Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie powietrze truje w Warszawie? Niepokojące dane

Ewa Jankowska
Gdzie powietrze truje w Warszawie?
Gdzie powietrze truje w Warszawie? Dobra Ulica
Gdzie powietrze truje w Warszawie? Rok 2013 był ciepły, ale niezbyt wietrzny. W efekcie powiększyły się rejony, w których warszawiacy wdychali rakotwórcze powietrze - piszą w portalu Dobraulica.pl. Gdzie jest najczystsze powietrze, a gdzie najbardziej zanieczyszczone?

Gdzie powietrze truje w Warszawie - portal Dobra Ulica informuje
Portal Dobra Ulica opublikował dość niepokojące dane na temat czystości powietrza w stolicy. Według autorów postu smog w Warszawie zaczyna być coraz bardziej realnym zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców stolicy.

Jakie są przyczyny pogarszającego się powietrza w Warszawie? Przede wszystkim zabudowywanie klinów napowietrzających, wycinka drzew, wzrost ruchu samochodowego, zabudowa terenów zielonych. Normy dla wielu potencjalnie śmiertelnych substancji w powietrzu powoli zostają przekroczone.

Czytaj także: Miejsca z duszą w Warszawie. Sklepy z winylami i giełdy płytowe

Gdzie powietrze truje w Warszawie - substancje trujące
Jak pisze portal Dobra Ulica, "największa zmiana dotyczy poziomu B(a)P, czyli rakotwórczej substancji, której dopuszczalny poziom w skali roku wynosi 1 µg/m³. Wdychana przez dłuższy czas kumuluje się w organizmie i może powodować raka. Nigdzie w Warszawie nie ma miejsca, gdzie stężenie B(a)P byłoby niegroźne dla zdrowia. Z najnowszego raportu WIOŚ za rok 2013 r. wynika jednak, że wzrosła powierzchnia rejonów miasta, gdzie normy przekroczone są aż dwukrotnie – to w zasadzie więcej niż połowa powierzchni Warszawy". Według danych umieszczonych na portalu benzoalfapiren trafia do powietrza podczas spalania śmieci, głównie toksycznych, plastikowych odpadów oraz węgla niskiej jakości, dlatego głównym źródłem emisji tej substancji są domy i kamienice ogrzewane indywidualnie.

Najmniej zanieczyszczonym miejscem pod względem ilości benzoalfapirenu jest wschodni Wilanów oraz zachodni Wawer. Najgorzej jest w Ursusie oraz na Targówku.

Gdzie powietrze truje w Warszawie - dwutlenek azotu
Kolejną szkodliwą substancją jest dwutlenek azotu. Produkuje go głównie komunikacja samochodowa. Trująca substancja przekracza dopuszczalne normy na styku Śródmieścia, Woli i Ochoty, gdzie zbiegają się Al. Jerozolimskie, ul. Towarowa i Żwirki i Wigury. Czym grozi wdychanie nadmiaru CO2? Autorzy wpisu odpowiadają - zmianami w płucach, astmą oskrzelową i innymi chorobami górnych dróg oddechowych.

Czytaj także: Pogrzeb Jaruzelskiego na Powązkach [WIDEO, ZDJĘCIA]

Jak piszą na portalu Dobra Ulica, wzrosła również powierzchnia rejonów Warszawy, nad którymi unoszą się niebezpieczne pyły o mikroskopijnej wielkości. Przenikają nie tylko do górnych dróg oddechowych i oskrzeli, ale także do krwi. Podejrzewa się, że pyły PM 2,5 mogą powodować choroby serca oraz zwiększać ryzyko nowotworów, zwłaszcza płuc. Pyły te trafiają do powietrza w wyniku spalania toksycznych śmieci, pylenia z rur wydechowych samochodów oraz pylenia z ulicznego kurzu, który pełen jest cząstek startych klocków hamulcowych i ścieranych opon. W 2013 r. najsilniejsze stężenie PM 2,5 odnotowano w Ursusie, Śródmieściu, na Targówku oraz na Woli.

Czy chodzenie po ulicach Warszawy w maseczkach to już tylko kwestia czasu?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto