Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Wyłącz System. Zobacz, co będzie się działo!

Agata Baca
Rys. Przemysław "Trust" Truściński
Rys. Przemysław "Trust" Truściński materiały prasowe
W czerwcu mija 23 lata od upadku komunizmu. Aby uczcić to wydarzenie, tak ważne dla Polaków, przyjdź na Fiestę w ramach festiwalu Wyłącz System. Koncerty odbędą się 6 czerwca o godz. 18.00 na plaży pod mostem Śląsko-Dąbrowskim. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Święto Wolności i projekt Wyłącz System organizowane są z okazji rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r., koordynuje je Dom Spotkań z Historią. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest "Kobieta kontra system".

Kluczowym punktem projektu Wyłącz System będzie Fiesta. Organizatorzy podkreślają, że w ten sposób łączą zabawę z refleksją. Celem imprezy jest świętowanie dnia, w którym polskie społeczeństwo otworzyło drogę do upadku komunizmu w Europie. Mimo, że 4 czerwca 1989 roku nie odbyła się Prawdziwa Fiesta, pora świętować teraz.

W 2009 roku imprezę zorganizowano w starej Elektrociepłowni Powiśle, w 2010 roku w nieistniejącej już drukarni Dom Słowa Polskiego, a w 2011 roku w nieczynnym Hotelu Europejskim. Natomiast w tym roku odbędzie się w plenerze, na plaży pod mostem Śląsko-Dąbrowskim. Po raz pierwszy towarzyszy jej tyle koncertów. Za reżyserię finału odpowiada Agnieszka Korytkowska-Mazur. Imprezę poprowadzi Piotr Metz.

Program Fiesty:

19:00 Soma Ansamble

20:00 BaBu Król (Budyń&Bajzel)

21:00 Kury

22:00 Brygada Kryzys (feat. Vienio&Pele)

23:00 YeShe (feat. Staszek Soyka) + Klinika Lalek

00:00 Wyłączanie systemu - FINAŁ

00:30 DJ Teresa i Tygrysy

Czytaj także:
13. Pikinik Olimpijski już w sobotę. Przyjdź i poczuj atmosferę nadchodzących Igrzysk Olimpijskich

Projekty towarzyszące festiwalowi Wyłącz System:

29 maja (wtorek) o godz. 18:00 w Domu Spotkań z Historią obędzie się spotkanie "Kobiety systemu"

Spotkanie o kobietach, celebrytkach systemu – symbolu i produkcie komunistycznej propagandy. Kim były naprawdę? Służebnicami ideologii? Maskotkami władzy? Ofiarami czy opokami systemu? W spotkaniu weźmie udział m.in. Ewa Toniak, historyk sztuki, autorka książki "Olbrzymki: kobiety i socrealizm".

30 maja (środa) o godz. 18:00 DSH zaprasza na spotkanie "Kobiety kontra system"

Rozmowa o kobietach walczących przeciwko dyktaturom w różnych krajach świata. Spotkanie poprowadzi Krystyna Kurczab-Redlich, dziennikarka, wieloletnia korespondentka polskich mediów w Rosji. W dyskusji udział wezmą m.in. Aleksandra Chrzanowska, koordynator ds. cudzoziemców ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej oraz Maria Książak, psycholog.

Czytaj także:
200 tysięcy osób wzięło udział w Nocy Muzeów 2012 w Warszawie

31 maja (czwartek) o godz. 18:00 w DSH odbędzie się spotkanie "Opozycyjna codzienność"

Spotkanie z byłymi opozycjonistkami m.in. Ludwiką Wujec (polityk, urzędniczka samorządowa, działaczka opozycji demokratycznej w PRL-u) i Joanną Szczesną (dziennikarka, reporterka i pisarka, działaczka opozycji demokratycznej w PRL-u). Spotkanie prowadzi Monika Powalisz, reżyserka, scenarzystka i dramatopisarka.

2 czerwca (sobota) o godz. 14:00 Centrum Handlowe Warszawa Wileńska zaprasza na akcję "Jak dobrze wyglądać w kryzysie. Made in PRL"

Koncert i akcja, podczas której zaproszeni styliści dokonają metamorfozy publiczności i aktorów, zmieniając ich w prawdziwe gwiazdy polskiej, radzieckiej, czechosłowackiej, jugosłowiańskiej, rumuńskiej, bułgarskiej i enerdowskiej estrady lat 80-tych. Aktorzy zaśpiewają piosenki m.in. z repertuaru Ałły Pugaczowej i Heleny Vondráčkovej.

Scenariusz i reżyseria: Wojciech Pitala
Stylizacja: Anna Puchalska
Choreografia: Agata Puszcz
Aktorzy: Dorota Glac, Emanuela Osowska, Sebastian Królikowski

W dniach 3 - 6 czerwca (niedziela - środa) odbędzie się Street Art wolności

Wolnościowe grafitti będą powstawać w różnych częściach miasta, wśród artystów m.in. Cowek (Białoruś), Kroze (Białoruś), Grino (Białoruś) Sucks (Polska).
Partner: Instytut Adama Mickiewicza

4 czerwca (poniedziałek) w godz. 10:00-18:00 DSH zaprasza na "Bez komentarza" - pokaz filmów i montaży filmowych zadedykowanych kobietom walczących z systemem.

4 czerwca (poniedziałek) w godz. 10:30 w parku im. Rydza-Śmigłego zostanie odsłonięty pomnik Haliny Mikołajskiej (1925-1989), wybitnej aktorki, reżyserki i opozycjonistki. Od 1976 r. była członkinią Komitetu Obrony Robotników, a następnie KSS KOR.
Organizator: Kancelaria Prezydenta RP

4 czerwca (poniedziałek) o godz. 19:00 na Plac Konstytucji zostanie wzniesiony Toast

Toast za wolność wznoszony wspólnie z Inicjatywą RAZEM '89 na Placu Konstytucji, czyli w okolicach solidarnościowego sztabu wyborczego w zwycięską niedzielę czerwcową 1989 roku.

5 czerwca (wtorek) od godz. 18.00 w DSH odbędą się projekcje i dyskusje:

Pokaz filmu Ciągle wierzę, reż. Magda Mosiewicz, następnie dyskusja
Pokaz filmu o Ewie Hołuszko, urodzonej jako Marek Hałuszko, działaczu opozycji demokratycznej w PRL-u. Goście spotkania: Ewa Hołuszko, Magda Mosiewicz, Agnieszka Graff, Krystyna Duniec. Prowadzenie: Anna Czerwińska, Feminoteka.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto