Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fotoplastikon Warszawa. Po dwóch latach miejsce ponownie otwiera się dla zwiedzających

Barbara Woźnica
Barbara Woźnica
Fotoplastikon Warszawski otwiera się po pandemii
Fotoplastikon Warszawski otwiera się po pandemii materiały prasowe
Fotoplastikon Warszawski ponownie dostępny dla zwiedzających. Od soboty 30 kwietnia warszawiacy i turyści mogą odwiedzać to jedno z magicznych miejsc stolicy. Na powitanie zostanie zaprezentowana premierowa wystawa stereoskopowych zdjęć pokazujących Warszawę jesienią 1927 r. Zbiór zdjęć z końca lat 20. XX w. jest unikatowy, gdyż pochodzi z okresu, w którym fotoplastykony – nie mając najmniejszych szans z kinem – były masowo likwidowane.

Na wystawie w Fotoplastikonie można zobaczyć reprezentacyjne rejony Śródmieścia, rzadziej odwiedzane przez turystów Solec i Pragę, a także ujęcia z popularnego wówczas wśród warszawiaków letniska – Wołomina. Są zdjęcia Wielkiej Synagogi na Tłomackiem, gmachu Teatru Wielkiego, Placu za Żelazną Bramą, wielkomiejska Marszałkowska i Ogród Saski, a z drugiej strony bieda Mariensztatu i rudery na Rybakach. Jest to pierwsza warszawska kolekcja z tego okresu w zbiorach Fotoplastikonu Warszawskiego.

Szklane negatywy w formacie 4,5x10,7 cm zostały podzielone przez autora zdjęć na osiem zestawów, z czego zachowało się siedem. Wszystkie pochodzą z kolekcji 116 stereoskopowych fotografii zakupionych na aukcjach internetowych przez Tomasza Bielawskiego – kolekcjonera i pasjonata stereoskopii, właściciela największego w Polsce zbioru aparatów, przeglądarek i fotografii stereoskopowej, autora wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w Fotoplastikonie Warszawskim. Internetowy sprzedawca nie znał pochodzenia zdjęć, więc nic nie wiadomo o autorze fotografii, poza tym, że na pewno był Francuzem, który zwiedzając Europę odwiedził Polskę i Warszawę. Z ujęć i podpisów można wywnioskować, że fotograf miał w Wołominie znajomych albo rodzinę, których fotografował będąc w Warszawie.

Fotoplastikon Warszawski otwiera się po pandemii
Plac Trzech Krzyży. Widok na kościół św. Aleksandra od strony południowej. / wystawa „Warszawa 1927”materiały prasowe

FOTOPLASTIKON WARSZAWSKI

Fotoplastikony to maszyny konstruowane w końcu XIX i na początku XX wieku, służące do prezentacji kilkudziesięciu zdjęć stereoskopowych. W obudowie automatu umiejscowione były wizjery do oglądania przesuwających się fotografii. Z reguły fotoplastikony posiadały 25 stanowisk do oglądania zdjęć. Dzięki temu wynalazkowi widzowie mogli oglądać stereoskopowe fotografie w trójwymiarze.

Fotoplastikon Warszawski
Fotoplastikon WarszawskiPiotr Król / archiwum

Fotoplastikon Warszawski działa nieprzerwanie od 1905 roku w zabytkowej kamienicy Hoserów, w Alejach Jerozolimskich 51. Przez cały okres swojej działalności obiekt pozostawał w rękach prywatnych, skutecznie opierając się różnorakim zmianom historycznym, politycznym czy wreszcie technologicznym. W 2008 roku Fotoplastikon został wzięty pod opiekę przez Muzeum Powstania Warszawskiego,co zaowocowało jego stałym powrotem na mapę kulturalną stolicy. W zbiorach Fotoplastikonu Warszawskiego znajduje się już ponad 10 000 trójwymiarowych fotografii – od zdjęć dokumentujących egzotyczne podróże po świecie z przełomu XIX i XX wieku, przez kadry pokazujące Warszawę w różnych okresach historycznych, aż po współczesne prace znanych autorów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto