Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Galeria Sztuki Wozownia zaprasza na nowe wystawy! [zdjęcia prac]

redakcja
redakcja
Galeria Sztuki Wozownia istnieje od 1950 roku. Obecnie siedzibą galerii jest zabytkowy budynek (dawna pruska wozownia artyleryjska), położony w najstarszej części Torunia. Już w najbliższy piątek (30.09) zostaną tam otwarte dwie nowe wystawy. Zapraszamy na wernisaż.

Wystawa PERSONA 2011Niklaus TroxlerGaleria Sztuki Współczesnej Wozownia w Toruniu30.09-30.10. 2011kuratorka: Anna Grabowska-Konwent
Program Galerii zakłada badanie aktualnego stanu sztuki, prezentowanie i współtworzenie projektów artystycznych.
Od 2000 roku Galeria Sztuki Wozownia organizuje wystawy pod hasłem PERSONA, które są prezentacją wybitnych postaci światowego dizajnu, wystawami prac artystów, których twórczość miała (i często ma nadal) wpływ na kształtowanie się naszego otoczenia wizualnego. Wystawy są organizowane wspólnie z Galerią Plakatu i Designu Muzeum Narodowego w Poznaniu (wypożyczenia prac i przygotowanie merytoryczne wystawy).
Do tej pory w ramach cyklu zostały zaprezentowane prace Mitsuo Katsui (Japonia), Gunthera Kiesera (Niemcy), Istvana Orosza (Węgry), Hansa Hillmanna (Niemcy), Koichi Sato (Japonia). Wszystkim wystawom towarzyszy specjalnie opracowane wydawnictwo, w którym umieszczony jest wyczerpujący esej, nota biograficzna, bibliografia, katalog dzieł i reprodukcje prac.
Bohaterem kolejnej edycji PERSONY, przygotowywanej na 2011 rok, jest Niklaus Troxler, szwajcarski muzyk i dizajner. Troxler znalazł się w gronie dziesięciu największych sław w tej dyscyplinie, których specjalnie zaprojektowane na tę okazję plakaty anonsowały jubileuszowe 20. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Wilanowie. Twórczość Troxlera wyrasta z nurtu plakatu bazującego na kompozycjach typograficznych, który to styl projektowania graficznego (oparty na doświadczeniach z lat 30. XX wieku) został wypracowany w latach 50. XX wieku w Szwajcarii i tam najbardziej dynamicznie (w różnych odmianach w zależności od kreatywności autora) się rozwijał, także dzięki projektom Troxlera – w latach 70. stał się dominującym na świecie stylem graficznym, a jego wpływ trwa do dzisiaj.
Jak pisze w tekście do katalogu Olaf Piotrowski : „Troxler porusza się w magicznym trójkącie własnych fascynacji: grafiki, jazzu i ludzi." W przypadku działalności Niklausa Troxlera trudno rozstrzygnąć czy dominująca jest jego funkcja organizatora i propagatora koncertów jazzowaych czy projektanta plakatów, gdyż obie sfery współistnieją razem od początku. Organizowany przez Troxlera w rodzinnym Willisau, nieprzerwalnie od 1975 roku do dziś, festiwal jazzowy jest wizualnie reprezentowany przez łatwo rozpoznawalne stylistycznie plakaty Troxlera. Mimo iż oprawa plastyczna zmieniała się i brak jednej dominującej estetyki. Od minimalistycznego symbolizmu, przez figuratywne i surrealistyczne wizje do zróżnicowanej typografii (nawiązującej np. do japońskich technik pisma trawiastego). W bogatym dorobku grafika (ponad 300 plakatów zaprojektowanych przez ostatnie 40 lat) wyróżnić można trzy główne grupy: plakaty ilustracyjne, typograficzne i abstrakcyjne. Celność ich symboliki wynika ze znakomitego zrozumienia ulubionej przez artystę muzyki, która od zawsze była dla niego dominującym źródłem graficznych inspiracji. W katalogu można przeczytać, że „w swoich kompozycjach graficznych, odpowiadających często strukturze muzycznej, zbliża się za pomocą środków wizualnych, takich jak wzory, kształty, tła, kolory, do charakteru muzyki poszczególnych twórców, kierując się przede wszystkim własną ekspresją." Poza plakatami jazzowymi Troxler projektuje oczywiście jeszcze plakaty teatralne, polityczne i społeczne, jednak plakaty muzyczne są jego znakiem rozpoznawczym, w którym osiągnął niebywałe mistrzostwo.
Wystawa Niklaus'a Troxler'a - kolejny pokaz dorobku twórcy o światowej renomie, odbędzie się w głównej sali galerii Wozownia.
Niklaus Troxler urodził się w 1947 roku w Willisau w Szwajcarii. W latach 1963-67 uczył się typografii, studia na Wydziale Projektowania Graficznego w Szkole Sztuk Plastycznych ukończył w 1971 roku. Był krótko dyrektorem artystycznym Hollenstein Creation w Paryżu (1971-72), a w 1973 roku otworzył własne Studio Projektowania Graficznego w Willisau (obok plakatów projektuje okładki płyt, książek, czasopism). Od 1998 roku jest profesorem w Państwowej Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Stuttgarcie. Od 1966 roku organizuje Jazz Concerts, a od 1975 Jazz Festiwal w Willisau, dla którego co roku sam projektuje plakat. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, prezentował swoje plakaty na wystawach indywidualnych, m.in. w Nowym Jorku, Paryżu, Berlinie, Tokio, Meksyku, Pekinie, Caracas, Frankfurcie, Warszawie. Jego plakaty można znaleźć w najważniejszych muzeach i kolekcjach prywatnych na świecie.
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniuzaprasza na wystawęMarcin BerdyszakPoręczeniewernisaż 30 września, godz. 18:00wystawa czynna 30.09. - 30.10.2011
„W swojej sztuce porusza kwestię sztucznie prowokowanych emocji. Zajmują go kulturowe stereotypy, problem unifikacji i konsumpcji właściwych kulturze globalizacji, mechaniczne wartościowanie rzeczywistości, które można by określić jako kulturową tresurę, a wreszcie standaryzacja nie tylko zachowań, ale nawet odczuć." (Eulalia Domanowska)
Marcin Berdyszak jest nie tylko cenionym artystą, ale także pedagogiem na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu i animatorem życia artystycznego. Studiował w PWSSP w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny), od 1989 roku związany jest z macierzystą uczelnią, pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego i prowadzi pracownię działań przestrzennych na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych oraz zajęcia z warsztatów twórczości edukacyjnej na Wydziale Edukacji Artystycznej, obecnie rektor Uniwersytetu Artystycznego. Zajmuje się sztuką instalacji i obiektu.
Niewielki pokaz w Wozowni będzie premierową prezentacją pracy Marcina Berdyszaka i jednocześnie zapowiedzią jego przyszłorocznej, dużej wystawy indywidualnej.
Godziny otwarcia:wtorek-piątek 11-18sobota-niedziela 12-18Wernisaże w piątki o godz. 18Ceny biletów:normalny – 5 złulgowy – 3 złgrupowy (5-15 osób) – 15 złwernisaże i wtorki - wstęp wolny

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto