Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Generation Park wystrzelił w górę. Ma już prawie 120 metrów. Na dole powstanie „kieszonkowy park”. Co to znaczy?

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Wieżowce przy Rondzie Daszyńskiego rosną w mgnieniu oka. Generation Park dobija do 120 metra. A to jeszcze nie koniec. Deweloper zapowiedział też jak chce zagospodarować ciasną działkę pomiędzy budynkami. Powstanie tam „kieszonkowy park”.

W listopadzie 2018 ruszyły prace przy budynku „Y”. Na start wieżowej części Generation Park deweloper czekał kilka lat. W międzyczasie zdążył zbudować obok dwa mniejsze budynki „Z” i „X”, ale najtrudniejsze – i najbardziej spektakularne – zostawił na koniec.

Działkę tuż przy Rondzie Daszyńskiego, należącą dawniej w części do Ruchu i IPN-u, Skanska zabudowała niemal w całości. Choć trzeba dodać, że inwestor mógł budować wyżej. W tym miejscu przepisy dopuszczały 180-metrowy wieżowiec. Generation Park będzie sporo niższy (140 m).

Generation Park wystrzelił w górę. Ma już prawie 120 metrów....

Wieża będzie miała 37 kondygnacji naziemnych (w tym pięć technicznych) oraz cztery podziemne. Co ciekawe, w garażu znajdzie się 325 miejsc postojowych, z których wszystkie wyposażone będą w gniazdka do ładowania elektryków. Poza tym przewidziano 175 miejsc dla rowerów.

- Idziemy z duchem czasu – zapewniają przedstawiciele inwestora, którzy proponują mniej miejsc parkingowych niż konkurencja. To dobra wiadomość dla zatłoczonej Towarowej. Kolejną będzie stacja szarej wody, dzięki której woda z umywalki czy prysznica, po wstępnym czyszczeniu, zostanie wykorzystywana do spłukiwania toalet.

Z nowości – Skanska proponuje wirtualną recepcję oraz systemy aktywnego parkingu. Większość rzeczy technicznych, od zgłaszania drobnych usterek, po zamawianie windy czy rezerwację miejsca na parkingu, załatwimy przez smartfona.

Podwójne piętra i zielony dach

Ciekawostką „igreka” są podwójne piętra, tzw. „Sky Office”, których będzie sześć – ostatnie na 34 kondygnacji. Mają one powierzchnię ok. 250 metrów i są dwa razy wyższe niż zwyczajne biura. Najemcy chcą tam stworzyć strefy rekreacyjne czy swego rodzaju co-workingi wewnętrzne.

- „Sky Office” cieszą się dużym zainteresowaniem najemców – tłumaczy Krzysztof Wilczek, dyrektor regionalny Skanska. Nie zdradza jednak, ile umów już zostało podpisanych. „Chętni sami się do nas zgłaszają” - słyszymy od jednego z przedstawicieli firmy.

Kieszonkowy, piętrowy park

- Odsunęliśmy linię zabudowy od ronda, by zostawić miejsce dla ludzi – mówi Paweł Majkusiak z pracowni JEMS Architekci, która zaprojektowała cały kompleks. Miejsca na wspomniany park nie zostało dużo, gdyż będzie miał on jedynie 800 metrów. Architekci starali się jednak wycisnąć jak najwięcej z tak małego terenu.

- Ideą było to, żeby przestrzeń lobby przenikała się z tą między budynkami. Dlatego wprowadziliśmy pergole – dodaje Majkusiak.

Wspomniane lobby będzie wysokie na czternaście metrów. Na ścianie wejściowej znajdzie się „zielony dywan” (pow. 330 m), a w środku m.in. drzewa. Zielony charakter, ze względu na ogromne szyby, będzie widać także z zewnątrz. Recepcja – a właściwie „barcepcja”, czyli lobby połączone z kawiarnią – ma być częścią parkowej przestrzeni, zapowiedzianej w nazwie kompleksu.

Na zewnątrz zostało dziesięć starych drzew, które przetrwały mimo trwającej od lat budowy. Deweloper zachowa je i dosadzi 13 kolejnych. Obok pojawią się ścieżki i chodniki (z tzw. zielonego betonu), dzięki którym przejdziemy w kierunku ulicy Łuckiej. Ma być dużo zieleni, a mało powierzchni nagrzewającej się. Nawet fontanna, będąca w pierwotnych założeniach, zamieniona została w – jak słyszymy - „leśne źródełko”.

Zaplanowano tam również pergole, które mają stworzyć pewnego rodzaju „sufit”, tak by odpoczywających nie przytłaczały wszechobecne wysokie biurowce. Architekci w ten sposób chcą wygospodarować dodatkowy poziom zieleni, którą umieszczą również na dachach pergoli (będzie można wejść na ten dach). W pobliżu znajdzie się kawiarnia, a także miejsce na foodtrucki czy niewielkie imprezy (np. kino plenerowe). W założeniu park ma być raczej miejscem wyciszenia, niż organizacji większych wydarzeń.

Zielony element z dołu przeniesiony zostanie także na szczyt wieży. - Z tarasu będzie możliwość wyjścia na zewnątrz, na 35. kondygnacji. Będzie tam wyższa balustrada i nieprzysłonięty widok na panoramę Warszawy – mówi Krzysztof Wilczek. Na dachu będzie zieleń. Oglądany z wysokości Generation Park – ze stalową fasadą – ma sprawiać wrażenie „oazy zieleni”.

Na jakim etapie jest budowa? Najwyższy punkt wieży – 140 metr – osiągnięty ma zostać w kwietniu. Zakończenie budowy zaplanowano na początek przyszłego roku. Obecnie wieża „urosła” na wysokość ponad 115 metrów. Równoległe układana jest stalowa fasada, która dotarła już na 18. poziom.

Nie przegapcie

Wideo z budowy poprzednich budynków kompleksu - rok 2018.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto