Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Filologia norweska najbardziej obleganym kierunkiem na UAM

Sylwia Bukowska
Romuald Królak/Zdjęcie archiwalne
Uczelnie wyższe w Poznaniu ogłosiły listy kandydatów zakwalifikowanych na pierwszy rok studiów stacjonarnych. Osoby, które się na nich znalazły - do piątku 15 lipca - muszą złożyć wymagane dokumenty i ostateczną deklarację chęci studiowania na jednym kierunku.

Na Uniwersytecie Przyrodniczym zarejestrowało się 9296 osób, z czego aż 1327 na uruchomioną w tym roku - po raz pierwszy - weterynarię. O jeden z 60 indeksów walczyło na tym kierunku ponad 22 kandydatów. Do przyjęcia na studia zakwalifikowano 3961 osób. Ostateczne listy przyjętych Uniwersytet przyrodniczy ogłosi 16 lipca. Poda też listę wolnych miejsc i kierunki, na których przeprowadzany będzie drugi nabór.

- Jak dotąd najmniejszym zainteresowaniem cieszyły się kierunki: technika rolniczo-leśna, ogrodnictwo, informatyka oraz agroinżynieria - wymienia Jerzy Lorych, rzecznik prasowy Uniwersytetu Przyrodniczego.

Czytaj także: Uczelnie zaczyna dotykać niż demograficzny

W naborze na Uniwersytecie Ekonomicznym wzięło udział 5783 kandydatów. Osoby zakwalifikowane mają czas na złożenie dokumentów do 20 lipca. W zależności od tego, ile osób dostarczy wymagane zaświadczenia, albo wszystkie miejsca zostaną obsadzone, albo konieczne będzie obniżenie limitów punktowych na kierunkach, na których zabraknie chętnych.

- Limity uchwalone przez senat naszej uczelni na międzynarodowe stosunki gospodarcze to 300 miejsc, a 270 na zarządzanie - wyjaśnia Renata Litwin z Biura Rekrutacji i Karier Uniwersytetu Ekonomicznego. - Na kierunek ekonomia przyjmiemy 180 osób.

Najwięcej zgłoszeń na UE złożono na finanse i rachunkowość na Wydziale Ekonomii, najmniej - na gospodarkę turystyczną na Wydziale Gospodarki Międzynarodowej.

Z kolei, do najpopularniejszych kierunków na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza należą między innymi filologia norweska, na którą zapisało się ponad 20 osób na miejsce oraz akustyka, specjalność reżyseria dźwięku, gdzie o jedno miejsce walczyło prawie 10 kandydatów.

Czytaj także: Poznańscy studenci w konkursie Imagine Cup

- Najmniej chętnych zarejestrowało się na teologię, specjalność dialog społeczny oraz filozofię, specjalność etyka - mówi dr Marek Sobczak, kierownik Działu Nauczania UAM.

Na studiach stacjonarnych I stopnia na UAM średnio na jedno miejsce przypadło 2,73 osoby, a na jednolite magisterskie - 4,94. Liczba kandydatów z zapłaconą i przypisaną do konkretnego kierunku opłatą to prawie 25 tys. osób na 8545 indeksów.

Na Akademii Wychowania Fizycznego największym zainteresowaniem cieszy się kierunek sport, gdzie o jeden indeks walczy pięciu kandydatów. Na Wydziale Turystyka i Rekreacja studenci najchętniej wybierają specjalność dietetyka. Jest to pierwszy i jedyny wydział w Polsce, który oferuje możliwość kształcenia w zakresie dietetyki na turystyce i rekreacji.

Najpopularniejsze na UAM

Najbardziej oblegane kierunki podczas tegorocznego naboru na studia I stopnia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

1. filologia norweska - 20,75 (kandydatów na miejsce)
2. akustyka, specjalność reżyseria dźwięku - 9,52
3. gospodarka przestrzenna - 9,36
4. psychologia - 8,98
5. japonistyka - 8,92
6. sinologia - 8,33
7. dziennikarstwo i komunikacja społeczna - 8,11
8. arabistyka - 7,65
9. biotechnologia - 7,55
10. filologia hiszpańska - 7,22
11. prawo - 7,01

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto