Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Foksal 13/15. Dziś są tu najdroższe mieszkania w Warszawie. Historyczna perełka odnowiona. Zajrzeliśmy do środka

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Krystian Dobuszyński
Foksal 13/15 to wyjątkowo "gorący" adres. W naszpikowanej historycznymi malowidłami, rzeźbami i innymi detalami kamienicy z XIX wieku, powstaje 55 ekskluzywnych apartamentów. Sprzedawane są za astronomiczne kwoty. Zajrzeliśmy do środka.

- To nasz najdłuższy projekt w Polsce - powiedział Jeroen van der Toolen. Szef Ghlamco na Europę Środkowo-Wschodnią przyznał, że prace nad rekonstrukcją rozpoczęły się aż czternaście lat temu. Dekadę trwał proces uzyskiwania pozwoleń. Początkowo konserwator zabytków był przeciwny całej inwestycji. Ostatecznie Ghelamco trafiło prosto do komisji wydającej wiążące decyzje. - Jednym głosem wygrała opcja inwestora - wspomina Anna Rostkowska, założycielka i właścicielka pracowni ProArt, która pracuje nad renowacją kamienic przy ulicy Foksal 13 i 15.

O co tyle szumu?

Kamienica przy ulicy Foksal 13 powstała w 1898 roku (według projektu Artura Ottona Spitzbartha). Problem w tym, że w latach 30. Jan Wedel - podobno ze względu na podatki - zdecydował się ją przebudować. Zniknęła elegancka fasada z licznymi zdobieniami. Zastąpiła ją prosta, modernistyczna elewacja. I tak było przez osiemdziesiąt lat, bo obiekt szczęśliwie przetrwał wojnę.

Foksal 13/15. Dziś są tu najdroższe mieszkania w Warszawie. ...

Ghelamco chciało wrócić do projektu z XIX wieku. Ale zmianę blokował konserwator zabytków. Zresztą o projekcie dyskutowano - jak słyszymy - nawet na uczelniach. Ostatecznie udało się dostać pozwolenie na przywrócenie stanu sprzed zmian Jana Wedla.

Stuletnie piękno

- Chcieliśmy odtworzyć pierwszą historyczną fasadę budynku. Kamienica powstała 120 lat temu, wówczas była jedną z najbardziej luksusowych nieruchomości w Warszawie - opowiada van der Toolen. Dziś we wnętrzach znów jest luksusowo. W obu kamienicach znajduje się w sumie 55 apartamentów (o powierzchni od 47 do 260 mkw). Najdroższe z nich - dwa połączone - sprzedano za zawrotne 17 milionów złotych. Za metr kwadratowy luksusu trzeba zapłacić nawet 40 tys. zł.

Prestiżowe wejście do budynku znajduje się w budynku nr 15, który również wymagał "liftingu". Wchodzimy do eleganckiego patio nad którym znalazł się przeszklony sufit. Stąd odchodzą wejścia do klatek schodowych. Partery - jak podaje inwestor - zostaną zaadaptowane na biura. Na sufitach (jak w całym budynku) odznaczają się tu długie na 160 cm, rzeźbione rozety. Pod ścianą stoją stare piece kaflowe.

Stylowe klatki schodowe przyozdobiono malowidłami aniołków. Znaleziono je w budynku, a następnie mozolnie rekonstruowano. Pracowało nad nimi siedemnastu artystów. Prawdopodobnie nawiązują do czterech pór roku. Poza tym znajdziemy tam ręcznie kute balustrady czy posadzki z białego marmuru.

Wrażenie, poza klatkami schodowymi, robi pierwsze piętro. To tam w XIX wieku urządzano najelegantsze mieszkania. Pokoje mają wysokość czterech metrów. Na sufitach umieszczono rozety, na podłogach eleganckie wzory, w korytarzach są też rzeźby, a gdzieniegdzie nawet kolumny. Zauważyć można także motywy wolnomularskie, również odsłonięte podczas prac rekonstrukcyjnych.

- Nie znam żadnej zabytkowej kamienicy w Warszawie, która pod względem liczby i zindywidualizowania detali architektonicznych mogłaby się równać z tymi dwoma budynkami. W tym przypadku prace rewitalizacyjne można śmiało porównać do konserwacji dzieła sztuki - mówi architekt Anna Rostkowska, która współpracowała również z architektami z pracowni SUD.

O wystrój wnętrz zadba natomiast słynny holenderski designer Erich Kuster, który projektuje mieszkania m.in. dla Alicii Keys czy Davida Guetty.

Powróciła dawna fasada

Ogromnym wyzwaniem było odtworzenie reprezentacyjnej fasady budynku przy ul. Foksal 13 na podstawie jedynego zachowanego zdjęcia. W proces zaangażowali się historycy, w tym prof. Jadwiga Roguska. Powstało ponad dwieście elementów wystroju fasady m.in. rzeźbione postaci atletów podtrzymujących balkony czy orły.

Mieszkańcy, poza niezwykłymi wnętrzami apartamentów, będą mieli do dyspozycji m.in. strefę spa z sauną i jacuzzi, salę fitness, a także przestronne tarasy z widokiem na centrum Warszawy. Podobnie jak w dawnych rezydencjach przewidziane są również pokoje gościnne, w których lokatorzy będą mogli przenocować swoich gości. Do dyspozycji są również usługi concierge. Pod kamienicą wybudowano parking podziemny na 60 samochodów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto