Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Generation Park. Wieżowiec na Woli sprzedany za 1,3 miliarda złotych. Czy to rekord?

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Wieżowiec Generation Park sprzedany za 1,3 miliarda złotych. To jedna z największych transakcji w historii warszawskich nieruchomości. "Rekord Polski" należy jednak do sąsiedniej wieży, która dzierży go od 2019 roku. Ponad miliardowych transakcji było w Warszawie więcej.

Wielu deweloperów działa w następujący sposób. Budują biurowiec, wynajmują go, a potem sprzedają, by zdobyć gotówkę na kolejną inwestycję. Nie inaczej jest ze Skanską, która na Woli, tuż przy Rondzie Daszyńskiego postawiła kompleks Generation Park. Dwa niższe budynki „Z” (sprzedany ok. 450 mln zł) i „X” (kwota nieznana) zostały sprzedane już kilka lat temu. Teraz przyszła kolej na największy budynek kompleksu.

Generation Park Y to 38-piętrowy wieżowiec, który ma wysokość 140 metrów. W budynku (powierzchnia 47,6 tys. mkw.) pracować może ponad trzy i pół tysiąca osób. Wieża została wynajęta przez giganta ubezpieczeniowego – PZU, który na co najmniej dekadę przeniósł tu swoją główną siedzibę.

Generation Park. Wieżowiec na Woli sprzedany za 1,3 miliarda...

Deweloper – Skanska – sprzedał wieżę Generation Park za 285 milionów euro (ok. 1,3 miliarda złotych). Jak czytamy w komunikacie, jest to największa transakcja spółki w Europie Środkowo-Wschodniej i największy zakupu biurowy w okolicy w 2021 roku. Nabywcą jest fundusz Hansainvest Real Assets, który wcześniej nabył też budynek „Z” kompleksu Generation Park.

W historii Warszawy droższej sprzedano jedynie wieżowiec The Warsaw Spire - w 2019 roku (1,6 mld zł). Generation Park zajmuje w tym zestawieniu drugie miejsce - ex aequo z Domami Towarowymi Centrum sprzedanymi w 2018 roku również za 1,3 mld zł. Wcześniej, przez kilka lat, najdrożej sprzedanym biurowcem w Warszawie było Rondo 1 - 1,2 mld zł (transakcja z 2014 roku). Wynik ten wyrównało Q22 w 2016 roku.

Generation Park. Co wyróżnia ten wieżowiec?

Ciekawostką w Generation Park są sky-office, czyli biura o podwójnej wysokości. Znajdują się w kilku miejscach, w wyższych partiach budynku. Będą tam miejsca odpoczynku dla pracowników.

Wieżowiec wyróżnia lobby, wysokie na czternaście metrów, które wyłożone zostało „zielonym dywanem” (o powierzchni 330 m). W środku jest sporo zieleni, a nawet drzewa. Lobby ma być kontynuacją „kieszonkowego parku”, który architekci wcisnęli na patio pomiędzy budynkami kompleksu Generation Park.

Z kolei w środku, niemal na samym szczycie, na 35 piętrze, zbudowano taras widokowy wypełniony zielenią. Nieco wyżej, na dachu biurowca, ustawione zostaną także ule.

Za projekt wieżowca odpowiada pracownia JEMS Architekci.

- Generation Park Y doskonale wpisuje się w naszą strategię inwestowania na rynku nieruchomości. Z niecierpliwością czekamy na dalszą dywersyfikację naszego portfela nieruchomości w Europie oraz Stanach Zjednoczonych w 2022 roku – powiedział Nicholas Brinckmann, prezes zarządu Hansainvest Real Assets. – Transakcja ta potwierdza, że kapitał zagraniczny płynie do Europy Środkowo-Wschod­niej niezależnie od pandemii, a inwestorzy uważają nasz region za atrakcyjny: zarówno dzięki produktom klasy A, jak i potencjałowi gospodarczemu – mówi Adrian Karczewicz, dyrektor ds. transakcji w spółce biurowej Skanska w regionie CEE.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto