MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk. 11 czerwca rodzice poznają wyniki rekrutacji - już wiadomo, że zabraknie tysiąca miejsc

Agata Cymanowska
Termin potwierdzania kart zapisu w ramach elektronicznej rekrutacji do gdańskich przedszkoli minął w piątek w południe. O tym, które dzieci dostały się do placówek, rodzice dowiedzą się 11 czerwca, kiedy zostaną ...

Termin potwierdzania kart zapisu w ramach elektronicznej rekrutacji do gdańskich przedszkoli minął w piątek w południe. O tym, które dzieci dostały się do placówek, rodzice dowiedzą się 11 czerwca, kiedy zostaną ogłoszone listy przyjętych. Już dziś jednak wiemy, że potwierdzonych podań pierwszego priorytetu jest o przeszło tysiąc więcej niż miejsc w przedszkolach. To cios dla rodziców, którzy z reguły chwalą sobie ułatwienia, jakie wiążą się z wprowadzeniem systemu rekrutacji elektronicznej. Władze miasta liczą jednak na to, że ostateczna liczba brakujących miejsc będzie mniejsza.

- Od razu odrzucone zostaną podania dwulatków, których jest 106, wiemy też, że część rodziców zdecydowała się na placówki niepubliczne - mówi Jerzy Jasiński, wicedyrektor Wydziału Edukacji w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. - Cały czas też próbujemy wygospodarować kolejne miejsca. W piątek rozmawialiśmy z dyrekcją jednego z przedszkoli o tym, by przeznaczyć jedną z sal dla dodatkowej grupy.

Pięcioletni Kacper i jego tata Krystian są spokojni, ponieważ chłopiec już 3 rok kontynuuje naukę w Przedszkolu nr 32, więc ma pierwszeństwo w uzyskaniu miejsca. Tę placówkę jako pierwszego wyboru wskazało 107 osób, a jako drugiego i trzeciego kolejnych 119. Miejsc jest 100.

- Wystarczy rozejrzeć się po ulicy, od razu widać, że rodzi się coraz więcej dzieci, a liczba miejsc w przedszkolach utrzymuje się na stałym poziomie - zauważa pan Krystian. - Dlaczego władze miasta nic z tym nie zrobią?

Miasto odpiera ataki, podpierając się prawem, zgodnie z którym gmina nie ma obowiązku zapewnienia miejsc w przedszkolach wszystkim dzieciom.

- Będziemy się jednak starać załagodzić ten problem, choć na pewno w tym roku go nie rozwiążemy - przyznaje Jasiński.

Rodzice, których dziecko znajdzie się na liście przyjętych, do 20 czerwca będą musieli przyjść do placówki i podpisać umowę. W internetowym informatorze oraz przedszkolach od 21 czerwca zapoznać się będzie można także z aktualizowanym na bieżąco stanem wolnych miejsc.

"Prywatyzacja" przedszkoli

Osiem gdańskich przedszkoli - nr 18, 19, 27, 37, 45, 65, 70 i 76 od września zostanie przekształconych w placówki niepubliczne.
Decyzję o likwidacji funkcjonujących przedszkoli i ich przekształceniu podjęli gdańscy radni na ostatniej sesji Rady Miasta. Początkowo usamodzielnionych miało zostać 15 przedszkoli, ale zgody dla 7 z nich nie wyraził pomorski kurator oświaty.
Warunkiem przekształcenia była nie tylko zgoda dyrektora placówki, ale również przynajmniej połowy pracowników i rady rodziców. Siedem placówek nie spełniło warunków.
Dyrektorom placówek, które z publicznych zostaną "przemianowane" na niepubliczne, postawiono kilka warunków - nie mogą wzrosnąć opłaty powyżej wskaźnika wzrostu cen (w zamian miasto użyczy na okres trzech lat obiekt z wyposażeniem), muszą także zatrudnić jak najwięcej z dotychczasowych pracowników oraz zapewnić szeroką ofertę i współpracować z miastem, m.in. w zakresie systemu rekrutacji elektronicznej.

- W naszym przedszkolu właściwie niewiele się zmieni - mówi Grażyna Stefanowska-Trąmpczyńska, dyrektor Przedszkola nr 65 w Gdańsku. - Nauczyciele będą pracować o godzinę dłużej, ale za dodatkową odpłatnością. Opłata stała się nie zmieni, ale zamiast na radę rodziców (25 zł), będzie trzeba uiszczać kwotę 100 złotych na zajęcia dodatkowe.
To sporo więcej, ale według zapewnień dyrektor placówki, tych zajęć jest wiele i dostępne będą dla wszystkich. I tak dzieci przynajmniej 2-3 razy w miesiącu będą miały zapewnione wycieczki do filharmonii i teatru. A na co dzień przedszkolaki w ramach tej kwoty będą uczestniczyć w zajęciach takich jak - gimnastyka korekcyjna, tańce, rytmika. - Usamodzielnienie się przedszkoli to także oszczędność dla miasta, ponieważ gdy w placówkach publicznych pokrywamy 100 procent kosztów, to w niepublicznych tylko 75 procent - dodaje Jerzy Jasiński, wicedyrektor Wydziału Edukacji w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

W Gdańsku działa obecnie 66 publicznych i 29 niepublicznych przedszkoli.

7170 - tyle podań do placówek tzw. pierwszego wyboru zostało potwierdzonych przez rodziców. Miejsc w gdańskich przedszkolach jest aktualnie 6184. W wymaganym terminie nie potwierdzono 305 kart zapisu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto