Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Galeria Faras w Muzeum Narodowym. Otwarcie 18 października [zdjęcia]

Redakcja
Galeria Faras w Muzeum Narodowym. Otwarcie 18 października
Galeria Faras w Muzeum Narodowym. Otwarcie 18 października Ewelina Wójcik
Zabytki kultury i sztuki nubijskiej z okresu chrześcijańskiego, pochodzą z Faras, które dziś jest już na dnie jeziora.

Otwarcie Galerii Faras, 18 października, Muzeum Narodowe.

Pierwsza grupa znalezisk, która znalazła się w galerii dotarła do Polski w 1961 roku. Pochodzą one z wykopalisk w miejscowości Faras w Sudanie. Ekspedycja archeologiczna, której pracami kierował wybitny polski badacz prof. dr hab. Kazimierz Michałowski, była jednym z zespołów naukowców uczestniczących w operacji ratunkowej zwanej Kampanią Nubijską.

Przedsięwzięcie prowadzone na terenie Faras miało na celu ocalenie pozostałości dawnych kultur. Kraina geograficzna zwana Nubią, obejmująca fragment Doliny Nilu, miała znaleźć się na dnie Jeziora Nasera, po budowie Wysokiej Tamy w 1972 roku. Oznaczało to, że wielu bezcennym pomnikom starożytnych kultur groziło zatopienie.

Zobacz też:

Rodzinny weekend w Londynie. Wystawa w BUW-ie [program]

Do tego jednak nie doszło, a dzięki temu, że w pracach udział mieli Polacy, dziś możemy zobaczyć unikatową na skalę światową kolekcję w Muzeum Narodowym. Do Polski trafiła pokaźna kolekcja artefaktów i malowideł z katedry w Faras z VII wieku, które podczas ekspedycji po odsłonięciu murów katedry zostały zdjęte oraz przetransportowane.

Galeria Faras, którą można będzie zwiedzać od 18 października (sobota) podzielona została na dwie części sacrum oraz profanum. Pierwsza część - mniej duchowa, została połączona z różnego rodzaju multimediami. Znalazły się tam m.in. stoły "dotykowe" z grami nie tylko dla dzieci, film 3D, stanowiący rekonstrukcję wnętrza katedry. Druga zaś - sacrum - zawiera jedynie dzieła, z którymi odbiora pozostaje sam na sam, nie rozpraszany przez multimedia.

Kliknij w zdjęcie, żeby zobaczyć fotogalerię.

Otwarciu Galerii Faras im. Profesora Kazimierza Michałowskiego towarzyszyć będą liczne wydarzenia dodatkowe. Muzeum zaprasza na wykłady, wieczorne spotkania, warsztaty familijne i pokazy filmowe. Osoby z dysfunkcją wzroku orz słuchu, mają możliwość skorzystania z audiodyskrypcji, tyflografik i makiet wybranych obiektów.

Galeria powstała dzięki Wojciechowi Pawłowskiemu, który wraz z rodziną jest fundatorem nowej ekspozycji. Więcej informacji na temat galerii znajduje się na stonie Muzeum Narodowego.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto