Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Forte Artus Festival - Natalia Niemen zaśpiewała mniej znane utwory ojca

motyl
motyl
Natalia Niemen pojawiła się na scenie w stroju klasycznym – w czarnych leginsach i białej, męskiej koszuli, bo w tym koncercie najistotniejsze były: muzyka i teksty piosenek Czesława Niemena.

Podczas koncertu w Toruniu Natalia Niemen przybliżyła publiczności mniej znaną twórczość jej ojca.
Wokalistka prezentowała utwory z albumów: „Terra Deflorata" i „Spodchmurykapelusza", które jej ojciec skomponował w wieku dojrzałym, kiedy to dokonuje się bilansów życiowych i artystycznych.
Mają one bardziej skomplikowaną linię melodyczną, dramatyczną ekspresję, wyrażają stan ducha kompozytora. Na pewno nie jest to muzyka łatwa. Wymaga skupienia, zagłębienia się w gorzkie i refleksyjne teksty – najczęściej inspirowane poezją Norwida.
To bardzo osobliwe „piosenki" – jak oceniają obecnie krytycy.
Natalia Niemen zrealizowała projekt artystyczny, który polegał na przełożeniu tych wybitnych kompozycji na język instrumentalny, ponieważ wtedy, kiedy te utwory powstawały, Czesław Niemen był samowystarczalnym multiinstrumentalistą i do ich  tworzenia i wykonywania wykorzystał „robotestrę" tzn. zaawansowaną, cyfrowo-analogową „machinerię" instrumentów.
Niemen z lat 80 to stuprocentowo samodzielny Artysta, zafascynowany elektroniką, otoczony na scenie – imponującymi wówczas – cackami.
Pomysł koncertu NIEMEN MIEJ ZNANY wymagał, aby – jak podkreśla Natalia Niemen – z tych dojrzałych kompozycji ojca wyłuskać kluczowe linie melodyczne oraz kontrapunkty i przełożyć je na język instrumentów w tym celu, aby uzyskać tzw. „żywe brzmienie", wbić do palców i głów muzyków wszelkie „nieoczywistości" i „zmienności form" tych trudniejszych kompozycji.
Czesław Niemen pielęgnował własny styl – pisał o tym na okładce albumu „Spodchmurykapelusza". Oprócz muzyki obecna jest w piosenkach  „publicystyczna poezja" Niemena, który w tekstach rozlicza się z otaczającą go rzeczywistością. Artysta zauważa, że sukcesy mają charakter iluzoryczny, dotyka polityki, przestrzegając przed „zgubnymi ideami" i „naiwnymi utopiami". Zauważa, że w określonym wieku za późno stawiać przed sobą górnolotne cele, podkreśla, że najtrwalszy ślad pozostawia po sobie miłość. W warstwie muzycznej jest w tych kompozycjach obecne to, co dla Niemena najbardziej charakterystyczne; jednak często wydaje się, że dla tych całości artystycznych – ważniejszy jest tekst, który wyraża określone doświadczenia życiowe Czesława Niemena z końcowego etapu życia artysty: kompozytora, instrumentalisty, wokalisty, autora tekstów. Niemen wprowadział też do swej twórczości elementy muzyki klasycznej.
Wykonania piosenek Czesława Niemena podobały się publiczności, która nagrodziła Natalię brawami na stojąco. Bisując, Natalia Niemen wykonała największe „hity" ojca jak: „Jednego serca" czy „ Dziwny jest ten świat", „Płonie stodoła". Publiczność czekała zwłaszcza na „Dziwny jest ten świat", ponieważ zapamiętała interpretację tego utworu z festiwalu w Opolu 2013.
Natalia Niemen - dziś już dojrzała kobieta - również zauważa tragiczny rozdźwięk pomiędzy dziecięcą wiarą w dobro, a otaczającą rzeczywistością.
„Zdaję sobie sprawę z brudu tego łez padołu, codziennie dziwię się ludzkiej głupocie, wyrafinowaniu i zdolności do czynów niemieszczących mi się w głowie" - mówi Natalia Niemen. Dlatego wokalistka dobrze czuje zamysł artystyczny ojca i ze zrozumieniem, w niezwykły sposób, interpretuje jego utwory.
Natalia Niemen mówiła podczas koncertu o niemerytorycznej krytyce ostatnich dokonań artystycznych ojca oraz o wynikającym z tego faktu przygnębieniu artysty. Prosiła o to, by pamiętać o jazzowej twórczości Niemena i nie kupować wydanych nielegalnie płyt.
Natalia Niemen - śpiew, altówka zespół w składzie: Piotr Baron - saksofon Tomasz Kałwak - instrumenty klawiszowe Adam Szewczyk - gitara Wojtek Gąsior - bas Irek Głyk – perkusja

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto