Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Galeria Sztuki Współczesnej organizuje wystawę w Czechach

GSW
GSW
Kuratorka Natalia Krawczyk zaprosiła do udziału w wystawie pt. Transmutacje dwie artystki związane z naszym regionem: Dominikę Sadowską oraz Magdę Wolnicką. Kontekst nadany przez historię Zamku w Krawarzu,gdzie organizowana jest ekspozycja, jest niezwykle istotny dla koncepcji wystawy.

Zamki powszechnie kojarzone są z niedostępnością, władzą i tajemnicą; to kryjówki samotników-czarnoksiężników.
Zamki pełne tajemnych przejść i zakamarków - magicznych labiryntów tonących w mglistych legendach, pełne duchów dawnych mieszkańców. W każdym z zamków można znaleźć jakąś niezwykłą historię, również w barokowym pałacu znajdującym się w Krawarzu.
Obecny pałac zbudowano na miejscu gotycko-renesansowej twierdzy, wzniesiono go według projektu architekta pochodzącego z wiedeńskiego kręgu Johanna Lucasa von Hildebrandta. Inwestycję tę sfinansował ród Eichendorffów, który odziedziczył dobra krawarskie po Marii Weronice, ta zaś po swoim ojcu Michale Sędziwoju.
Michał Sędziwój był najpopularniejszym alchemikiem w XVII wiecznej Europie. Królowie błagali go, by zdradził im tajemnicę kamienia filozoficznego. Znany był przede wszystkim z rzekomej znajomości procesu transmutacji, który w alchemii oznacza przemianę, przeobrażenie, transformację metali nieszlachetnych w złoto. Według legend transmutacja miała być możliwa właśnie za sprawą kamienia filozoficznego. Przekonanie o możliwościach Sędziwoja było tak silne, że zostało upamiętnione przez Jana Matejkę. Obraz Alchemik Sędziwój i król Zygmunt III z 1867 roku ukazuje Sędziwoja właśnie w trakcie dokonywania transmutacji.
Dzisiaj takim alchemicznym laboratorium staje się pracownia artysty, w której nauka, geometria, mechanika łączą się z magią, ezoteryką i mistycyzmem. Na styku rzeczywistości i jawy artysta dokonuje transmutacji - przemienia, przeobraża, dokonuje transformacji tego, co realne i prozaiczne w to co niezwykłe, niewyobrażalne, niemożliwe.
Na wystawie pokazane zostaną prace dwóch artystek Dominiki Sadowskiej i Magdy Wolnickiej. W ich pracach, w których motyw przeobrażenia realnego w nadzwyczajne, magiczne jest bardzo wyraźny, niezwykle istotne jest przystosowanie się do rzeczywistości wewnętrznej, które przebiega w przestrzeni archetypów i symboli.
Zamek w KrawarzuWernisaż 16 kwietnia, g. 17.00 
Artystki:Dominika Sadowska
Urodzona w Opolu. Absolwentka opolskiego PLSP oraz Wydziału Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi, gdzie obecnie pełni funkcję asystenta prof. Grzegorza Przyborka w Pracowni Fotografii w Katedrze Multimediów. W 2012 r. uzyskała tytuł doktora nadany przez łódzką Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną. Członkini szwedzkiego stowarzyszenia Grafikens Hus oraz stypendystka MKIDN (2007), uczestniczka międzynarodowych projektów, wymian artystycznych i warsztatów (trzyletni program współpracy pomiędzy instytucjami artystycznymi Network Baltic, wymiana z paryskim stowarzyszeniem Le Génie de la Bastille, warsztaty w Grafikens Hus). Mieszka w Łodzi. W swojej twórczości porusza się pomiędzy fotografią i grafiką, badając granice widzialności obrazu.
Magda Wolnicka
Urodzona w Opolu. Absolwentka opolskiego PLSP. Obecnie studentka Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, dyplom licencjacki obroniła w 2011 roku w pracowni intermediów dr Magdaleny Hlawacz. Organizatorka i kuratorka interdyscyplinarnej wystawy Schron Sztuki. Absolwentka Instruktorskiego Kursu Tańca Współczesnego w Krakowie. Od 2011 roku tańczy w Grupie Tańca Współczesnego. Współtwórczyni spektaklu tanecznego Cho cho lilis granego w Teatrze Eko Studio w Opolu. Uczestniczka wielu warsztatów i konferencji z zakresu tańca współczesnego. W swojej twórczości nie stawia cezury między tańcem i sztuką wizualną, w obydwu przypadkach interesuje ją przede wszystkim pierwotna energia płynąca ze sztuki. 

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto