Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie pojechać na wycieczkę w majówkę? [PRZEGLĄD, PROPOZYCJE]

Redakcja
Dolina Pałaców i Ogrodów to perła architektoniczna z okresu renesansu i baroku. To jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie na 102 km kw. nieopodal Jeleniej Góry znajdziemy 30 zabytkowych obiektów. Są to zamki, rezydencje, pałace i dwory, które były siedzibami książąt śląskich, pruskiej rodziny królewskiej (m.in. królów pruskich: Wilhelma III i Wilhelma IV), rodów arystokracji i szlachty polskiej, niemieckiej, czeskiej i austriackiej. 

Kotlina Jeleniogórska w XIX wieku należała do najmodniejszych terenów wypoczynkowych, przyjeżdżali tu m.in.: Caspar David Friedrich, Fryderyk Chopin, Izabela Czartoryska, Johann Wolfgang Goethe. Turyści, którzy odwiedzają to miejsce, mogą podziwiać piękno różnych stylów w architekturze (gotyku, renesansu i baroku) połączone z przepięknym górskim krajobrazem.  

Ze wszystkich obiektów za wizytówkę Doliny Pałaców i Ogrodów uchodzi pałac Wojanów. Po II wojnie światowej ten XIII-wieczny obiekt zamieszkiwany był przez robotników rolnych. 11 lat temu w wyniku pożaru ucierpiała większa część budowli. Obecnie pałac Wojanów to ekskluzywny obiekt wypoczynkowy, który jest w stanie przyjąć ponad 200 gości. Wraz z kompleksem budynków odrestaurowany został dziedziniec oraz park krajobrazowy o powierzchni 16 ha. 

Odtworzono także pierwotny wygląd zieleni, razem z charakterystycznym doborem roślin epoki romantyzmu. Historyczny park jest idealnym miejscem do organizowania imprez plenerowych, kolacji grillowych i pikników dla nawet kilku tysięcy osób.
 
Poza tym warto odwiedzić Pałac na  Wodzie w Staniszowie Dolnym wraz z czworobocznym dziedzińcem, dookoła którego zgrupowane są zabudowania folwarczne, pałac w Brunowie z połowy XV w., w którego skład wchodzą zabudowania pałacowe (stajnia z powozownią w stylu angielskim, oficyna późnobarokowa oraz altana), a także barokowy pałac w Pakoszowie, dwukondygnacyjną budowlę z zachowanymi ozdobami, kominkami i drewnianymi wykończeniami.
Dolina Pałaców i Ogrodów to perła architektoniczna z okresu renesansu i baroku. To jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie na 102 km kw. nieopodal Jeleniej Góry znajdziemy 30 zabytkowych obiektów. Są to zamki, rezydencje, pałace i dwory, które były siedzibami książąt śląskich, pruskiej rodziny królewskiej (m.in. królów pruskich: Wilhelma III i Wilhelma IV), rodów arystokracji i szlachty polskiej, niemieckiej, czeskiej i austriackiej. Kotlina Jeleniogórska w XIX wieku należała do najmodniejszych terenów wypoczynkowych, przyjeżdżali tu m.in.: Caspar David Friedrich, Fryderyk Chopin, Izabela Czartoryska, Johann Wolfgang Goethe. Turyści, którzy odwiedzają to miejsce, mogą podziwiać piękno różnych stylów w architekturze (gotyku, renesansu i baroku) połączone z przepięknym górskim krajobrazem. Ze wszystkich obiektów za wizytówkę Doliny Pałaców i Ogrodów uchodzi pałac Wojanów. Po II wojnie światowej ten XIII-wieczny obiekt zamieszkiwany był przez robotników rolnych. 11 lat temu w wyniku pożaru ucierpiała większa część budowli. Obecnie pałac Wojanów to ekskluzywny obiekt wypoczynkowy, który jest w stanie przyjąć ponad 200 gości. Wraz z kompleksem budynków odrestaurowany został dziedziniec oraz park krajobrazowy o powierzchni 16 ha. Odtworzono także pierwotny wygląd zieleni, razem z charakterystycznym doborem roślin epoki romantyzmu. Historyczny park jest idealnym miejscem do organizowania imprez plenerowych, kolacji grillowych i pikników dla nawet kilku tysięcy osób. Poza tym warto odwiedzić Pałac na Wodzie w Staniszowie Dolnym wraz z czworobocznym dziedzińcem, dookoła którego zgrupowane są zabudowania folwarczne, pałac w Brunowie z połowy XV w., w którego skład wchodzą zabudowania pałacowe (stajnia z powozownią w stylu angielskim, oficyna późnobarokowa oraz altana), a także barokowy pałac w Pakoszowie, dwukondygnacyjną budowlę z zachowanymi ozdobami, kominkami i drewnianymi wykończeniami. fot. Marcin Oliva Soto
Gdzie pojechać na wycieczkę w Majówkę? Nie masz pomysłu na majowy weekend? Prezentujemy dziewięć sprawdzonych pomysłów na udany wyjazd. Wystarczy wsiąść do auta, nastawić GPS i krzyknąć: "Ahoj, przygodo!". Sprawdź, nasze propozycje na niezapomnianą majówkę.
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto