Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Galeria Sztuki Wozownia zaprasza na nowe wystawy!

redakcja
redakcja
fot. nadesłane
fot. nadesłane redakcja
Zapraszamy Was na wyjątkowy wernisaż do Galerii Sztuki Wozownia. Poniżej znajdziecie fotografie dotyczące trzech nowych wystaw, które zostaną otwarte już w piątek (14.10) o godz. 18:00.

Sophia Pompéry
Nic, tylko ulotne światło(Nothing but a transient light)
wernisaż 14 października, godz. 18:00wystawa czynna 14.10. - 13.11.2011
kuratorka: Marta Smolińska
Jak trafnie zauważa w tekście do katalogu Sebastian Dudzik: Oglądając powstające od 2007 roku wideo-rejestracje autorstwa Sophii Pompéry łatwo ulec ich wizualnemu magnetyzmowi. Niewątpliwym atutem jest ich zakorzenienie w artystycznej przeszłości. Inspiracje dawnym malarstwem widoczne są zarówno w obszarze rozwiązań formalnych, jak i podejmowanej tematyce. Artystka umiejętnie balansuje pomiędzy tradycją i nowym myśleniem o obrazie. Poznane i oswojone przez sztukę wartości „ubiera" w nowy strój. Przenosi w świat rzeczywisty to, co w malarstwie było tylko iluzją. Eksplorując realny świat swą uwagę skupia na zjawiskach efemerycznych i ich potencjale poetyckim, który odpowiednio wykorzystany pozwala zmienić perspektywę postrzegania otaczającego nas świata. W tych „zabawach" z rzeczywistością niebagatelną rolę odgrywa fascynacja artystki prawami i zjawiskami fizycznymi. Wśród nich szczególny status zyskały czas i przestrzeń, dwie podstawowe wartości, definiujące specyfikę i właściwości otaczającego nas świata. Stanowią one w projektach artystki swoisty fundament wizualnej narracji, jak i podporę intelektualnego przekazu. Dodatkowo, zdaniem kuratorki Marty Smolińskiej, Pompéry poprzez nadawanie pracom takich tytułów, które znacznie poszerzają pole gry znaczeń i kierują ku nowym perspektywom nawiązywania intertekstualnych relacji. Widz, stający oko w oko z tymi realizacjami, musi być czujny, skoncentrowany i otwarty na nieoczekiwane.
Sophia Pompéry urodziła się w 1984 roku w Berlinie. W latach 2002-2009 studiowała rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych Berlin-Weissensee. W 2005 roku studiowała na wydziale rzeźby monumentalnej w Państwowej Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Petersburgu. Odbyła liczne stypendia zagraniczne. Miała wystawy indywidualne w Berlinie, Poznaniu, Budapeszcie, Petersburgu. Chętnie zapraszana do udziału w wystawach zbiorowych.
Cezary Klimaszewski
dobra rada
wernisaż 14 października, godz. 18:00wystawa czynna 14.10. - 13.11.2011
kuratorka: Maria Niemyjska
Wystawa Cezarego Klimaszewskiego jest przedostatnią prezentacją w tegorocznym cyklu "Laboratorium sztuki", skoncentrowanym na miniaturyzacji i pakietyzacji. Artysta pokaże obiekty będące rozwinięciem projektu „Dobra rada", który miał premierę w Galerii Białej w Lublinie w 2010 roku. Praca odnosi się do przestrzeni Osiedla Słowackiego w Lublinie zaprojektowanego w 1961 roku przez Oskara Hansena w duchu Formy Otwartej. Klimaszewski tworzy projekt podziemnej budowli sakralnej, która jest negatywowym odbiciem osiedlowego domu kultury, który przekształcony został z czasem w kościół neogotycki. W ten sposób godzi nową architektoniczną strukturę z językiem Formy Otwartej.
Cezary Klimaszewski - Artysta urodzony w 1971 roku. Ukończył studia na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, gdzie obecnie pracuje na stanowisku adiunkta. Razem z Tomaszem Kozakiem i Tomaszem Malcem tworzy grupę Pawilon Stabilnej Formy. W jego działaniach często pojawiają się architektoniczne makiety i przeskalowane obiekty, ożywiając zróżnicowane historyczne konteksty i skłaniając odbiorcę do aktywnej konfrontacji z nimi.
Dominika Krechowicz
Alians znaków
wernisaż 14 października, godz. 18:00wystawa czynna 14.10. - 13.11.2011
kuratorka: Marta Smolińska
Malarstwo Dominiki Krechowicz ma charakterystyczny i rozpoznawalny styl, na który składa się symbioza poszczególnych środków wyrazu. Jej prace sytuują się gdzieś na pograniczu abstrakcji i rozpoznawalności w kategoriach przedmiotowych, grając plamami barwnymi i pasami koloru zestawionymi z uproszczonymi, znakowymi wręcz przedstawieniami rozmaitych rzeczy, znanych z codzienności. Każda z rzeczy jest opisana na tyle, by stała się znakiem samej siebie i reprezentowała nie przedmiot zindywidualizowany, a całą klasę rzeczy sobie podobnych. Kolor jest odważny, a jego dobór często opiera się na kontrastowych zestawieniach, nadających obrazom wizualnej dynamiki i witalności. Dynamikę, wnoszoną przez barwę, podkreślają także ostentacyjnie widoczne ślady pociągnięć pędzla, w których zapisana jest pamięć ekspresji ruchu dłoni, prowadzącej malarskie narzędzie. Oddziaływanie płócien Krechowicz wzmaga się dzięki wieszaniu ich w dwudziestoczęściowych regularnych układach, które rozpościerają się na ścianie, tworząc siatkę napięć, generowanych przez ciekawie dobrane sąsiedztwa oraz inkorporację interwałów przestrzennych pomiędzy poszczególnymi „modułami". Sposób wieszania tych niewielkich obrazów, które – zestawione na ścianie w regularne rzędy o ustalonej kolejności – tworzą nowe całości, natychmiast wchodzące w interakcję z zastanym wnętrzem. (tekst: Marta Smolińska)
Dominika Krechowicz ur. w Gdańsku. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Dyplom zrealizowała w pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego w 1988 r. Od 1996 roku pracuje w Katedrze Sztuk Wizualnych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. W latach 1995 – 2003 współtworzyła program Galerii Koło w Gdańsku.
Informacje o galerii:
Galeria Sztuki WOZOWNIA87-100 Toruń ul. Rabiańska 20Tel. 56 622 63 39www.wozownia.ple-mail: [email protected]: Anna Jackowska
Godziny otwarcia:wtorek-piątek 11-18sobota-niedziela 12-18Wernisaże w piątki o godz. 18
Ceny biletów:normalny – 5 złulgowy – 3 złgrupowy (5-15 osób) – 15 złwernisaże i wtorki - wstęp wolny

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto