Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie warto się wybrać? Czerwiec 2011 w Muzeum Etnograficznym

etnomuzeum.pl
etnomuzeum.pl
redakcja
Wydarzenia i edukacja zaplanowane na czerwiec 2011 r.

IMPREZY
1 czerwca, środa, Dzień Dziecka w Muzeum - Amfiteatr. godz. 11.00, O Maćku, diable i mądrej żonie – baśń muzyczna w wykonaniu zespół Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu. Wstęp wolny.godz. 17.00, Młodzieżowy Dom Kultury Dzieciom, występy zespołów: Teatr tańca Akro, Iskierki, CEINAT, Baby Jagi, Młody Toruń, Psotki i Śmieszki, Corta Jaca. Wstęp wolny.

4-5 czerwca, Muzyka
Ludów Europy, Warsztaty pieśni bałkańskich, prow. Elina Toneva. Koszt udziału: 100 zł za 10 godzin warsztatów, zapisy pod numerem tel. 56/6228943, e-mail: [email protected]. Ilość miejsc
ograniczona. Sala widowiskowa.
5 czerwca, godz. 15.30, Muzyka Ludów Europy. Pieśni bałkańskie – prezentacja efektów warsztatów. Sala
widowiskowa. Wstęp wolny.
10 czerwca, godz. 18.00, Wernisaż wystawy Z nad Niemna, Wilii, Niewiaży. Pamiątki
Kresowian – Arsenał.
15 czerwca, godz. 19.00, Sobóteczka mała nocka. Spotkanie z cyklu: Żywot pieśni, pieśni żywota. Wspólne śpiewanie tradycyjnych
pieśni na powitanie lata, prow. Marta Domachowska. Sala widowiskowa. Wstęp wolny.
21 czerwca, godz. 18.30, Święto muzyki. Prezentacja i
miniwarsztaty tańców tradycyjnych z różnych zakątków Europy, prow. zespół Avalon, grupa „n obrotów". Chodnik
przed wejściem do Muzeum.
25 czerwca, Miejska Noc Muzeów. Z okazji Miejskiej Nocy Muzeów wszystkie ekspozycje będą czynne do późnych godzin wieczornych, wystawy w Arsenale do godz. 22.00, Park Etnograficzny do godz. 20.00.

EDUKACJA

Dawne
zabawy i
zabawki dzieci wiejskich – zajęcia edukacyjne dla kl. I – III. Jak
to na Kujawach ładnie – zajęcia edukacyjne dla kl. I – III.

W
dawnej szkole wiejskiej – zajęcia edukacyjne dla kl. IV – VI.

Folder
– historia, plik – codzienność – zajęcia edukacyjne dla gimnazjów i szkół średnich.

Plażowanie.
Wakacje naszych dziadków i pradziadków – zajęcia edukacyjne dla szkół podstawowych i
gimnazjów.W jaki sposób nasi przodkowie spędzali czas wolny nad wodą? Jak się ubierali, jak dbali o higienę? Jakim rozrywkom oddawali się w czasie wypoczynku na plaży? W trakcie zajęć na wystawie Po słońce i wodę. Moda i obyczaje plażowe uczniowie dowiedzą się jakie przemiany obyczajowe, społeczne i cywilizacyjne związane z relaksem nad wodą zaszły w ciągu ostatnich wieków. Będą mieli też okazję zagrać w plażowe gry i zabawy.

A na
plaży... – gra edukacyjna dla szkół średnich. W trakcie spotkania uczestnicy przeprowadzą śledztwo, które wyjaśni co się wydarzyło pewnego wieczoru na plaży... Udział w grze pozwala poznać zmiany obyczajowe związane z wypoczynkiem nad wodą, jakie zaszły w ciągu ostatnich wieków.

Informacje szczegółowe i zapisy: Dział Edukacji i Promocji, tel. 056 622 89 43. Wstęp: 4 zł od ucznia.
W Y S T A W Y C Z A S O W E

Po słońce i wodę. Moda i obyczaje plażowe – Arsenał.Wystawa opowiada o zmianach, jakie zachodziły w zwyczajach związanych z szeroko rozumianym relaksem nad wodą. Oryginalne i zrekonstruowane dawne stroje plażowe, reprodukcje kart pocztowych oraz fotografii, multimedialne prezentacje to tylko niektóre z elementów ekspozycji. Zwiedzający będą mieli możliwość poznania obyczajów, norm społecznych, gustów i przyzwyczajeń kuracjuszy odwiedzających uzdrowiska i turystów od końca XIX do lat 70. XX wieku. Komisarz: Hanna Łopatyńska.

Z nad Niemna, Wilii, Niewiaży. Pamiątki Kresowian – Arsenał.Wystawa edukacyjna z okazji Roku Miłosza przygotowana ze zbiorów Muzeum pochodzących z Kresów północno-wschodnich i pogranicza polsko-litewskiego oraz pamiątek rodzinnych osób mających kresowe korzenie. Autorki wystawy: Maria Pokrzywnicka, Kinga Turska-Skowronek.

W Y S T A W Y S T A Ł E

Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku (1850-1950) – Arsenał. Wystawa stała ukazująca życie codzienne ludzi na wsiach i w małych miastach w regionach etnograficznych Kujaw, Pomorza i ziemi chełmińskiej w 2. poł. XIX w. i 1. poł. XX w. Podkreśla pograniczny charakter kultury ludowej, na którą duży wpływ miała kultura mieszczańska i szlachecka oraz zmiany polityczne i cywilizacyjne stulecia 1850-1950. Akcentuje także kulturową obecność innych grup etnicznych i religijnych na tym terenie. Wystawa oprócz eksponatów prezentuje wiele archiwalnych fotografii oraz zapisów filmowych. Wędrując po wystawie będzie można odkryć, co dawniej jedzono, jak się ubierano, dbano o higienę, jak pracowano, świętowano, spędzano wolny czas.

Park Etnograficzny. Ekspozycja prezentuje obiekty architektury wiejskiej głównie z XVIII i XIX w. przeniesione z Kujaw, Kaszub, Borów Tucholskich, Kociewia, ziemi chełmińskiej oraz dobrzyńskiej. Można tu oglądać zarówno całe wiejskie zagrody, jak i pojedyncze budynki: wiatrak, młyn wodny, remizę strażacką, kuźnię, rybacką barkę mieszkalną a także obiekty tzw. małej architektury wiejskiej. Wyposażenie zagród i wnętrz prezentuje rozmaite zajęcia domowe i gospodarskie oraz drobną wytwórczość i rzemiosło ludowe. Skansenowska ekspozycja pozwala poznać życie i pracę mieszkańców z przełomu XIX i XX w.

Salonik Prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej – ArsenałEkspozycja biograficzna poświęcona założycielce i wieloletniej dyrektorce Muzeum.

www.etnomuzeum.pl

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gdzie warto się wybrać? Czerwiec 2011 w Muzeum Etnograficznym - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto