Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ghelamco chce zasilać wszystkie biurowce z własnych odnawialnych źródeł. Czy to możliwe? Warsaw UNIT ma być pierwszy w Polsce

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Warsaw UNIT to dominanta rejonu Ronda Daszyńskiego. 202-metrowy biurowiec ma być pierwszym w Polsce, który w w całości będzie zasilany czystą energią elektryczną. Ghelamco jednak nie chce się na tym zatrzymać i ma ambitne plany by do 2024 roku firma chce osiągnąć neutralność energetyczną. Przedstawili plan jak chcą tego dokonać.

Przedstawiony przez Ghelamco projekt zakłada budowę farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 10 Megawatów. Deweloper zakłada, że dzięki temu wykona znaczący krok w uzyskaniu neutralności energetycznej oraz ograniczy ślad węglowy o 50%. Pierwsze farmy fotowoltaiczne powstaną w sześciu lokalizacjach na terenie województwa opolskiego. Firma chce by energia produkowana z własnych odnawialnych źródeł zasilała całe biurowce, prowadzone obecnie inwestycje i własną przestrzeń biurową.

Krystian Dobuszyński

– Kluczową przewagą konkurencyjną opracowanego przez nas projektu jest możliwość znaczącego ograniczenia emisji CO2 z produkowanej energii elektrycznej dzięki posiadaniu własnego źródła odnawialnego. Ghelamco zastosuje panele najwyższej jakości, gwarantujące wydajną produkcję energii w okresie 30 lat. Również w tej inwestycji analizujemy cały cykl życia produktu z punktu widzenia jak najmniejszego ingerowania w środowisko – mówi Jarosław Fiutowski, członek zarządu odpowiedzialny za strategię ESG i innowacje w Ghelamco Poland.

Już dziś Warsaw UNIT jest najbardziej ekologicznym warszawskim wieżowcem

Deweloper podkreśla, że udowadniają do posiadane przez budynek certyfikaty, a może być jeszcze lepiej. Pierwsze wspomniane farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 10 Megawatów zapewnią roczne zapotrzebowanie energetyczne właśnie dla Warsaw Unit. Ghelamco dokonało wcześniej analizy śladu węglowego wieżowca. Dzięki zastosowaniu energii ze źródeł odnawialnych, emisja CO2 dla Warsaw Unit w całym cyklu jego życia zostanie obniżona aż o 53%, a w zakresie zużycia mediów, nawet o 70%.

Warszawa widziana z perspektywy Warsaw UNIT
Warszawa widziana z perspektywy Warsaw UNITKrystian Dobuszyński

Jeśli to się potwierdzi, a rozwiązanie okaże ekonomicznie opłacalne to na pewno rozbudowa farm fotowoltaicznych będzie kontynuowana. Umowa na realizację pierwszej z farm została podpisana z polską firmą Revolt Energy. Rozpoczęcie produkcji czystej energii elektrycznej planowane jest w trzecim kwartale 2022 roku. Wyniki Ghelamco i Warsaw UNIT mogą być decydujące dla dalszego rozwoju tego rozwiązania. Być może w przypadku powodzenia inne firmy także zdecydują się iść w tym kierunku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto