany aż na Słodowiec. Czterdzieści przedstawień będzie się odbywać m.in. przy Placu Zamkowy, w Park Łazienkowskim, Park Świętokrzyskim i Park Agrykola, czy na Rynku Nowego Miasta. Wydarzeniu towarzyszyć będą również spotkania w Klubokawiarni Resort, gdzie wieczorami będzie działać Kino*C (dodane do programu w zeszłym roku), w którym będą pokazy o filmie, muzyce, tańcu, teatrze. Dodatkowymi atrakcjami będą wystawy teatru plenerowego z Niemiec pod tytułem XX lat Antagon TheaterAKTion w instytucje Goethego przy ulicy Chmielnej oraz twórczości Pierrota Bidona, która odbędzie się w Klubokawiarni Resort. –Festiwal się zmieniał w przeciągu tych lat. Mieliśmy okres, gdy wystawialiśmy prace plastyczne. Kiedyś zgłosili się do nas grafficiarze. Pokazaliśmy im, że można tworzyć graffiti legalnie. Teraz mają już własny festiwal – opowiada dyrektor Jarosiński.

Festiwal swoim honorowym patronatem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy. Bogatą listę partnerów dopełniają m.in. Ambasada RFN, Instytut Goethego, czy Instytut Cervantes.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto