Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Finisaż czy wernisaż? Zamieszanie w CK w Wielichowie. Zapraszamy na spotkanie z pamiątkami po cepeliowskiej fabryce

Ania Borowiak opr.
archiwum CK Wielichowo
8 kwietnia o godz. 16 w Centrum Kultury w Wielichowie odbędzie się spotkanie poświęcone kilimom, wytwarzanym w cepeliowskiej fabryce.

Przedstawiciele Centrum Kultury odwiedzali osobiście byłych pracowników Cepelii i opowiadając o wystawie zapraszali na finisaż. -Dzięki ofiarności i zaangażowaniu byłych pracowników Cepelii i innych osób Centrum Kultury pozyskało przepiękną kolekcję kilkudziesięciu kilimów. Na wystawie można też obejrzeć oryginalne kołowrotki, włóczkę czy narzędzia tkaczek- przekazała nam Agnieszka Słomska z CK w Wielichowie. Pierwotnie miał to być finisaż czyli zakończenie wystawy, która była prezentowana już od grudnia ubiegłego roku, jednakże kolekcja zaczęła się w ostatnim czasie bardzo rozrastać, dlatego uznano, że finisaż będzie uroczystym wernisażem czyli otwarciem wystawy. Kilimy będzie można podziwiać w Centrum Kultury jeszcze przez dłuższy czas.

Centrum Kultury zaprasza już 8 kwietnia osoby zainteresowane historią kilimów i wielichowskiej Cepelii na wernisaż wystawy. Oprócz spotkania ze sztuką i wspomnieniami, zaplanowano ciekawą prelekcję i poczęstunek. Historia tego rękodzieła na terenie Wielichowa zaczęła się już w roku 1921, kiedy to Marcin Nadobnik i jego żona z własnych oszczędności założyli spółdzielczą wytwórnię kilimów „Kilim Wielichowski”. Zatrudniano w niej prawie 100 kobiet z Wielichowa i pobliskich Rakoniewic. W 1945 roku została założona Wielkopolska Spółdzielnia Pracy Rękodzieła Artystycznego i Ludowego. Bazą dla działalności był poniemiecki zakład tkacki w Puszczykowie i lokal w Poznaniu, w którym umieszczono biuro i magazyn. W 1947 r. spółdzielnię przejął prywatny zakład kilimiarski w Wielichowie. W 1952 r. powołano komórkę nadzoru artystycznego, w latach następnych rozpoczęto ścisłą współpracę z artystami plastykami. W latach 80. spółdzielnia zaczęła notować coraz większe straty i w 1989 r. podjęto decyzję o jej likwidacji. Na bazie zakładu Spółdzielni w Wielichowie powstała Spółka z o.o. „Kilimex”, która przez kilka lat współpracowała z „Cepelią”. O tym i o wielu innych ciekawostkach będzie można dowiedzieć się podczas wernisażu!

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto