Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Giga(ntyczna) panorama Warszawy już w sieci

gonzo19
gonzo19
Gigapanorama Warszawy
Gigapanorama Warszawy Radosław Piotrowski - vr24.pl/Optyczne.pl
Proste panoramy można zrobić sprzętem za niewielkie pieniądze, ale stworzenie tej gigapanoramy nie było łatwe. Jak ją wykonano?

Najnowsza gigapanorama Warszawy pobiła rekord, jeśli chodzi o wielkość zdjęcia cyfrowego wykonanego w Polsce. Stworzona z połączonych razem 1428 zdjęć gigapanorama pokazuje widok Warszawy w 360 stopniach, w drobnych szczegółach. Jej autorem jest Radosław Piotrowski.

Gigapanorama Warszawy ma rekordową rozdzielczość 13,5 Gpix. – Aby pokazać, jak duże jest takie zdjęcie można powiedzieć, że składa się na nie 13,5 miliarda punktów, zwanych pikselami. Tymczasem standardowe zdjęcie, zrobione np. na wakacjach aparatem cyfrowym, będzie miało około 20 mln pikseli – mówi MM-ce Piotrowski.

Do zrobienia prostej panoramy można wykorzystać niedrogi aparat i specjalną głowicę, której ceny zaczynają się już od 800 zł. Jednak do stworzenia dużej gigapanoramy potrzebny jest sprzęt, którego cena nierzadko przekracza sumę kilkunastu tysięcy złotych.

Największa panorama w Polsce

Warszawska gigapanorama jest obecnie największym zdjęciem cyfrowym wykonanym w Polsce. Wcześniej największą panoramą mógł się pochwalić Wrocław (9.5 Gpix). Zrobienie tak dużego zdjęcia wymaga nie lada wysiłku i pomysłowości.


Gigapanoroma Warszawy. Żródło: www.warszawa360.pl

– Szukaliśmy dobrego miejsca do zrobienia panoramy. Niestety większość dachów budynków zawiera jakieś dodatkowe elementy, które wchodzą w kadr i przeszkadzają – wyjaśnia fotograf.

Podobnie było na dachu budynku przy ul. Okrzei, z którego Piotrowski zdecydował się zrobić gigapanoramę. Problem udało się rozwiązać dzięki 12-metrowemu masztowi, na którym zamontowano aparat wraz ze specjalną głowicą do wykonywania panoram. Potem wystarczyło poczekać na odpowiednią pogodę.


12-metrowy maszt pozwolił uzyskać dobry widok na panoramę miasta. Źródło: Optyczne.pl

Pogoda miała o tyle znaczenie, że wykonywanie 1428 zdjęć potrzebnych do stworzenia gigapanoramy trwało około dwie godziny. – Tak długi czas powoduje, że pomiędzy pierwszym zdjęciem a ostatnim są czasami spore różnice – tłumaczy Piotrowski. Trudność pojawia się też w przypadku obiektów będących w ruchu – np. samochodów. Powstaje efekt ducha, kiedy na zdjęciu jakiś przedmiot jest poruszony.

Tutaj z pomocą przyszło odpowiednie oprogramowanie do robienia gigapanoram. Praca nad obróbką zdjęć, a potem ich połączeniem zajęła łącznie ponad 20 godzin. Powstał plik, który zajmuje ponad 50 GB miejsca na dysku.

Zobacz gigapanoramę Warszawy »

Swoisty „wyścig” w biciu rekordów na wielkość zdjęć wciąż będzie trwał. – Wiem już, że trwają prace nad stworzeniem gigapanoramy Krakowa – mówi Radosław Piotrowski. Może się okazać, że Warszawa wkrótce straci swoje pierwsze miejsce. Zanim to się jednak stanie warszawska gigapanorama jest największym zdjęciem cyfrowym wykonanym w Polsce.

Zobacz również:
Spotterzy. Magia „chwili” na zdjęciach
W poszukiwaniu niebanalności, czyli uliczne portrety twórcy FotoWarszawy
Dariusz Majgier - pasję przekuć w sukces


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Giga(ntyczna) panorama Warszawy już w sieci - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto