Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Finał WOŚP w czasach pandemii. Jak będzie wyglądać zbiórka pieniędzy podczas 29. Finału? Czy wolontariusze pojawią się na ulicach?

Sandra Gozdur
Sandra Gozdur
mat. prasowe/Lucyna Lewandowska
Choć trwa pandemia koronawirusa, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nie przestaje grać. Już 10 stycznia odbędzie się 29. Finał. Tym razem pieniądze zbierane będą na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Ten Finał z uwagi na koronawirusa będzie nieco inny. Jak będzie wyglądała zbiórka? Czy na ulicach pojawią się wolontariusze? Szczegóły w artykule poniżej.

29. Finał WOŚP

Kolejny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zbliża się wielkimi krokami. 29. edycja odbędzie się 10 stycznia. Pieniądze zbierane będą dla oddziałów laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Tegoroczna zbiórka będzie jednak nieco inna, niż te, które znamy z minionych lat. Wszystko za sprawą pandemii, która opanowała nie tylko Polskę, ale i cały świat. Nikt nawet nie przypuszczał, że takie coś może się wydarzyć, dlatego musieliśmy odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Fundacja WOŚP cały czas przygotowuje różne scenariusze, by na początku stycznia być gotowym na wszystko.

Wolontariusze na ulicach

Pandemia zmusiła nas do ograniczania kontaktów z innymi, unikania dużych skupisk ludzi i wychodzenia z domu w razie potrzeby. W związku z tym, pod znakiem zapytania stanęła uliczna zbiórka. Na tę chwilkę wszystko wskazuje, że wolontariusze będą mogli w tradycyjny sposób zbierać pieniądze, ale ostateczna decyzja pojawi się pod koniec grudnia, bądź na początku stycznia.

- Wolontariusze są przygotowani i są w gotowości. Cały czas obserwujemy co się dzieje, wysyłamy różne zapytania, rozmawiamy z ekspertami, więc trzymamy kciuki, żeby udało się chociaż w jakimś zakresie, żeby wolontariusze mogli wyjść na ulice – tłumaczy Anna Orzech, rzeczniczka prasowa Fundacji WOŚP.

Każdy wolontariusz będzie miał maseczkę, a do sztabów przesyłane są płyny dezynfekujące na bazie srebra, które wspomogą sztab w zapewnieniu bezpieczeństwa. Nie zabraknie także naklejek serduszek, które stały już symbolem Finału.

- Serduszka będą rozdawane, ale wcześniej odpowiednio je przygotowujemy. Poza tym, prosimy sztaby, żeby w swoim zakresie zapewniły od sponsorów lokalnych rękawiczki. W ten sposób zapewnione będzie jeszcze większe bezpieczeństwo. Nikt nie jest w stanie wyobrazić sobie Finału bez serduszek – dodaje Anna Orzech.

Epidemia wyzwala kreatywność wśród wolontariuszy

Mimo trudnej sytuacji w kraju i wielu obostrzeń, wolontariusze nie rezygnują z niesienia pomocy. Cały czas rejestrują się nowe osoby. Jak przyznała nam rzecznika, chętnych jest mniej więcej tyle samo, co w ubiegłych latach. Jedynie mniej jest sztabów, ale to różnica rzędu kilkudziesięciu, a nie kilkuset.

- Widzimy, że epidemia i obostrzenia wyzwalają w sztabach bardzo dużo kreatywności oraz nowych pomysłów, o których do tej pory nie myśleli. I tak też jest z wolontariuszami_– opowiada rzecznika Fundacji WOŚP. – _U większości wolontariuszy, którzy już się zarejestrowali, bardzo mocno widać napięcie, że oni muszą w tym Finale wziąć udział. Nie wyobrażają sobie, że przy tym całym zamieszaniu, które dzieje się obecnie w Polsce i na świecie, nie będzie tego jednego pozytywnego dnia, kiedy można razem zrobić coś pięknego.

WOŚP 2020. Światełko do nieba - widowiskowy pokaz na zakończ...

Skarbonki w czasach pandemii

Odpowiedzią na pandemiczną sytuacją są e-skarbonki, czyli internetowe puszki wolontariuszy. Każdy chętny może ją stworzyć, a następnie udostępniać w mediach społecznościowych, wysyłać mailem, umieścić na stronie internetowej lub prowadzonym przez siebie blogu.

Jeśli nie jesteś wolontariuszem zarejestrowanym w żadnym sztabie, a chciałbyś zbierać do internetowej puszki i masz ukończone 18 lat, wystarczy, że wejdziesz na stronę iWolontariusz.wosp.org.pl i założysz konto. Wtedy będziesz mógł zbierać online i automatycznie zostaniesz przypisany do wirtualnego Sztabu eSkarbonki. Osoby, które nie są pełnoletnie, muszą poprosić o pomoc osobę dorosłą.

Z kolei Sztabowe Puszki Stacjonarne to rozwiązanie dla firm, które chcą wspierać WOŚP poprzez kwestę w swoich punktach usługowych - w sklepach, firmach czy instytucjach.
- Każdy sztab ma pulę puszek, które będzie mógł postawić w różnych punktach usługowych w swoim mieście. Wyglądają tak samo je te wolontariuszy – opowiada Anna Orzech. – Każda chętna osoba, która ma firmę czy sklep może wejść na naszą platformę iWolontaiusz, zarejestrować się i wysłać zgłoszenie do najbliższego sztabu. Później otrzymuje skarbonkę z informacją jak to ma wyglądać, jak to ma działać oraz kiedy takie puszki można rozliczyć.

Kilkunastogodzinna transmisja

Ze względu na pandemia, nie będzie również finałowego miasteczka WOŚP w Warszawie. A co za tym idzie - nie posłuchamy koncertów na żywo, nie zajrzymy do studia telewizyjnego czy nie zobaczymy panoramy stolicy z Diabelskiego Młyna. Mimo to, Fundacja przygotowała zastępcze atrakcje.

- Wzorem Domówki, naszego letniego festiwalu, stwierdziliśmy, że zorganizujemy 27-godzinną transmisję – w Internecie i w telewizji. Zaczynamy w sobotę ok. godz. 21. Będziemy grać na dwóch scenach, będziemy nadawać koncerty prawie non stop. Mamy kilkadziesiąt różnych zespołów i bardziej rockowych, i bardziej młodzieżowych – zachęca rzeczniczka Fundacji.

Zmiany pojawią się również w licytacjach Złotych Kart oraz Złotych Serduszek. W tym roku rozpoczną się one już w poniedziałek, 4 stycznia.

- Przez tydzień wszystkie zainteresowane firmy będą mogły brać udział licytacjach. W niedzielę ok. godziny 21 będzie finał. Mamy nadzieję, że tym razem też padnie rekord Złotego Serduszka – dodaje Anna Orzech.

WOŚP 2020, Warszawa. Wielka scena na pl. Bankowym. Tłum ludz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto