Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Forum IAB 2009: dzień II - relacja

Monikka
Monikka
Zapraszamy na relację z drugiego dnia konferencji IAB poświęconej branży internetowej. 5 listopada na uczestników forum czekało ponad dwadzieścia spotkań w trzech blokach tematycznych.

Drugi dzień konferencji podzielono na następujące sekcje: Blok dla branży internetowej, Blok dla marketerów - case study i Blok dla marketerów - marketing interaktywny. Zapraszamy na relacje.

RELACJA: Blok dla branży internetowej
RELACJA: Blok dla marketerów - case study
RELACJA: Blok dla marketerów - marketing interaktywny

Jarosław Sobolewski, dyrektor generalny IAB podsumowuje III Forum IAB:


Blok dla branży internetowej

Godz. 15.39 - W rękach domainerów znajduje się jeszcze wiele domen o potencjalnie dużej wartości, np. www.e-przelewy.pl (200 tys zł), www.drogeria.pl (125 tys. zł)

Godz. 15.35 - Większość transakcji dotyczących domen jest przeprowadzana w "szarej strefie". Ludzie nie mają wiedzy, jak obracać takim dobrem majątkowym jakim jest domena.

Godz. 15.33 - Do Polski wkraczają zagraniczni inwestorzy domenowi. Dla nich wydanie 50 tys. euro na atrakcyjną domenę nie jest problemem. Jednocześnie są oni nastawieni na inwestycje długookresowe.

Godz. 15.25 - Średnia cena bezpiecznego utrzymania domeny to 80-100zł. W trakcie trwania inwestycji, domene można wykorzystywać do celów zarobkowych, jednocześnie reklamując jej spzedaż. Zarobki z reklam AdSense lub innych systemów reklamowych, często przekraczają kwoty, które nalezy wydać na przedłużenie usługi.

Godz. 15.33 - Do Polski wkraczają zagraniczni inwestorzy domenowi. Dla nich wydanie 50 tys. euro na atrakcyjną domenę nie jest problemem. Jednocześnie są oni nastawieni na inwestycje długookresowe.

Godz. 15.25 - Średnia cena bezpiecznego utrzymania domeny to 80-100zł. W trakcie trwania inwestycji, domene można wykorzystywać do celów zarobkowych, jednocześnie reklamując jej spzedaż. Zarobki z reklam AdSense lub innych systemów reklamowych, często przekraczają kwoty, które nalezy wydać na przedłużenie usługi.

Godz. 15.20 - Domeny, które osiągają najwższe ceny, rejestrowane były 10-15 lat temu.

Godz. 15.15 - O wartości inwestycyjnej domen internetowych mówi Daniel Kotyras, Dyrektor ds. Marketingu i PR Netart.

Godz. 14.35 - Najbardziej wpływowy kanał kontaktu to własnie marketing szeptany. Wyzwania dla współczesnego marketera, na które pozwala to: bycie tam, gdzie konsument, bycie zauważalnym i dopasowanie przekazu. Niestety nie przekłada się to na pieniądze.

Godz. 14.33 - Wyzwania dla współczesnego marketera, na które pozwala marketing szeptany to bycie tam, gdzie konsument, bycie zauważalnym i dopasowanie przekazu

Godz. 14.27 - Mariusz Woźnicki: Czym jest komunikacja zintegrowana: to taki sposób planowania kampanii,aby każdy kontakt z marką był dopasowany do konsumenta.

Godz. 14.25 - Mariusz Woźnicki, Dyrektor Zarządzający harderandharder rozpoczyna wykład na temat marketingu szeptanego w Marketing Mix

Godz. 14.09 - Polecieliśmy z cenami na podłogę. Może powinniśmy powiedziec sobie: robimy drugie otwarcie w reklamie internetowej.

Godz. 13.45 - Maciej Wicha: My media musimy się nauczyć nowych form komunikacji z użytkownikiem. Jeżeli ktoś potrafi zrobić zdjęcie i opublikowac to zdjęcie od razu na Twitterze, to media tradycyjne mają lekcję do odrobienia, tzn. muszą nadążyć za użytkownikiem i niektórym się to świetnie udaje.

Godz. 13.30 - Maciej Wicha, członek zarządu IAB: W internecie jest jakość. Ale reklama jeszcze nie zauważa treści jakościowych. Mamy do czynienia z rynkiem, który wciaż nie ma dostatecznej wiedzy na temat internetu. Sama wiedza o tym jak skuteczny jest internet nie dociera tam, gdzie powinna. Główną miarą skuteczności jest klikalność, a to jest błędny trop.

Godz. 13.20 - Znaczna ilość młodych czytelników po 2000 roku odeszła w kierunku internetu. Wartościowych treśli do tej pory poszukują jednak w prasie.

Godz. 13.17 - Julisz Donajski: Niezaleznie od tego jaka jest społeczna rola interentu, chcemy dziś porozmawiać o jego komercyjnej stronie.

Godz. 13.15 - Rozpoczyna się panel dyskusyjny "Cyfrowa rewolucja w mediach", który prowadzi Juliusz Donajski, Prezes Wydawnictwa VFP Communications

Godz. 12.13 - Przerwa na lunch do godz. 13.00

W przerwie zapraszamy na relację z gali rozdania nagród Mixx Awards 2009:

Godz. 12.03 - Mateusz Tułecki: Tematy prac magisterskich często narzucaja promotorzy. Jak dotrzeć do promotorów, by to zmienić? Rozmawiac z nimi, organizować spotkania i konferencje, właczać ich w spotkania branżowe.
Godz. 11.53
- Pięc elementów, które branża powinna wdrażać, aby przyciągnąć młodycvh zdolnych to:

- wdrażanie nowych standardów kształcenia (na zajęciach dotyczących zarządzania i ekonomi nie ma obecnie sekcji poświęconych branży intenetowej).

- pomoc prowadzącym - chodzi przede wszystkim o wiedzę żródłową, z której prowadzący mogą korzystać.

- rozwój kół naukowych (nawiązanie z nimi współracy)

- praktyki i staże - pokazanie studentom jak się pracuje w tej branży i z jakimi problemami się ona zmaga.

Godz. 11.51 - Wiedza, którą studenci wynoszą ze studiów, jest nieadekwatna do tego co sie dzieje na rynku.Studenci często też wybierają kierunek przypadkowo. Opinia znajomych ma dla nich największe znaczenie.

Godz. 11.48 - Wykład pod tytułem "Niech nas zobaczą, czyli o przyciąganiu młodych zdolnych" rozpoczyna Mateusz Tułecki z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie -  RAII.
Godz. 11.30
- Marketing wyszukiwarkowy - Konarski omawia przypadek Google, który miał procesy sądowe dotyczące wyszukiwania kontekstowego. Omawia kwestię koniecznościi odróżnienia linków sponsorowanych od zwykłych linków pojawiających się jako naturalne wyniki wyszukiwania.

Na chwilę obecną w przypadku reklamy kontekstowej nie dochodzi do naruszenia prawa do znaków towarowych.

Godz. 11.27 - Marketing behawioralny - Konarski omawia propozycje rekomendacji Rady Europy
Godz. 11.22
- Projekt nowelizacji prawa zakłada także nowe uprawnienia Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, m.in. możliwość nałożenia kary pieniężnej za wysyłanie spamu, a także na dostawców usług telekomunikacyjnych za niewykonanie obowiązków związanych zwalką ze spamem.

Godz. 11.20 - E-marketing - Konarski mówi o projekcie nowelizacji prawa, która zakłada zarówno korzystne jak i niekorzystne przepisy. Pzykłady:

Korzystny: możliwość przesłania informacji do klientów firmy, dopóki nie wyrażą oni sprzeciwu (czyli bez kpnieczności uzyskania zgody)

Niekorzystne: a) obowiązek oznaczemnia wysyłającego i jego adresu koresopondencyjnego, b) obowiązek wskazania informacji o możliwości i sposobie odwołania zgody

Godz. 11.10 - O aspektach prawnych kampanii internetowych opowiada Xawery Konarski, adwokat, wspólnik Traple Konarski Podrecki Kancelaria Prawna Sp. j.

Godz. 10.45
- Największy potencjał rozwoju w przyszłości mają Rosja i Turcja
Biorac pod uwagę  skutki kryzysy branża internetowa w Polsce ma się bardzo dobrze.

Godz. 10.36 - Na scenę wychodzi Marcin Kałkucki, Senior Manager PricewaterhouseCoopers by opowiedzieć o wydatkach na reklamę internetową w Polsce w I półroczu 2009 r.

Wywiad z Jackiem Bukowickim

Godz. 10.20 - Dotacje w ramach działania 8.2: na przedsięwzięcia o charakterze zarówno technicznym (informatycznym), jak i organizacyjnym, które prowadzą do realizacji procesów biznesowych w formie elektronicznej, obejmujących trzy lub więcej przedsiębiorstw. Dla kogo: przedsiębiorcy sektora MSP

W ramach działania 8.2 dotacja może wynieść od 20 tysięcy do 2 mln złotych. W ramach tej dotacji na część inwestycyjną można dostać maksymalnie 70 % zwrotu.

Godz. 10.15 - Dotacje w ramach działania 8.1:**na projekty mające na celu świadczenie usług drogą elektroniczną (usług cyfrowych), w tym wytworzenie produktów cyfrowych niezbędnych do świadczenia tych usług. Wymaganym rezultatem kwalifikowanego do wsparcia projektu jest wytworzenie, świadczenie i aktualizacja usług cyfrowych. Dla kogo: mikro i mali przedsiębiorcy.
Godz. 10.00** - Jacek Bukowicki z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości rozpoczął wykład "Fundusze unijne na e-biznes w ramach działań 8.1 i 8.2


Blok dla marketerów - case study

Godz. 16.25 - Iwona Połóg, dyrektor działu internetu Trader.com Polska: Co tak naprawdę sprzedaje się w serwisach ogłoszeniowych?

Godz. 15.57 - Jakub Krzych: chcemy zangażować czytelników, odbiorców w proces reklamowy. Reklamodawcy płacą za reklamę... użytkownikom. Właściciel "narzędzia" dostaje tylko prowizję. Na przykład reklamodawca płaci blogerowi, żeby ten zamieścił tę reklamę na swoim blogu. Ten może tę reklamę polecic dalej. Bloger podchodzi do tej reklamy emocjonalnie. Cieszy się, że ma swoją reklamę, namawia, żeby na nią klikać, bo sam jest częścią tej układanki. Na tym polega monetyzacja

Godz. 15.55 - Jakub Krzych, współtwórca AdTaily.com - monetyzacja społeczności. Rewolucja internetowa WEB 2.0 zrównała  odbiorców z twórcami. Każdy może być autorem, wydawcą, redaktorem naczelnym. Każdy może stworzyć swoją społeczność internetową i czekać, aż potem przyjdą reklamodawcy. Zaciera się granica między twórcami, odbiorcami, sprzedawcami i reklamodawcami.

Godz. 15.45 - koszt stworzenia prostej gry flash-owej to dla reklamodawcy 15 - 30 tysięcy złotych, gra PC - owa - od 50 tysięcy w górę

Godz. 15.41 - Adam Dyba: według badań aż 62 procent wszystkich internautów jest zainteresowana grami. To świetny nośnik reklamy

Godz. 15.38 - Gry są doskonałym narzędziem dla product placementu, bo zgodnie z tym, co twierdzi firma Gemius, zajmują dużo czasu. A liczy przecież się czas, a nie odsłona. Wydatki na reklamę w Internecie szybko rosną. W ciągu kilku lat rynek reklamodawców się podwoi. Co ciekawe reklamy w grach ... nie irytują, bo nadają grze realizmu.

Godz. 15.31 - product placement w grach komputerowych. Obiektem w grze może być konkrenty produkt, na przykład konkretny model samochodu. Panie też grają. W serwisie gry.pl 52 procent zarejestrowanych graczy to... panie

Godz. 15.26 - Adam Dyba- prezes zarządu AdAction.  Gra w reklamie w Internecie. To dobry pomysł na marketing. W ten sposób można promować nawet na mało "medialne", produkty jak choćby środek na kleszcze.

Godz. 14.51 - przerwa do godziny 15.15

W przerwie zapytaliśmy uczestników Forum IAB 2009 jakie strony internetowe odwiedzają najczęściej:

** Godz. 14.47** - Robert Rydz - Mościcki: przykład synergii w wyszukiwarkach -  linki naturalne i linki sponsorowane, na wzajem wzmacniają przekaz. Jedne generują ruch drugich. To tak jakby 2+2 dawało 5.

Godz. 14.45 - Badania internetu. 95 procent klineów szuka informacji o produkcie w Google-ach. Szukając nazwy lub produktu, nie wpisuje konkretnego adresu danej firmy, tylko w wyszukiwarce wpisuje nazwe produktu. Nie chce mu się zapamiętywać konkretnego adresu

Godz. 14.38 - Robert Rydz - Mościcki, efekt synergii na przykładzie IKEI. Jak pozycjonowano reklamę IKEI w sieci. W Google'ach zamieszczono linki zarówno promujące konkretny model towaru, jak i cała marka IKEA

Godz. 14.30 - Robert Rydz - Mościcki, Performance Media, efekt synergii w wyszukiwarkach internetowych.

Godz. 14.10 - próby zażegnania kryzysu zaufania. mBank postanowił komunikować się ze swoimi zawiedzionymi klientami internautami na forum internetowym strony "nabici w mbank". Zaczął komunikować się również poprzez inne strony i fora internetowe. Wśród klientów - internautów wybrana zostanie nawet rada klientów. Ale wciąż niewiele to poprawia wizerunek,a strona nabiciwmbank.pl  zostaje nominowanado ... "Złotego Spinacza". mBank wciąż szuka dialogu, jednocześnie cały czas podkreślając doskonałą orgnizację bankowej społeczności internetowej mBanku.

Godz. 14.03 - Tomasz Czudowski mBank - prezentuje pierwszą polską "społeczność" bankową. Historię sukcesu i historię kryzysu zaufania tej społeczności, czyli akcji "Nabici w mBank". Jak bank wychodził z tego kryzysu i jakich narzędzi internetowych użył, że przywrócić zaufanie klientów niezadowolonych z faktu, ze w czasie kryzysu bank nie chciał obniżyć oprocentowania kredytów hipotecznych.

Godz. 13.36 - przerwa do godziny 13.45

Zapytaliśmy uczestników Forum IAB 2009 czego brakuje im w polskim internecie.

Godz. 13.30 - podczas trwania akcji na portalu Nasza Klasa (kolejnych konkursów, akcji, wysyłania prezentów za zarejestrowanie się w Szkole Sony) ciągle przybywało uczestników szkoły. Na początku akcji było 32 tysiące użytkowników po kilku miesiącach było ich już 259 tysięcy. Akcja trwa nadal. Zapisało się 300 tysięcy użytkowników, serwis ma 23 mln odsłon seriwsu i 4,5 mln odwiedzin. Ruch na stronie SONY wzrósł 4 - krotnie podcza trwania akcji.

Godz. 13.18 - prezentacja lekcji video fotografowania przez Szkołę Sony. Lekcję zamieszczono na portalu społecznościowym, jako element reklamy produktowej. Częścią kampanii promocyjnej są także zaproszenia znajomych do szkoły fotografawania. Ten pomysł okazał się marketingowym sukcesem. Element rekomendacji zadziałał. Kolejnym pomysłem jest konkurs fotograficzny. W sumie przez rok zbudowano lojalną społeczność SONY poprzez lekcje fotografii, konkurs fotograficzny (w którym przysłano 32 tysiące zdjęć).

Godz. 13.15 - Urszula Sławek - Key Client Coordinator Nasza-Klasa sp z o.o, Dariusz Słomka - Sony Poland: budowa lojalnej społeczności na przykładzie Szkoły Fotografii Sony. Szkoła była promowana na stronie Naszej-Klasy.pl

Godz. 12.05 - przerwa na lunch do godz. 13.00

W przerwie zapytaliśmy uczestników konferencji, jak wyobrażają sobie przyszłość reklamy w Internecie

Godz. 12.02 - Adam Chowański : Jaki powinien być tytuł mailingu, żeby osiągnąć wysoki wskaźnik Open Rate? Wcale nie wprost. Wcale nie nie typu: "Promocja kamery - 599 zł". Najlepszy wskaźnik osiagnął tytuł "Ocal Wspomnienia" - przykład autentycznej kampanii mailingowej. Ważna jest komunikacja z klientem. jeśli ktoś do nas wysyła do naszej firmy swój adres e-mail, kontaktujmy się z nim, bo tego oczekuje.

Godz. 11.57 - Adam Chowański: co jest miarą sukcesu e - mailingu? Konwersja! Wcale nie jest tak, że im więcej funkcjonalości, tym reklama w internecie jest skuteczniejsza. Nie ma takiej potrzeby, żeby dodawać kolejne funkcjonalności. Nie ilość funkcjonalności lecz jakość i uzyteczność dla konsumenta się liczy. 

Godz. 11.50 - Adam Chowański: aż 80 pocent spamu to reklama pigułek na potencję, a rozebrana kobieta to procent więcej zainteresowania reklamą - to są dane... wyssane z palca. jaka jest prawda? Takich mitów jest więcej. Rok temu modne było wysyłanie mailingu we wtroek. Teraz modna jest środa. A to wszystko nieprawda. Trzeba samemu badać skuteczność, odbiorcę i jego zachowania. Nie sprawdza się żadna teza.

Godz. 11.46 - Adam Chowański prezentacja "Seks, kłamstwa i e- mail marketing"

Godz. 11.35
- Przerwa do godziny 11.45

Godz. 11.30 - Marcin Kowalik: - W USA w portalach społecznościowych jedynym miernikiem skuteczności kampanii reklamowych produktów bankowych coraz częściej jest sprzedaż reklamowego produktu. Nie liczba odsłon.

Godz. 11.25 - Marcin Kowalik: Zwiększenie budżetu reklamowego produktów bankowych na reklamę w Google'ach nie musi się przekładać na wzrost sprzedaży. Trzeba szukać sposobów. Duży budżet na reklamę nie równa się zawsze duzemu sukcesowi - wyliczenia bankowców z Frankfurtu nad menem

Godz. 11.20 - Marcin Kowalik: jak szuka w internecie użytkownik? Nie wpisuje danej marki, tylko szuka produktu. Nie wpisuje marki banku, tylko szuka np pod hasłem "kredyt hipoteczny". Średnio 100 kliknięć w Internecie generuje jeden wniosek wypełniony on - line do kontaku dotyczący kredytu hipotecznego.

Godz. 11.13 - Marcin Kowalik, Business Development Manager firmy Zieltraffic. Wszystko o reklamie produktów finansowych w sieci. Jeśli ktoś jest właścicielm marki, musi ją chronić w internecie, zwłaszcza w google'ach. Musi też sobie zabezpieczyć domenę.

Godz. 11.01 - Jakub Szcześniak: konkluzja - nie bójmy się łączenia prasy z internetem. Przykład tej kampanii pokazał, że reklama czatu w gazecie spowodowała wzrost liczby uczestniczek czatu o 40 procent w stosunku do czatów reklamowanych tylko w internecie.

Godz. 10.52 - Jakub Szcześniak, przykład kampanii promocyjnej Kinder Niespodzianki: czasem w intgernecie nie trzeba mocno promować samego brandu, marki. To może zniechęcić odbiorcę. Lepiej nieco przykryć brand, a na pierwszy  plan reklamy wystawić ciekawszą treść, która dopiero przyciągnie odbiorcę. Sama promocja brandu, może zniechęcić do klikania w reklamę. Mimo wszystko kampaia w prasie daje większą wiarygodność. Słowo pisane cieszy się wciąż większą mocą przekazu, zwłaszcza w niektórych grupach wiekowych. Zachęcenie grupy matek dzieci w wieku przedszkolnym do wzięcia udziału w  videoczacie było skuteczniejsze przez prasę, niż tylko przez internet.

Godz. 10.49 - przekierowanie z reklamy prasowej do internetowej, zapowiedź w reklamie prasowej intrnetowego videoczatu okazała się niezwykle skuteczna. Bardzo wielu odbiorców reklamy prasowej zalogowało się do videoczatu.

Godz. 10.46
- Jakub Szcześniak:Videoczat, to rodzaj wywiadu z zaproszonym gościem specjanym. Można się zalogować i bezpośrednio rozmawiać z eskpertem. To bardzo popularna usługa wśród klientów reklamowych.

Godz. 10.43 - Jakub Szcześniak z Interii.pl. Wykorzystanie różnych mediów w kampaniach reklamowych na przykładzie produktu "Kinder Niespodzianka". Założenie: skojarzenie tej marki z wizerunkiem eksperta - doradcy dla matek dzieci w wieku przedszkolnym. Realizacja kampnii reklamowej w piśmie "Świat Kobiety" i w Internecie. Po reklamie w gazecie czytelniczki mogły dyskutować z ekspertami na videoczacie. To poszerzało temat poruszony w reklamie prasowej.

Godz. 10.31 - im dłużej patrzymy na daną reklamę, tym większa szansa, że ją zobaczymy. Serwis internetowy z ogromną ilością użytkowników "real users" niekoniecznie musi być lepszy od tego, gdzie użytkowników jest mniej, ale przebyłwają dłużej na stronie. Ten drugi serwis nawet jest lepszy - konkluduje Artur Zawadzki. W Stanach Zjednoczonych już zaczyna się sprzedawać reklamy internetowe "na czasy", a nie "na odsłony". Czasem jest trudniej "manipulować" niż liczbą odsłon, ktore łatwo mnożyć.

Godz. 10.30 - Artur Zawadzki: co jest odsłoną, czy zmiana  na przykład tylko 3 procent zawartości strony, to już nowa odsłona? I oto nadchodzi przełom. Nowa "waluta" w badaniu internetu. To nie odsłona jest wartością, a... czas. To jedyna uniwersalna miara! Czas jest kluczowy dla reklamodawcy. Użytkownicy częściej korzystają z reklamy internetowej, patrzą na nią, niż klikają w nią. Kliknięcie w reklamę czasem bywa bowiem przypadkowe, a nie intencjonalne. Dlatego czas jest ważniejszy. Im ktoś dłużej przebywa na danej stronie, tym jest większa szansa, że obejrzy reklamę.

Godz. 10.25
- współczesne strony, to multimedia: muzyka, filmy, a nawet całe interfejsy. Jak to mierzyć? Czy np. użytkownik, ktory wchodzi na 10 filmów po 1 minucie i generuje 10 odsłon jednominutowych jest lepszy od użytkownika, który ogląda te 10 filmów i jest liczony jako jedna odsłona, ale 10 - minutowa? Oto dylematy. Wielu z nas wciąż myśli, że otwarcie strony, to jedna odsłona interenetowa. Niekoniecznie.

Godz. 10.15 - Artur Zawadzki: odsłona traci na wartości. Zdewaluowała się. Nie jest już miernikiem popularności

Godz. 10.10 - Artur Zawadzki: odsłona nie jest miernikiem popularności danej strony internetowej ani portalu

Godz. 10.00 - Start konferencji. Artur Zawadzki, prezes zarządu Gemius SA. Wszystko o mierzeniu aktywności w internecie. Tajemnice odsłony internetowej. W latach 90 - tych to odsłona internetowa była miernikiem popularności strony internetowej


Blok dla marketerów - marketing interaktywny

Godz. 17.15 - Oficjalne zakończenie forum IAB 2009!

Godz. 17.00 - Grzegorz Sławatyński, Managing Director BEHAVIA – „Reklama behawioralna jako precyzyjne narzędzie dotarcia do użytkownika.

Działa to w ten sposób, że aplikacja sprawdza, na jakie strony wchodzi użytkownik. Na podstawie zebranych danych (za pomocą ankiety) tworzymy model statystyczny. Następnie szukamy drugiego użytkownika o identycznej historii odwiedzonych stron i pokazujemy mu reklamę tą samą, którą pokazujemy użytkownikowi, który wypełnił ankietę.

Reklama behawioralna precyzyjnie trafia do oczekiwanej grupy klientów.

Godz. 16.30 - Paweł Sala z Freshmail rozpoczyna prezentację o e-mail marketingu.

Możliwe jest już śledzenie użytkownika za pomocą cookies. Dzięki temu po wejściu usera na stronę możemy sprawdzić, w jaki sposób porusza się po stronie, kiedy ją opuszcza itp.

Personalizowany temat wiadomości sprawia, że kampania może być o kilkadziesiąt procent skuteczniejsza. Kolejną nowością są emaile z dynamicznym contentem, co w Polsce jeszcze nie jest stosowane.

Standardem jest już też to, że dobre narzędzia do email marketingu oferują możliwość sprawdzenia wyglądu wiadomości we wszystkich możliwych programach umożliwiających odbiór poczty.

Ludzie są coraz bardziej mobilni… możemy sprawdzać gdzie ludzie sprawdzają pocztę i wykorzystać to do targetowania. W e-mail marketingu ważne jest dobre i szybko rozwijane narzędzie oraz dynamiczna agencja pomagająca nam w działaniach.

Godz. 13.10
- Marcin Pery, prezes zarządu Redefeine – "Aktualna pozycja, perspektywy rozwoju i wyzwania telewizji internetowej":

Telewizje internetowe powinny być mierzone tak samo jak standardowa telewizja. Być może czas w Internecie jest dużo cenniejszy niż w telewizji. Jeżeli widz ogląda 1 godzinę programu telewizja komercyjna zarabia 20 groszy. Być może Internet powinien mieć więcej, dwa, trzy, sto razy tyle bo jest interaktywny. Ale powinien być mierzony tak samo. Czasu nie da się oszukać (w przeciwieństwie do odsłon). Czas jest zrozumiały dla marketerów.

Jaka jest pozycja serwisów wideo w Polsce? Wszystkie serwisy internetowe (wideo) generują tylko 1 proc. czasu, jaki użytkownicy przeznaczają na oglądanie telewizji. Jednak problemem dla telewizji tradycyjnej jest to, że ich udział nie rośnie (w ciągu trzech lat ich udział się nie zmienił), natomiast czas oglądania wideo w Internecie wzrósł o 3 tys. proc. Tego trendu nie da się zatrzymać.

Ciekawe jest to, że jeżeli pominiemy serwisy wideo, które prezentują treści nazwijmy je „nieuregulowane prawnie” okazuje się, że youtube znajduje się poza największymi telewizjami internetowymi. Największe będą: tvp.pl, tvn24.pl, interna.tv, tiki, wp.tv, switcgone2, plejada, ipka, lookr.tv.

Wyzwania i problemy telewizji internetowej. Dzięki walce Gołoty mieliśmy 30 tys. widzów, jednak nasza infrastruktura nie pozwoliła na to, żeby walkę mogło obejrzeć więcej osób.

Twierdzę, że w ciągu trzech lat udział telewizji internetowych wzrośnie 30 krotnie.

Godz. 12.10 - Wydawcy prasy zmieniają swoja przyzwyczajenia, w prasie skupiamy się na kontekście, analizie, a nie wyłącznie informowaniu o tym co się stało. Wiemy o tym, że odniosą sukces Ci, którzy się zmienią i wykorzystają swoje możliwości i potencjał. Stawiamy na local marketplace, nasze portale już są rentowne, ale walczymy o więcej! ;)

Godz. 12.06 - Ostatni trzeci filar, dla nas najważniejszy to ludzie, zmiana kompetencji, zmiana postaw. Mamy akademię trenerów online, w których zapaleńcy Internetu przekazują swoją wiedzę i zapał swoich współpracowników. Mamy ludzi, którzy w szybki sposób mogą przekazywać nową, zdobytą wiedzę.

Godz. 12.03 - Gdy już zdobędziemy news, przygotujemy materiał. Nie obce są nam narzędzia takie jak facebook, po to, żeby dotrzeć do kolejnej grupy odbiorców.

Godz. 11.58 - Nie mamy ambicji, żeby robić Web TV. Nie inwestujemy, żeby robić telewizję internetową. Nie raz, duże telewizje proszą nas o materiały wideo.

Godz. 11.57 - Aktywnie wykorzystujemy blipa, facebooka, youtuba i inne portale, które pozwalają nam być bliżej ludzi.

Godz. 11.54 - Wyobraźcie sobie dziennikarza, który przez 20 lat redagował treści, komentował rzeczywistość – my musimy zmienić jego przyzwyczajenia.

Cała transformacja nazywa się local marketplace – poprzez hiperlokalne treści, przez produkty społecznościowe, lokalne bazy firm i ogłoszeń. Przed nami jest to, żeby te wszystkie części związać

Godz. 11.51 - Media Regionalne jako pierwsza firma w Polsce wdrożyła aplikację Modo – Mobilny Dziennikarz Obywatelski.

Godz. 11.50 - Transformacja to głęboki proces zmiany funkcjonowania całej firmy. Transformację w MR opieramy na trzech filarach: zmiana systemu pracy, rozwój produktów oraz rozwój kompetencji ludzi.

Godz. 11.48 - Chcemy mówić o tradycyjnych wydawnictwach prasowych, które próbują odnaleźć się w świecie Internetu. – W firmie nazywali nas transformens boys, którzy przyszli zmieniać Media Regionalne – mówi Artur Karda.

Godz. 11.45 - Tomasz Krawczyk, Zastępca Dyrektora ds. Nowych Mediów oraz Artur Karda, Zastępca dyrektora ds. Serwisów Informacyjnych Dział Rozwoju Redakcyjnego będą mówić o transformacji w Mediach Regionalnych „od tradycyjnego wydawcy prasy do firmy multimedialnej”
Godz. 11.10
- Rozpoczyna się prezentacja pt. "Czy internet poradzi sobie bvez telewizji, czy raczej telewizja raczej poradzi sobie bez internetu? Prowadzą: Marcin Skowroński, dyrektor Strategii i Rozwoju w Biurze Reklamy Onet.pl oraz Marcin Bogłowski, dyrektor Działu Badań i Rozwoju w Biurze Reklamy TVN

Godz. 11.07 - Najważniejsze jest to, żeby mieć świadomość, że to jest przykład nowoczesnego marketingu.

Godz. 11.06 - Miarą sukcesu nie jest liczba grających, ale liczba osób, która się o nim dowie. ARG nie powstaje w miesiąc. Nie. Nad ARG często pracuje się po pól roku. Pracuje się nad nią jak nad książką czy dobrym filmem.

Godz. 10.51 - W ARG nie chodzi o ilość graczy, ale o ilość osób, które tych graczy zobaczą. Czy ARG zadziała w Polsce? Myślę, że można i warto próbować i że trzeba. Jednak zabierając się za ARG należy pamiętać, ze najważniejsze jest rozpoznanie grupy docelowej odbiorców, żeby sprostać ich potrzebom. Druga rzecz, gracze nie grają przeciwko sobie. W ARG nie ma nagrody na końcu, użytkownicy zdobywają informację i dzielą się nią z innymi graczami. To gracze są najważniejsi! Nagrodą jest sama zabawa oraz fanty zbierane w jej trakcie.

Godz. 10.42 - Główny ciężar komunikatu reklamowego przenosimy na użytkowników. Np. podrzuć 200 ulotek w klubie w Twoim mieście, tak żeby nikt się nie zorientował, że to akcja reklamowa.

Godz. 10.40 - Najważniejsze jest to, że mamy doczynienia z opowiadaniem interaktywnej historii. Dla ARG charakterystyczne jest pięć pojęć, dzięki którym można definiować, czy dany projekt jest ARG, czy też nie.

Godz. 10.35 - Arkadiusz Szulczyński, Innovation Director K2 Internet S.A rozpoczął prezentację o Alternate Reality Game. ARG to tak naprawę jest taki twór, taka hybryda, na styku opowiadanej historii, rzeczywistej gry oraz społeczności rozumianej w bardzo szeroki sposób.

Godz. 10.21 - Zapytaliśmy również o nowe wskaźniki, na ile są oczekiwane i mogłyby pomóc w pracy. – Najbardziej potrzebny jest wspólny system pomiaru wszystkich mediów cyfrowych. Potrzebujemy pomiaru audio, wideo – generalnie streamingów w Internecie. Brakuje jednego wspólnego wskaźnika, dzięki któremu moglibyśmy się porównać np. z telewizją i prasą.

Godz. 10.19 - Zapytaliśmy również o znaczenie standardów i jakości badań, Okazuje się, że najistotniejsze dla respondentów są przejrzyste i spójne metody pomiaru Internetu. Możemy bez problemu zrobić tak, że Państwa strona będzie miał 100 milionów – pytanie tylko czego.

Godz. 10.18 - Kolejne pytanie: jakie parametry są kluczowe przy podejmowaniu o wyborze witryny: przede wszystkim profil demograficzny, zwyczaje, miejsce korzystania z Internetu (dom, praca). – W Polsce w mniejszym stopniu przywiązujemy do tych danych uwagę.

Godz. 10.08 - Najważniejszymi wskaźnikami, jakimi kierują się respondenci są: liczba użytkowników oraz liczba odsłon. Okazuje się, że chcieliby się dowiedzieć o czasie spędzanym na witrynie. Zdaniem telemarketrów byłaby bardzo potrzebna, ale jest trudno dostępna. – Jest to jeden z najtrudniejszych parametrów do zdobycia.

Godz. 10.03 - Andrzej Garapich, prezes Polskich Badań Internetu rozpoczął prezentacją na temat pomiaru widowni internetowej. Będzie mówił o potrzebach marketerów możliwości badaczy.

ZOBACZ RELACJĘ Z PIERWSZEGO DNIA FORUM IAB
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto