Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Food Hall w Fabryce PZO. Nowe bary i restauracje na Kamionku. Jak wygląda to miejsce?

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Food Hall w Fabryce PZO otwiera się w piątek 10 czerwca. Na miejscu przygotowano sześć restauracji, sporej wielkości bar oraz klimatyczną kawiarnię w samochodzie Nysie. Poza ofertą gastronomiczną właściciele tego miejsca chcą organizować tu koncerty, wydarzenia plenerowe, a także wspólne oglądanie transmisji sportowych.

W Fabryce PZO, wyremontowanym historycznym budynku na Kamionku, otwiera się właśnie "food hall". To miejsce z barami, kawiarnią i restauracjami, które łączy wspólna przestrzeń do jedzenia - wspólne stoliki. To zarazem pierwsze tego rodzaju miejsce nie tylko na Kamionku, ale także na Pradze-Południe, nie licząc galerii handlowych.

W PZO na tę chwilę otworzyło się siedem miejsc:

  • Amola Pasta - kuchnia włoska: makarony i pizze
  • Big Chicken - dania typu fast food z kurczakiem
  • Mari Cruz Mission Burritos - kuchnia meksykańska
  • Big Dog - burgery
  • Barszcz - kuchnia ukraińska
  • sporej wielkości bar
  • kawiarnia w samochodzie Nysa, który stoi pośrodku.

Wkrótce otworzyć ma się także Kim Sushi.

Food Hall w Fabryce PZO. Nowe bary i restauracje na Kamionku...

- Na lato zbudowaliśmy dwie bardzo przyjemne place na zewnątrz: od ulicy i na wewnętrznym dziedzińcu. Zaopatrzyliśmy się w stoły, krzesła, a także leżaki. Będziemy tu organizować różnego rodzaju wydarzenia: koncerty i DJ-e, transmisje sportowe, niewielkie targi (np. vintage), a raz na jakiś czas teatr na leżakach czy kino letnie - mówi nam Jagoda Lechowska z Fabryki PZO.

Food Hall w PZO otwiera się w piątek 10 czerwca o godz. 11. Przez cały weekend na miejscu będą DJ-e, a także strefa winylowa. W sobotę poza tym także animacje dla dzieci oraz koncert zespołu "Warszawiaki" grającego muzykę praską (godz. 18.30). W niedzielę będzie można obejrzeć spektakl Teatru Pijana Sypialnia (godz. 16).

Food Hall w Fabryce PZO znajduje się przy ul. Grochowskiej 312. Będzie otwarty w tygodniu w godzinach 11-23 oraz w weekendy 11-24.

Historia PZO. Dawniej była to duma Kamionka

Polskie Zakłady Optyczne były dumą przedwojennej Warszawy. Zakład otwarty w latach 20. produkował mikroskopy, lornetki, a nawet peryskopy dla łodzi podwodnych. Pracownicy, przy ul. Grochowskiej, mogli liczyć na dobrą płacę, tanie obiady w firmowej stołówce oraz darmowe bilety do łaźni. Z kolei produkowane przez nich urządzenia cieszyły się dobrą opinią. Co ciekawe w polskim niszczycielu, okręcie-muzeum ORP „Błyskawica” (zwodowany w 1936 roku) zainstalowano oprzyrządowanie do kierowania bronią torpedową z zakładu przy Grochowskiej.

Strategiczna firma w czasie wojny została przejęta przez Niemców (zakłady Zeiss-Jena, obecnie Carl Zeiss). W 1944 budynki na Kamionku w większości wysadzono w powietrze. Później, w PRL, PZO znów stało się ważnym zakładem przemysłowym. Komunistyczna władza upaństwowiła zakład i powiększyła. Głównym odbiorcą urządzeń z PZO było wojsko wszystkich krajów Układu Warszawskiego, ale także kraje zachodnie.

W 1995 roku PZO stała się spółką Skarbu Państwa. Następnie została częściowo sprywatyzowana. W tym samym czasie firma wyprowadziła się z budynku przy ul. Grochowskiej. Teren kupił prywatny deweloper – West Development, który zaczął wyburzać odbudowane po wojnie zakłady. W międzyczasie załatwił również wykreślenie z gminnej ewidencji zabytków dwóch budynków. W tym miejscu miały powstać mieszkaniowe lofty oraz biurowiec.

Ostatecznie w latach 2007-8 deweloper, mimo rozpoczęcia sprzedaży, stracił pozwolenie na budowę. Kością niezgody był budynek z 1938 roku. Deweloper najpierw dostał zgodę na jego rozbiórkę, a następnie decyzję zakwestionował Stołeczny Konserwator Zabytków, który zalecił zachowanie pozostałości po PZO. Ta decyzja oraz krach na rynku nieruchomości spowodował „zamrożenie” budowy na ponad dekadę.

W 2018 roku grunty na Kamionku odkupił White Star Real Estate, deweloper znany m.in. z rewitalizacji Elektrowni Powiśle. Rok później przedstawiono koncepcję, a w 2020 roku rozpoczęto budowę – i odbudowę. Naokoło powstały bloki mieszkaniowe, a w odremontowanym budynku przy ul. Grochowskiej 316 biura i punkty usługowe. Teraz mają znaleźć się tam także bary i restauracje. Czy budynek PZO znów będzie dumą Kamionka?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chmieleńskie Babki Wielkanocne 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto