MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Fort Cze w nowej odsłonie. Restauracje i hotel na wyspie otoczonej fosą [WIZUALIZACJE]

Redakcja
Fort Cze w nowej odsłonie. Restauracje i hotel na wyspie otoczonej fosą [WIZUALIZACJE]
Fort Cze w nowej odsłonie. Restauracje i hotel na wyspie otoczonej fosą [WIZUALIZACJE] mat. pras.
Fort Cze, zbudowany jako część Twierdzy Warszawa, ma zyskać drugie życie. W zabytkowych koszarach znajdzie się luksusowy aparthotel, teren zielony oraz część gastronomiczna. Inwestycja powstaje pod nadzorem konserwatora zabytków.

Warszawa miała być przygotowana na atak z każdej strony. Imperium Rosyjskie, które okupowało miasto w XIX wieku postanowiło stworzyć Twierdzę Warszawa. Częścią umocnień były forty wojskowej. Jeden z nich - Fort Cze - już w przyszłym roku zyska nowe życie, a co najważniejsze - nie straci dawnego uroku.

Fort Cze powstał w latach 80. XIX wieku. Początkowo służył wojskom rosyjskim, ale po odzyskaniu niepodległości mieściła się tu Wytwórnia Amunicji Specjalnej. W pobliżu powstało również osiedle przeznaczone dla lotników. Teren został mocno uszkodzony w 1939 roku, ale po wojnie mundurowi dalej prowadzili w nim swoje działania. Ostatecznie wojsko opuściło fort w 2007 roku. Teraz miejsce jest już zabytkiem, jednak w przyszłym roku znów będzie można się po nich przejść.

- Zabytkowe koszary będą otwarte dla wszystkich. Znajdzie się w nich restauracja, fitness, a w pobliżu także aparthotel - tłumaczy Paulina Piliszek z Myoni Group. Inwestor na terenie siedmiu hektarów tworzy osiedle domków. Nie będzie tu mieszkań, a aparthotel, czyli wynajem apartamentów w systemie hotelowym. W sumie powstanie 21 budynków rozmieszczonych odpowiednio: na wałach artylerii (13 budynków), w wale ziemnym obok zabytkowych koszar (2 budynki w których powstanie łącznie 28 lokali), na terenie po historycznym magazynie amunicji (2 obiekty w których łącznie zaprojektowano 31 apartamentów) oraz trzy budynki „w szyi” fortu.

Odrestaurowane koszary

Najciekawszym – z punktu widzenia mieszkańców – miejscem fortu będą zabytkowe koszary. W tej chwili są one odnawiane pod ścisłym nadzorem konserwatora budynków. Inwestor chce, żeby w nich powstała przestrzeń kulturalno-rozrywkowa. Będą tam restauracje, punkty handlowe oraz sala fitness, a także plac zabaw dla dzieci.

Być może na terenie fortu powstanie również basen. Deweloper chciałby go zbudować, ale zdanie w tej sprawie musi wyrazić konserwator zabytków. To, jak wiemy, może się przeciągnąć w związku z odwołaniem stołecznego konserwatora zabytków i przejęciem jego spraw przez odpowiednika na szczeblu wojewódzkim.

Projekt, za który odpowiedzialna jest pracownia Szaroszyk&Rycerski Architekci, nie jest inwazyjny. Budynki niejako wtopią się w zielony teren, który również zostanie zrewitalizowany. Fort Cze, zgodnie z założeniami planu miejscowego, nie będzie ogrodzony, co oznacza że będziemy mogli po nim spacerować. Inwestycja ma być gotowa w połowie 2018 roku po dwóch latach od rozpoczęcia prac.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto