Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Forest. Wieżowiec z najlepszym widokiem na Warszawę. Jeden z tarasów będzie ogólnodostępny za darmo

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Krystian Dobuszyński
Forest "wyrósł" nad Rondo "Radosława". Wieżowiec jest już niemal gotowy. Cały kompleks ma być zielony i dostępny w dużej mierze dla wszystkich zainteresowanych. Przez środek parteru ciągnąć będą się lokale gastronomiczne, a dach jednego z niższych budynków zamieniony zostanie na taras widokowy dostępny za darmo.

Budowa niedaleko Ronda „Radosława” powoli dobiega do końca. Kompleks Forest złożony jest z dwóch członków. Pierwszy – niższy – od strony ul. Burakowskiej ma siedem kondygnacji i jest już gotowy. Drugi, wraz z wieżą wysoką na 120 metrów, będzie gotowy na początku przyszłego roku. Wtedy obie części zostaną połączone, a Forest uzyska docelową, ogromną powierzchnię biurową – 78 tys. mkw.

Co ciekawe, po zakończeniu budowy kompleks zyska gigantyczną (największą w Warszawie) powierzchnię piętra, na niektórych poziomach aż 7,8 tys. mkw. Spacer przez całą tę przestrzeń zajmie kilka minut. Jak słyszymy, najemcy są zainteresowani tak rozległymi piętrami. Chcą w ten sposób np. ulokować całą firmę na jednej kondygnacji.

Forest. Wieżowiec z najlepszym widokiem na Warszawę. Jeden z...

Czy Forest będzie zielony?

Forest (z ang. „las”) powstaje w otoczeniu zielonych terenów. Przy niewielkim zagajniku od strony Ronda „Radosława” oraz tuż obok Cmentarza Powązkowskiego, który z góry wygląda jak wyspa zieleni. Patrząc z perspektywy ostatniego, 27. piętra wieżowca, widać okolicę zupełnie inną niż w przypadku warszawskiego „City” na Woli, które zamiast drzew „usiane” jest wieżowcami.

Inwestor, słowacki HB Reavis oraz pracownia HRA Architekci chcą, by cały kompleks wpasował się w zieloną okolicę. Na ogromnej działce (niemal 2 hektary) poza wieżowcami znajdzie się niewielki lasek – od strony Ronda, a także wielkie patio z drzewami, ścieżkami spacerowymi i fontanną. Inwestor podaje, że zieleń będzie wielkości „dwóch boisk do piłki nożnej”.

Na razie tej zieleni jeszcze nie widać, ale – jak tłumacza nam przedstawiciele wykonawcy – na to przyjdzie czas pod koniec budowy. Na środku patio pojawiły się pierwsze drzewa. Łącznie ma być tu około czterystu drzew i krzewów. Niektóre „wejdą” do środka budynku. W niższej części biurowej, od strony ul. Burakowskiej, gotowe są już wielki donice oraz „dziury” w posadzce przygotowane na drzewa. Jak słyszymy, w środku znajdą się rośliny ciepłolubne, a nawet nieco egzotyczne.

Taras dla każdego. Z widokiem na sky-line Warszawy

Niższy biurowiec ma już pozwolenie na użytkowanie. We wnętrzu trwają akurat prace aranżacyjne. Ułożono już mleczne szkło w holach windowych oraz drewniane okładziny nawiązujące do „żyletkowej” elewacji wieżowca. Wygląd wnętrza inspirowany był koronami drzew.

Co ważne, budynek będzie otwarty. Wchodząc do środka, od strony ul. Burakowskiej, trafimy na długi pasaż ciągnący się równolegle do zewnętrznego patio. Droga zaprowadzi nas do głównego wejścia, ulokowanego vis a vis Arkadii. Po drodze, w lokalach usługowych, znaleźć mają się restauracje (największa – 1,5 tys. mkw.) i kawiarnie. Niektóre wystawią stoliki na zewnętrzne patio. Inne skorzystają także z antresoli w holu głównym.

Największą atrakcją Foresta może być taras widokowy na jednym z niższych budynków. Wstęp do niego będzie bezpłatny. Na siódme piętro wjedziemy osobną windą. Na górze zasiano już trawę, wkrótce pojawia się także leżaki i więcej zieleni. Zaletą tego miejsca jest niezakłócony widok na „warszawski skyline”, czyli wieżowce zgrupowane wzdłuż al. Jana Pawła II i wokół Ronda Daszyńskiego. Teren przygotowano w taki sposób, że mogą odbywać się tu niewielkie wydarzenia.

Krystian Dobuszyński

120 metrów przy Rondzie „Radosława”

Wieżowiec osiągnął już swoją docelową wysokość – 120 metrów. Wkrótce zawiśnie na nim wiecha. Aktualnie prace trwają na piętrach 27 i 28, które będą połączone wewnętrznymi schodami. Powstał tam również taras z widokiem na północną część miasta. Będzie przeznaczony dla najemcy.

Budynek ma być gotowy na początku 2022 roku. Po oddaniu części wieżowej cały kompleks zostanie połączony, a patio otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Co ciekawe, poza „klasycznymi” najemcami w Foreście znajdzie się również przedszkole oraz przychodnia. Pod ziemią powstał ogromny parking na aż 800 samochodów.

Forest. Wieżowiec z najlepszym widokiem na Warszawę. Jeden z...

Wykonawca zobowiązał się także do przebudowy ul. Burakowskiej przed swoją działką. Do jesieni ulica ma zyskać nową nawierzchnię, chodnik, ścieżkę rowerową oraz szpaler solidnych, sześciometrowych drzew. Poza tym na mocy porozumienia z Zarządem Dróg Miejskich powstaje również ścieżka rowerowa w okolicy, na ulicy Powązkowskiej od Burakowskiej do skrzyżowania z Tatarską niedaleko nowej stacji PKP Warszawa Powązki. Za jej budowę (ok. 4,8 mln zł) zapłaci HB Reavis.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto