Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fizyka potrzebuje studentów

Teraz Słupsk
Teraz Słupsk
Teraz Słupsk
Brakuje chętnych na studia o kierunkach ścisłych w murach słupskiej Akademii Pedagogicznej. Ratunkiem dla podupadających kierunków mają być tak zwane studia zamawiane.

 
Ten dziwny termin, to projekt Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w ramach którego najlepsi studenci mają otrzymywać miesięczne stypendium w wysokości 1 tys. zł. 
 
Stypendia deską ratunku
 
Rodzima szkoła wyższa również stara się o takie wsparcie w rekrutacji przyszłych fizyków. 
- Złożyliśmy stosowne dokumenty w ministerstwie - mówi Tomasz Wróblewski, prodziekan ds. Nauki Wydziału Matematyczno - Przyrodniczego. - Liczymy, że od nowego roku akademickiego dostaniemy wsparcie. Gotowi jesteśmy przyjąć około czterdziestu osób na każdy rok. Niestety teraz prowadzimy jedynie rok trzeci i pierwszy, bo w ubiegłym roku nie było wcale naboru, właśnie przez brak chętnych. Zupełnie nie wykorzystujemy potencjału szkoły, bo pod naszymi skrzydłami uczy się zaledwie kilkunastu studentów. A to stanowczo za mało. 

Po inżyniera do Słupska 
 
Słupska uczelnia jako jedyna w okolicy ma w swojej ofercie studia inżynierskie. Niedawno otworzony również został kolejny kierunek: fizyka techniczna - ekotechnologia, po ukończeniu którego przyszły inżynier będzie umiał zaprojektować na przykład ekologiczny dom. 
- Pracujemy między innymi nad poznawaniem alternatywnych źródeł energii odnawialnej. Nad pozyskiwaniem energii pracują fizycy na całym świecie. Absolwent fizyki ma więc szanse na ciekawą pracę w przyszłości. Ponieważ po studiowaniu fizyki zmienia się sposób myślenia, często fizycy zatrudniani są na przykład w bankach i instytucjach ekonomicznych, dzięki umiejętnościom analitycznym i zdolnościom przystosowania się - dodaje dr Wróblewski. 
 
Pompy ciepła, kolektory i ogniwa na wodę 
 
Akademia Pomorska wzbogaciła się o nowocześnie wyposażoną pracownię - laboratorium energii odnawialnej. Pomógł Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, do którego instytut fizyki wystąpił o dofinansowanie. Na zakup nowoczesnych sprzętów uczelnia dostała 150 tys. zł. W pracowni znalazły się miedzy innymi pompa ciepła, kolektor słoneczny, czy ogniwo paliwowe na wodę. 
 
- Na razie wszystkie urządzenia są przygotowywane do eksploatacji - mówi dalej Tomasz Wróblewski. - Ruszymy od października. Będziemy zastanawiać się między innymi oczywiście jaki materiał chłonie bardziej promienie słoneczne. 
W przyszłości z możliwości jakie daje tak nowoczesne laboratorium korzystać będą mogli nauczyciele fizyki i uczniowie słupskich szkół ponad gimnazjalnych. 
 
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto