Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fort 8. Restauracje, bary i pracownie w kazamatach z XIX wieku. Dawniej stacjonowało tam wojsko

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Krystian Dobuszyński
Fort 8 odzyskuje blask. W zabytkowych kazamatach wkrótce napijemy się whiskey, zjemy sushi i spotkamy Dorotę Szelągowską. Koszary z XIX wieku zostały odnowione pod okiem konserwatora zabytków. Wyczyszczono czerwoną cegłę, zadbano o detale i niezbędne instalacje. Dawne wojskowe obiekty mają stać się przestrzenią rozrywkowo-wypoczynkową. Jedyną taką na południu Warszawy.

Fort Służew to część „Twierdzy Warszawa”. Wielka inwestycja carskiej władzy miała uchronić miasto przed atakiem obcych wojsk. Budowę rozległego systemu fortyfikacji zakończono w 1890 roku. Już w momencie otwarcia okazało się, że budynki są… przestarzałe. Wojsko jednak korzystało z nich dalej, w niektórych częściach Warszawy nawet do dziś.

Większość stołecznych fortów popada obecnie w ruinę. Fortem Służew zainteresował się prywatny inwestor (Turret Development), który kupił grunt od Agencji Mienia Wojskowego w 2005 roku. W północnej części, bliżej Dolinki Służewieckiej, stworzył osiedle mieszkaniowe. Później zabrał się za zabytkowe budynki z czerwonej cegły.

Fort 8. Restauracje, bary i pracownie w kazamatach z XIX wie...

32 tysiące ton ziemi na dachu

- Dawnej były tu stajnie – słyszymy. Masywne kazamaty, przysypane ziemią, wykorzystywano w celach wojskowych. Gdy Rosjanie opuszczali miasto, miały zostać wysadzone. Pozostały nawet wnęki minerskie. Fortu jednak nie zniszczono. Następni właściciele specjalnie również o niego nie dbali.

Remont zabytkowej konstrukcji, z lotu ptaka przypominającej skrzydło samolotu, rozpoczął się w 2015 roku. Za projekt zmian odpowiada pracownia Fest Grupa. Wszystko pod czujnym okiem konserwatora zabytków, który dbał również o zachowanie układu architektonicznego. To ważne, bowiem w PRL-u na tyłach fortu z pogwałceniem prawa wybudowano osiedle szeregowców dla wyższych rangą wojskowych Armii Ludowej.

Tak wyglądał Fort Służew przed rozpoczęciem inwestycji

- Koszary zostały w całości oczyszczone z pozostałości z ostatnich kilkudziesięciu lat. Następnie deweloper rozpoczął przywracanie budynku do życia. Wydobyliśmy jego naturalne cechy. Ciekawym elementem, który pozostał są żeliwne ramy okienne. Obecnie pełnią one funkcję dekoracyjną – tłumaczy Maria Mikołajczak, przedstawiciel inwestora. Przetrwało również 80 proc. cegieł, a także oryginalne tynki.

Na zdjęciach satelitarnych fort jest ledwo widoczny. Budowniczowie zamaskowali go przykrywając warstwą ziemi. Co ciekawe, podczas remontu najpierw usunięto z góry całą ziemię, zabezpieczono konstrukcję, a następnie przysypano z powrotem. Dziś na dachu fortu znajdują się 32 tysiące ton ziemi.

Wino, whiskey i Szelągowska w kazamatach

Dawniej przez długi obiekt można było przejść na przestrzał. Inwestor zamurował przejścia i podzielił kazamaty na lokale usługowe. W sumie na terenie Fortu 8 (tak dziś nazywa się inwestycja) znalazło się 16 pomieszczeń o powierzchni 70-200 mkw. Dostępnych jest 1800 mkw. przestrzeni rozrywkowo-handlowej.

Fort 8 to przede wszystkim miejsce spotkań. W XIX-wiecznych koszarach powstały miejsca na lokale: restauracje, pracownie, butikowe sklepy... Wszystkie te miejsca pozwalają nam odpocząć, spotkać się z przyjaciółmi, w miłej przestrzeni – wyjaśnia Maria Mikołajczak.

W środku znajdziemy elegancką winiarnię Wine Corner połączoną ze sklepem czy whiskey bar. Jak zapowiada inwestor, Fort 8 nie ma być miejscem ekskluzywnym, tylko dla osób z grubymi portfelami. W związku z tym w budynku pojawi się znana z Powiśla restauracja Dziurka od Klucza, bar sushi, cukiernia czy salon z wołowiną z grillem.
Kazamaty jako miejsce swojej pracowni wybrała Dorota Szelągowska, znana z telewizyjnego programu wnętrzarskiego. W klimatycznych przestrzeniach znajdzie się również: salon kosmetyczny, dystrybutor małej architektury miejskiej oraz fryzjer.

Na razie wynajętych jest 11 z 16 pomieszczeń. Prowadzone są również rozmowy z kolejnymi chętnymi.

  • BEEFshop & GRILL
  • City Form Design
  • Cut it studio
  • Deseo Patisserie & Chocolaterie
  • Dziurka od klucza
  • Garo Sushi & Drink Bar
  • Petite Amie Nail Spa
  • Pracownia Doroty Szelągowskiej
  • Pracownia Tkanin Beata Schwartz - Tuliszka
  • SingleMalt.pl
  • Wine Corner

Kiedy otwarcie Fortu 8?
Fort 8 otrzymał pozwolenie na użytkowanie na początku maja. Otwarcie uzależnione jest od postępu prac u najemców. Jak słyszymy od inwestora, poszczególne sklepy będą otwierać się pojedynczo. Pierwsze za około dwa miesiące.

Mamy nadzieję, że część lokali otworzy się jeszcze w sezonie letnim. To oczywiście uzależnione jest od tempa prac aranżacyjnych, które również są objęte opieką konserwatorską. W momencie, gdy większa część lokali będzie już zapraszała swoich gości, zorganizujemy oficjalne otwarcie Fortu – dodaje Mikołajczak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fort 8. Restauracje, bary i pracownie w kazamatach z XIX wieku. Dawniej stacjonowało tam wojsko - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto