Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gabriel Fleszar w Gimnazjum nr 2

Gimnazjum nr 2 w Lubartowie
Gimnazjum nr 2 w Lubartowie
„Wolności oddać nie umiem…”, pod takim hasłem, w środę 6 listopada w Gimnazjum nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Lubartowie, odbywały się nietypowe warsztaty profilaktyczne.

Program profilaktyki uzależnień w formie koncertu muzycznego prowadził dla naszych gimnazjalistów, na zaproszenie pedagoga szkolnego p. Janiny Maciejewicz, znany piosenkarz i muzyk młodego pokolenia Gabriel Fleszar. Muzyk, od 15 lat nałogowy palacz, na potrzeby programu profilaktycznego organizowanego przez Scenę Ars Marketing w Krakowie, z dnia na dzień rzucił palenie, aby dla młodego odbiorcy być wiarygodną osobą. Do nałogu na razie nie wrócił i jak opowiada, czuje się z tym rewelacyjnie.
 Koncert muzyczny przeplatał wspomnieniami ze swojego życia przestrzegając przed niewłaściwymi wyborami. Podczas 2-godzinnego spotkania dzielił się z młodzieżą przekonaniem, że wszelkie używki i uzależnienia to droga donikąd. A stamtąd już się nie wraca. Taki sam koniec czeka uzależnionych, zarówno tych, którzy nie mają na „działkę”, jak i tych bogatych, którzy też kończą ze strzykawką w ręku.
 Sam od 15 lat związany z rynkiem muzycznym, miał okazję obserwować życie artystów i celebrytów od podszewki. Padła słynna liczba 27. Nasi uczniowie wiedzieli, że związana jest ona z muzykami, którzy odeszli z tego świata w wieku 27 lat właśnie przez używki (Amy Winehouse, Kurt Cobain, Jim Morrison). Przypomniał też o innych artystach nadużywających narkotyków (Ryszard Riedel, Freddie Mercury, Michael Jackson). Nasz gość wspominał też o kruchości i nieprzewidywalności naszego życia i potrzebie cieszenia się każdą chwilą, bo nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć. Swoim wystąpieniem zachęcał młodzież do asertywnej postawy i mówienia „nie” w sytuacjach nacisku kolegów. Zachęcał do dobrych decyzji i budowania wiary we własną godność i wartość.
 Gabriel Fleszar opowiadał też o przyjaciołach i znajomych, którzy mieli lub nadal mają problem z różnymi używkami: narkotykami, dopalaczami, alkoholem, z którym przestali sobie radzić. Wspomniał także o uzależnieniach nie tylko od środków farmakologicznych, ale i od Internetu. Opowiadał o swoim uzależnieniu od gier komputerowych, kiedy spędzał bardzo dużo czasu przy komputerze zaniedbując zarówno życie osobiste, jak i zawodowe. Ostrzegał, że tylko pozornie kontrolujemy czas spędzony przy komputerze i nie wiemy, kiedy się uzależnimy. Dopiero, gdy rodzice wprowadzą zakaz korzystania z komputera młodzi ludzie wpadają w panikę. Na własnym przykładzie pokazał też, jakie skutki miało jego wagarowanie w szkole, efektem czego było powtarzanie klasy.
 Podczas koncertu można było usłyszeć najsłynniejsze utwory artysty, m.in. „Kroplą deszczu”, którym rozpoczął spotkanie, „Ciebie nie ma tu”, „Gdy oszalał świat”, „Polityka kulturalna” i inne. Spotkanie z gimnazjalistami z klas II i III zakończył piosenką „Wolności oddać nie umiem” dedykując ją jako przesłanie dla młodszych kolegów.
Ewa Abramek

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto