MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Głosowanie poza miejscem zamieszkania

Aneta Niezgoda
Aneta Niezgoda
Mieszkasz w Bydgoszczy, ale nie jesteś tu zameldowany? W najbliższych wyborach możesz zagłosować, choć musisz spełnić kilka warunków.

Tradycyjnie jak przed wszystkimi wyborami wiele osób, które na stałe mieszka w Bydgoszczy, ale nie ma tu zameldowania poszukuje informacji o możliwości dopisania się do spisu wyborców tak, aby móc spełnić swój obywatelski obowiązek.

Dotyczy to przede wszystkim studentów i osób, które do tej pory nie zdążyły się zameldować. Czy takie osoby będą mogły wziąć udział w listopadowych wyborach samorządowych, wykorzystując zaświadczenie o prawie do głosowania z miejsca zameldowania lub dopisując się do listy wyborców w Bydgoszczy?

- Niestety nie jest to takie proste - wyjaśnia Bożena Długołęcka, kierownik Referatu Ewidencji Ludności i Meldunków w Urzędzie Miasta Gdyni. - Głosować w wyborach samorządowych w Gdyni (podobnie w innych miastach - dop. red.) mogą osoby, które są na stałe zameldowane oraz osoby niepełnosprawne i przebywające w więzieniach i aresztach - mówi Bożena Długołęcka. Podobnie jest we wszystkich miastach i gminach w Polsce

Co ze studentami i osobami, które mieszkają w danym mieście, ale nie są zameldowane?
Rozwiązania są dwa. Zameldowanie się na stałe w mieście, w którym się mieszka lub złożenie wniosku w Wydziale Spraw Obywatelskich lub Wydziale Ewidencji Ludności o wpisanie takiej osoby do rejestru wyborców.

- Należy zwrócić uwagę na to, że złożenie wniosku o wpisanie do rejestru wyborców oznacza, że taka osoba będzie mogła głosować we wszystkich kolejnych wyborach wyłącznie w mieście, w którym do takiego rejestru się dopisała - tłumaczy Długołęcka. - Jeżeli student mieszka na stałe w Gdyni, wiąże z miastem swoją przyszłość i ma stały adres zamieszkania, zapewne pozytywnie rozpatrzymy jego wniosek o wpis do rejestru wyborców - zapewnia kierownik Referatu Ewidencji Ludności i Meldunków. Osoba taka musi jednak zapewnić i przekonać urzędników, że oświadczenie jakie składa jest zgodne z prawdą.

Taki złożony wniosek powinien zostać rozpatrzony w ciągu trzech dni. Osoby dopisane do ewidencji wyborców będą oczywiście głosować na kandydatów wybieranych w miejscu głosowania. Osoba taka jest na liście wyborców dopóki nie złoży pisma z prośbą o wykreślenie z listy wyborców lub złoży wniosek w innym mieście.

Dlaczego nie można głosować poza miejscem swojego zamieszkania?

Dlatego, że mieszkańcy każdej gminy, powiatu czy województwa tworzą tzw. wspólnotę samorządową. I to właśnie członkowie tej wspólnoty mają prawo decydować o swoich władzach, a nie o władzach innych wspólnot. Innymi słowy - jeśli mieszkasz w Bydgoszczy, a na wyborczy weekend wyjeżdżasz do Krakowa, nie masz prawa wybierać jego władz.

Źródło: Wybory samorządowe: Głosowanie poza miejscem zamieszkania,  mmtrojmiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto