Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fotoradary na moście Poniatowskiego. Zakończyły się testy, niedługo pojawią się na stałe

Redakcja
Na moście Poniatowskiego po raz pierwszy pojawiły się fotoradary. Na razie tylko w ramach testów, ale zaraz będę na stałe. Trwa przetarg na sześć urządzeń. Wtorkowe testy pokazały, że fotoradary w tym miejscu są skuteczne - kierowcy jechali znacznie wolniej. Szczegóły w artykule poniżej.

O fotoradarach na moście Poniatowskiego mówi się od dawna. To bardzo popularna przeprawa wśród wszystkich grup użytkowników. Kierowcy mają długi, w większości prosty odcinek drogi, który nie zachęca do jazdy zgodnie z przepisami.
Okazuje się, że postawienie fotoradaru jest skutecznym środkiem wpływającym na kierowców. We wtorek (22 września) można było zaobserwować, że samochody poruszały się wolniej niż zwykle. Jedna z firm, która bierze udział w przetargu, przeprowadzała test urządzeń. Sprawdzali m.in. czy parametry i konstrukcja mostu nie wpływają na pracę fotoradarów i nie powodują błędnych wskazań.

- Dokonywane pomiary nie były wiążące – jeśli ktoś przekroczył prędkość, uszło mu to na sucho. Informowało o tym zresztą wprowadzone odpowiednie oznakowanie. Kierowcy jednak widząc żółte „skrzynki”, jechali w tym miejscu wolniej niż zwykle. Instalacja urządzeń była bezinwazyjna – tłumaczy ZDM.

Fotoradary na moście Poniatowskiego. Zakończyły się testy, n...

Trwa przetarg

Zanim drogowcy ogłosili przetarg na sześć długo wyczekiwanych fotoradarów, zgodę na lokalizację fotoradarów na moście wydał Wojewódzki Konserwator Zabytków. Termin nadsyłania ofert mija 5 października. Później drogowcy będą wybierać najlepszą propozycję.
Urządzenia pojawią się po północnej i południowej stronie mostu, m.in w pobliżu wieżyc i przystanków tramwajowych po lewobrzeżnej stronie. Most Poniatowskiego to jedna z najniebezpieczniejszych przepraw dla pieszych oraz rowerzystów - znajdują się tam jedynie wąskie chodniki, brakuje ścieżek rowerowych, a kierowcy pędzą jak szaleni.

Rowerzyści pojadą jezdnią

Jak przekazują drogowcy, fotoradary skłonią wszystkich kierowców do przestrzegania ograniczenia prędkości do 50 km/h, a miejscami do 40 km/h – dziś nagminnie ignorowanego. - To byłby dobry początek zmian, który pozwalałby egzekwować od rowerzystów jazdę po jezdni (dziś boją się pędzących aut i wysokiego krawężnika), co uwolniłoby od nich chodniki, które tylko miejscami są szerokie, ale np. przy wieżycach mostu mają raptem kilkadziesiąt centymetrów szerokości – tłumaczył w sierpniu ZDM.

Przed Pałacem Kultury i Nauki pojawiły się ruchome dinozaury...

Fotoradary zamiast odcinkowego pomiaru prędkości

Przypomnijmy, że miasto wcześniej planowało zakup urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości na moście i wiadukcie Poniatowskiego. Pierwsze postępowanie nie zostało jednak rozstrzygnięte, ponieważ zabrakło chętnych. Z kolei drugi przetarg został unieważniony, bo jedyna oferta opiewała na ponad 5 mln zł, co oznacza, że była znacznie wyższa niż zakładał budżet (1,9 mln). W związku z tym zdecydowano się wyposażyć most Poniatowskiego w fotoradary. Ich zakup będzie tańszy i konkurencyjny, zaś montaż powinien nastąpić szybciej - twierdzą drogowcy.

Nagminne przekraczanie prędkości

Problem przekraczania prędkości w mieście, co jest śmiertelnie niebezpieczne dla warszawiaków, nie dotyczy tylko mostu Poniatowskiego. Przed dwoma laty drogowcy przeprowadzili kompleksowe pomiary na kilkudziesięciu ulicach. Wśród 3,5 mln zarejestrowanych przejazdów, większość nie trzymała się limitu, ok. 800 tys. było przekroczeniami prędkości o ponad 10 km/h, a ok. 28 tys. przekroczyło prędkość o 50 km/h. Są miejsca, w których ograniczenia przestrzegają nieliczni. Są przejścia, które kierowcy przejeżdżali z prędkością 150 km/h.

Na warszawskim Stadionie Syrenki rusza cykl koncertów Muzyczna Syrenka. Organizatorami imprez są zarządcy takich klubów jak Stodoła, Palladium, Hybrydy oraz Proxima. W ramach festiwalu już 25 września zagra tam jedna z najpopularniejszych polskich formacji, zespół Happysad. 

Grupa zaprezentuje publiczności swoje największe hity, a także premierowe utwory z najnowszego albumu "Rekordowo Letnie Lato". Jak zapowiadają organizatorzy cyklu - występ grupy ze Skarżyska-Kamiennej to element serii wydarzeń, którym przyświecać będzie idea wspólnego pożegnania lata w wyjątkowo muzycznej i bezpiecznej atmosferze. 

KIEDY: Piątek, 25 września, godz. 20
GDZIE: Stadion Syrenki, ul. Stefana Batorego 10a
BILETY: od 69 zł

Koncerty w Warszawie, jesień 2020. Polecamy najciekawsze wyd...


Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto