Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwale Warszawa. Jakie wydarzenia kulturalne czekają na nas jeszcze w tym roku?

Sylwia Arlak
Sylwia Arlak
Marek Szawdyn/Polskapress
Choć do końca roku zostały już tylko niecałe dwa miesiące, Warszawa nie zwalnia tempa. W listopadzie i w grudniu czeka na nas mnóstwo wydarzeń kulturalnych, których nie wypada przegapić. Nie wierzycie? Sprawdźcie. Dalsza część artykułu poniżej.

Filmowa końcówka roku

Końcówka roku zapowiada się iście filmowo. Przed nami znakomite, uznane festiwale i kilkaset godzin z polskim i zagranicznym kinem. Nie zabraknie też odrobiny humoru, dobrej muzyki, pysznego jedzenia i ciekawych rozmów za sprawą Festiwalu Niewinni Czarodzieje (14-24 listopada; różne lokalizacje). Głównymi bohaterami tegorocznej edycji będą: Bareja, Wiech i Kondratiuk

W budynku KC PZPR, czyli dawnej siedzibie władzy, która zakazywała Barei robić filmy według jego własnej wizji, odbędzie się potańcówka "Łubu Dubu" inspirowana twórczością reżysera. Wiechowi, czyli Stefanowi Wiecheckiemu poświęcony został koncert "Wiecho-pomne wydarzenie artystyczne. Miłośnicy Andrzej Kondratiuka w Fotoplastikonie Warszawskim obejrzą rzadko pokazywane etiudy i filmy krótkometrażowe artysty. A to tylko kilka atrakcji. Więcej o wydarzeniu piszemy tutaj. Część wydarzeń jest bezpłatna, część biletowana. Bilety do nabycia w kasie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Miłośników dobrego kina zachęcamy do zapoznania się z programem 13. Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięciu Smaków (13-20 listopada; Kino Muranów i Kinoteka). Coroczny przegląd kina z Azji Wschodniej, Południowo-Wschodniej i Południowej przyciąga coraz więcej warszawiaków. Tym razem zobaczymy czterdzieści pełnometrażowych filmów, z czego zdecydowana większość to premiery. Możemy też liczyć na spotkania z azjatyckimi twórcami. Po seansie warto wybrać się na warsztaty albo spróbować menu kuchni dalekowschodniej. Więcej o tym wydarzeniu piszemy tutaj.Bilety do nabycia

tutaj

.

Od 18 do 24 listopada Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza na 17. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej. W programie wydarzenia znajdzie się ponad 30 filmów: fabuł i dokumentów z kilkunastu krajów świata (m.in. Izraela, Polski, Niemiec, Węgier, Holandii, Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Rosji, Argentyny czy Australii). Podczas tego wydarzenia zobaczymy produkcje prezentowane i nagradzane na największych światowych festiwalach. Wstęp wolny.

ZOBACZCIE też

Darmowe kino Warszawa. Gdzie i kiedy obejrzycie bezpłatne seanse?

Jeśli o filmach mowa nie można zapomnieć o Festiwalu Sputnik nad Polską (21 listopada-1 grudnia; w kinach: Luna, Elektronik, Iluzjon). Coroczny festiwal filmów rosyjskich organizowany jest od 2007 roku.

"Czarna dziura to obszar czasoprzestrzeni, którego, z uwagi na grawitację, nic nie może opuścić. Otacza ją powierzchnia nazywana horyzontem zdarzeń, która wyznacza granicę bez powrotu. Tak też jest z rosyjską kinematografią. Gdy się z nią zetkniesz, nie będzie odwrotu. Przekonaj się o tym na 13. Sputniku!" - zachęcają organizatorzy wydarzenia. My szczególnie mocno czekamy na festiwalową Noc grozy. Bilety do nabycia tutaj

W dniach 21-24 listopada odbędzie się Pierwszy Przegląd Nowego Kina Argentyńskiego. Podczas czterech dni zobaczymy to, co aktualnie dzieje się w argentyńskim kinie - zarówno niezależne jak i mainstreamowe produkcje. Bilety w cenie od 21 zł do 23 zł do kupienia w kasie kina Muranów.

Okazję do obejrzenia niezależnych produkcji filmowych daje Grand OFF – Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata (25 listopada – 2 grudnia; Luna). Aż 55 filmów powalczy o nagrody m.in. w kategoriach: scenariusz, reżyseria, zdjęcia, aktorka, aktor, animacja, najlepszy film polski. 3574 filmów ze 113 krajów całego świata ocenia międzynarodowa Kapituła składająca się z ponad 80 znawców filmu, teoretyków, reżyserów, operatorów, montażystów i aktorów z ponad 30 krajów. Te liczby robią wrażenie. Wstęp wolny.

ZOBACZCIE też

W Warszawie powstała wirtualna rzeźba, która na żywo zmienia swój kształt. O jej wyglądzie decydują mieszkańcy

W Warszawie powstała wirtualna rzeźba, która na żywo zmienia...

Własnymi słowami (29 listopada – 1 grudnia) to z kolei pierwszy w Polsce festiwal filmowy poświęcony rdzennym kulturom i językom. "Pokażemy i przybliżymy kulturę oraz języki małych społeczności. Festiwal będzie miejscem spotkań, dialogu, wspólnego doświadczania naszego bogactwa językowo-kulturowego. Pokazy filmów będą przeplatane spotkaniami z przedstawicielami prezentowanych na ekranie społeczności, badaczami, naukowcami, aktywistami działającymi w obszarze rewitalizacji językowo-kulturowej oraz twórcami filmów" - tłumaczą organizatorzy wydarzenia. Wstęp bezpłatny.

Najlepsze dokumenty świata to z kolei 19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS (5-12 grudnia; U-Jazdowski, Kino Muranów, Kinoteka). Podczas wydarzenia mamy szansę obejrzeć kilkadziesiąt premierowych pokazów i uczestniczyć w kilkunastu spotkaniach ze światowej sławy dokumentalistami. Wiodącą sekcją tegorocznej edycji festiwalu jest "Kto się boi tęczy" o problemach społeczności LGBT.

"WATCH DOCS to jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka prezentujących filmy dokumentalne, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową" - zachęcają organizatorzy. Wstęp bezpłatny.

POLECAMY TEŻ:


od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto