Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fotoplastikon zatętni nowym życiem

AgnieszKaKm
AgnieszKaKm
Życie warszawskiego Fotoplastikonu zostało rzucone na nowy tor. Trafił pod skrzydła Muzeum Powstania Warszawskiego na kolejne cztery lata.

Niewielka brama wychodząca na Aleje Jerozolimskie, tuż na przeciwko Dworca Centralnego, prowadzi na małe podwórko zabytkowej kamienicy warszawskiej.

Na przeciwległej ścianie, wśród wielu innych szyldów, widnieje też tabliczka z krótkim hasłem "fotoplastikon"... Strzałka na niej kieruje do kolejnej, mniejszej już znacznie bramy, gdzie korytarz prowadzi obok "butów męskich", do ogromnej maszyny do wyświetlania fotografii stereoskopowych.

- Myślę, że pomysły Muzeum Powstania Warszawskiego pozwolą zatętnić temu miejscu nowym życiem - powiedział Tomasz Chudy, właściciel zabytkowego Fotoplastikonu, zaraz po podpisaniu umowy z dyrektorem placówki, Janem Ołdakowskiem.

Muzeum Powstania Warszawskiego przejęło opiekę nad Fotoplasikonem na najbliższe cztery lata i ma wiele idei na ożywienie tego miejsca.
- Chcemy, by Fotoplastikon stał się szczególnym miejscem spotkań osób związanych z fotografią, także fotografią trójwymiarową - mówi Jan Ołdakowski i dodaje: - Chcemy także, by fotoplastikon został włączony do Jesiennych Lekcji Muzealnych prowadzonych przez nas dla szkół. Z lekcji w Muzeum byłby zorganizowany przejazd muzealnym tramwajem właśnie tutaj i reszta zajęć mogłaby się odbyć w tym wyjątkowym miejscu.

Na razie jednak w Fotoplasikonie odbywać się będą tradycyjne pokazy trójwymiarowych fotografii sprzed stu lat.
- Obiecujemy, że te zdjęcia będą także sukcesywnie zmieniane - podsumowuje Ołdakowski, nawiązując do kolekcji ponad 3 tys. zdjęć, jakie również trafiły pod skrzydła muzeum.

Zdjęcia te mieszczą się jeszcze w pudłach, których jest około 90. Zostaną one oczyszczone przez konserwatora zabytków i przygotowane do umieszczenia w Fotoplasitkonie.

Pierwsza projekcja zdjęć w odnowionym fotoplastikonie już 30 lipca. Pokazy zdjęć w zabytkowej maszynie odbywać się będą bezpłatnie przez cały sierpień (poza wtorkami) w godzinach 10:00 - 18:00.

- To jest miejsce szczególne. Jako mały chłopiec biegałem po tym podwórku, odwiedzając moich dziadków - wspomina Tomasz Chudy. - Przychodziłem wtedy też do Fotoplastikonu i nie pomyślałbym wtedy, że zostanę kiedyś jego właścicielem.Teraz nastała taka chwila, kiedy warto coś zmienić, by to miejsce zaistniało w świadomosci mieszkańców Warszawy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto