Gdzie zamieszkają przesiedleni pod budowę CPK? Spółka stworzy „Miasto-Ogród Reguły”

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
mat. pras.
Niedaleko stacji WKD, z trzema parkami kieszonkowymi i sensownym układem urbanistycznym – tak wyglądać ma „Miasto-Ogród Reguły”. Inwestycję przygotowuje CPK dla osób przesiedlonych z terenu przyszłego lotniska. Czy będą chętni, żeby tu zamieszkać?

Jeszcze w tym roku zacząć ma się budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego. Spółka próbuje przekonać mieszkańców do skorzystania z Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN), który trwa do 7 kwietnia. Potem właściciele ziemi będą podlegać specustawie, czyli zostaną wywłaszczeni. Obecnie, jak słyszymy „prowadzone są rozmowy” z właścicielami 2800 hektarów, co stanowi ok. 65 proc. terenów, które będą wykorzystane pod inwestycję. Spółka – na dziś – kupiła 500 hektarów, a wobec kolejnego tysiąca podpisano wstępne porozumienia.

W ramach PDN, ale także w czasie wywłaszczenia, jedną z opcji jest otrzymanie nieruchomości zamiennej. CPK oferuje ziemie w promieniu stu kilometrów od lotniska. Dostępnych jest w sumie ok. 600 hektarów, które pochodzą z zasobów Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i Krajowego Zasobu Nieruchomości. W jednym z takich miejsc, stworzono nawet wstępny układ urbanistyczny.

Miasto-Ogród Reguły. „Trzy parki kieszonkowe”

Koncepcją pochwaliła się Małgorzata Pachecka, wójt gminy Michałowice. Jak napisała, plan powstał w wyniku rozmów CPK z urzędem gminy. - Nareszcie mamy do czynienia z urbanistyką, która jest przyjazna obecnym i przyszłym mieszkańcom. Przedstawiona koncepcja tworzy wnętrza urbanistyczno-krajobrazowe, które są atrakcyjne, nieliniowe. Brawo za odejście od „łanowości” urbanistycznej! – tłumaczy w mediach społecznościowych.

W swoim wpisie Pachecka tłumaczy, że każda działka będzie miała ok. 2 tys. mkw. Pomiędzy poszczególnymi działami szczegółowo zaplanowano drogi, osie widokowe, a także trzy parki kieszonkowe. Cała koncepcja nawiązuje do popularnych na początku XX wieku koncepcji miasta ogrodu. Łączą one niską, miejską zabudowę z terenami zielonymi. Pod Warszawą wspomnianą koncepcję zrealizowano np. w Podkowie Leśnej czy Milanówku.

- Grunty w Michałowicach trafiły do zasobu z CPK z Krajowego Zasobu Nieruchomośc (KZN). W sumie to obszar prawie 30 hektarów, a na razie dla części z nich zaproponowaliśmy podział terenu. Obszar jest duży i dobrze zlokalizowany. W jego rejonie znajduje się linia Warszawskiej Kolei Dojazdowej, która pozwala na szybki dojazd do Warszawy. Wyszliśmy z założenia, że we współpracy z gminą powinniśmy zaplanować to miejsce w sposób spójny i harmonijny, czyli jako miejsce atrakcyjne do życia. Tylko tyle i aż tyle. Cieszę się, że ten pomysł został pozytywnie przyjęty – mówi nam Konrad Majszyk, rzecznik prasowy CPK.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto