Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Film "Szaleńcy" z 1928 roku w jakości 4K. Niesamowity pokaz za darmo

Joanna Postrzednik
Film "Szaleńcy" z 1928 roku w jakości 4K. Niesamowity pokaz za darmo
Film "Szaleńcy" z 1928 roku w jakości 4K. Niesamowity pokaz za darmo Kadr z filmu "Szaleńcy"
“Szaleńcy” to superprodukcja z 1928, która po 90. latach będzie miała swoją warszawską repremierę. Zrekonstruowany film w jakości 4K można za darmo zobaczyć już 10 listopada. Dalsza część artykułu poniżej.

Film z 1928 w jakości 4K

Olbrzymia ilość wojska, zastępy statystów, nowatorskie efekty specjalne i pirotechniczne, szczegółowo odtworzone sceny bitew, broń z epoki, a także czołgi i samoloty na planie – "Szaleńcy" to pierwszy film w historii młodego polskiego kina, który można było nazwać prawdziwą superprodukcją. 10 listopada 2018 roku, po 90. latach będzie miał swoją repremierę. Tym razem zobaczymy go zrekonstruowanego cyfrowo w jakości 4K.

Hołd dla tysięcy bezimiennych bohaterów

Film Szaleńcy to produkcja unikatowa w historii polskiej kinematografii. Powstał u schyłku popularności tzw. kina narodowego, którego głównym motywem była droga Polski do odzyskania niepodległości. Ponowne wprowadzenie „Szaleńców” na ekrany będzie dokładnie tym samym, czym było w dniu premiery 90 lat temu – hołdem dla tysięcy bohaterów, którzy poświęcili życie w imię wolności Polski.

ZWIASTUN

Akcja rozgrywa się na początku Pierwszej Wojny Światowej, główny bohater Filipek, pracownik krakowskiej winiarni, poznaje w legionowym biurze werbunkowym studenta z Zurychu, Reckiego, który porzucił naukę i zgłosił się na ochotnika do walki przeciwko zaborcom. Filipek również zaciąga się na wojnę. Podczas walki ratuje życie studenta, znajdują schronienie w pobliskim dworze, gdzie córka dziedzica po kryjomu opiekuje się rannym żołnierzem.

„Wielki krok naprzód w polskiej kinematografii”

„Jeden z najlepszych filmów dekady”, „Pierwszy film polski, „Wielki krok naprzód w polskiej kinematografii”, który przynosi zaszczyt naszej twórczości kinematograficznej” – pisała prasa. “Szaleńcy” cieszył się również doskonałymi recenzjami publiczności. Nie trzeba było długo czekać na premierę zagraniczną, np. w Stanach Zjednoczonych. Jednak Francja najbardziej doceniła film Buczkowskiego. Pod koniec 1928 r. film został nagrodzony Grand Prix i Złotym Medalem podczas Wystawy w Paryżu.

Zobacz również:

Kiedy i gdzie

Sobota, 10.11.2018, godz. 18.00
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny
ul. Wałbrzyska 3/5 02-739, Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

WSTĘP z bezpłatnymi wejściówkami rozdawanymi na pół godziny przed pokazami.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto