Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

FUTUWAWA: Warszawa przyszłości. Trzecia edycja konkursu rozstrzygnięta (zwycięskie projekty)

wiadomosci24
Znamy już zwycięzców III edycji Międzynarodowego Konkursu FUTUWAWA na najlepszy projekt dla Warszawy Przyszłości.

Kładka dla rowerów na Moście Poniatowskiego autorstwa Kamy Wybieralskiej i Mikołaja Molendy, Ból fantomowy Ściany Wschodniej autorstwa Kai Abdank i Wojciecha Kacperskiego oraz Tarchomin. Pejzaże pomiędzy architekturą autorstwa Doroty Ślązakowskiej - te trzy projekty ex aequo doceniło Jury tegorocznej FUTUWAWY.

Kładka rowerowa Mostu Poniatowskiego to projekt przydatny, uzasadniony, wpisany w kontekst miejsca oraz wynika z rzeczywistej potrzeby. Pomysł jest prosty - chodzi o podwieszenie na Moście Poniatowskiego osobnej konstrukcji stalowej, która będzie pełnić rolę drogi rowerowej. Jak piszą autorzy projektu, kładka stanowić będzie ułamek kosztów, który miasto musiałoby ponieść proponując alternatywne rozwiązania dla przeprawy przez Wisłę.

Projekt ten zdobył także Nagrodę Internautów w wysokości 2 000 zł.

Ból fantomowy Ściany Wschodniej to projekt konceptualny i prowokacyjny. Jest koncepcją, która ma przypominać m.in. władzom miasta o pustce placu Defilad i odwiecznym problemie z jego zagospodarowaniem. Stanowi swego rodzaju lustro, które pokazuje nam obraz tego, co jest „po drugiej stronie” – jednak odbicie jest jedynie lustrzane. Jak piszą autorzy zwycięskiego projektu, tak jak każdy człowiek posiada dwie ręce, tak każda ulica miejska powinna mieć obie pierzeje. Ból spowodowany brakiem jednej strony pierzei ukoić można lustrem.

Tarchomin. Pejzaże pomiędzy architekturą to projekt ważny ze względu na zwrócenie uwagi na istotę i potencjał nieformalnych i często niedostrzeganych przestrzeni – dzięki systemowi mikro-interwencji może umożliwić stworzenie w ich miejscu przestrzeni społecznych i bliskich mieszkańcom. Pomysł może być wykorzystywany w podobnych miejscach w stolicy i innych miastach. Jak pisze autorka, pejzaże są próbą oddania miasta w ręce mieszkańców.

Nagrodę Jury Konkursowego w kategorii projekt dla Warszawy przyszłości – PORY ROKU zdobyły ex aequo dwa projekty: Urban garden autorstwa Kamy Wybieralskiej oraz Biennale nieużytków autorstwa Martyny Baran.

Urban Garden to projekt, który po dopracowaniu może być z powodzeniem wprowadzony w różne przestrzenie publiczne miasta. W prosty sposób odpowiada na potrzebę zieleni w mieście. Urban Garden może być postawiony wszędzie tam, gdzie potrzebna jest przestrzeń zielona.

Biennale nieużytków natomiast ma na celu ożywienie miejskich nieużytków poprzez wpuszczenie w te miejsca sztuki. Projekt łączy w sobie założenia wielu innych społecznych projektów, mających na różne sposoby ożywiać przestrzenie miejskich nieużytków w Warszawie. Biennale byłoby sezonowym zwieńczeniem procesów poszukiwania i ożywiania fragmentów przestrzeni miejskiej – jest więc w założeniu procesem angażującym, dynamicznym (tak jak dynamiczne jest miasto) oraz posiadającym wyraźne zwieńczenie. Chodzi o wyszukanie miejskich nieużytków i ich aranżacji w sposób tymczasowy, jednak z możliwością trwałych zmian ożywiających i upiększających te pomijane fragmenty przestrzeni miejskiej.

W tegorocznej FUTUWAWIE Jury zadecydowało również o zsumowaniu puli nagród z dwóch kategorii konkursowych i równym podziale tej sumy (8 tys. zł) pomiędzy 5 zwycięzców z obu kategorii.

Jury wyróżniło także:
– Ośrodek pomocy osobom bezdomnym autorstwa Katarzyny Świderskiej ()
– Architektura a granice wolności – więzienie XXI wieku autorstwa Doroty Wilczyńskiej ()
Obie propozycje są warte poparcia jako idee/koncepcje, które starają się rozwiązać istotne problemy społeczne przy pomocy architektury.
–Metram© – nowa tożsamość wizualna autorstwa Mariusza Różyckiego ()
Praktyczna, dobrze przygotowana i w zasadzie gotowa do wdrożenia propozycja, która z powodzeniem funkcjonuje w wielu innych miastach, a w Warszawie wydaje się koniecznością.
– Wyciąg_Anię autorstwa Tomasza Rychlewskiego ()
Projekt traktujący miasto z przymrużeniem oka, lekki, pomysłowy i zabawny.

To była trzecia już edycja konkursu FUTUWAWA. Wszystkie edycje pozwoliły zgromadzić i zaprezentować na portalu futuwawa.pl prawie 500 projektów dla Warszawy przyszłości z zakresu architektury, urbanistyki i sztuki w przestrzeni publicznej. Powstała w ten sposób przestrzeń niczym nieograniczonego eksperymentu, która pozwala bawić się miastem, ale i poddać je dyskusji. Projekty prezentowane w FUTUWAWIE to zarówno propozycje gotowe do realizacji, jak i te, których utopijność, dystopijność, futurystyczność sprawiają, że nie mogą zostać zrealizowane ze względów planistycznych, technologicznych, finansowych i wielu innych.

W skład Jury Konkursowego wchodzili:
-Sebastian Cichocki, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
-prof. Mirosław Duchowski, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
-prof. Sławomir Gzell, Katedra Projektowania Urbanistycznego i Krajobrazu Wiejskiego, Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej
-architekt Marcin Mostafa, prezes Oddziału Warszawskiego SARP
-dr Kacper Pobłocki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
-dr Elżbieta Anna Sekuła, Instytut Badań Przestrzeni Publicznej
-Marta Żakowska, redaktorka naczelna Magazynu Miasta

Zobacz też:
Mieszkańcy Ursynowa wybierają nazwy dla rond. Wśród propozycji Rondo Zmienników

Zobacz więcej:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto