Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Godzina W" w Sosnowcu - Zagórzu [Zdjęcia]

Redakcja
1 sierpnia 1944 rok - godz. 17.00 - Zagłębie Dąbrowskie pamięta! W Sosnowcu uczczono 65 rocznicę Powstania Warszawskiego.

W tym wyjątkowym dla każdego Polaka dniu Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oddział w Sosnowcu oraz Stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego zorganizowało uroczystość, podczas której mieszkańcy Zagłębia mogli oddać hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego.

Odbyła się ona w Lapidarium Żołnierzy Armii Krajowej w Sosnowcu – Zagórzu. Honorowymi gośćmi byli kombatanci – uczestnicy Powstania Warszawskiego. Punktualnie o godzinie 17.00, czyli tzw. Godzinie W, gdy w Sosnowcu jak i w całej Polsce rozległ się dźwięk syren, wszyscy zgromadzeni uczcili pamięć bohaterów walczącej stolicy.

Gdy syreny ucichły głos zabrała prezes ŚZŻAK oddział Sosnowiec – Kazimierz Górniczy, pani dr. Jadwiga Ziemiańczyk. Przypomniała ona dramatyczne wydarzenia lata 1944 roku, gdy Warszawa szykowała się do walki. Jej przemówienie było tym bardziej przejmujące, że była naocznym świadkiem tamtych wydarzeń. Opowiadała o ostatnich dniach przed wybuchem powstania, w tym o 31 lipca 1944 roku, gdy płk Antoni Chruściel ps. „ Monter”, komendant Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej skierował do podległych sobie dowódców rozkaz o godzinie W.

Czytaj również: Powstanie Warszawskie w relacji świadka wydarzeń

Pani Prezes wspominała uczestników powstania, z których duża część była jeszcze tak naprawdę dziećmi…A jednak to właśnie Ci młodzi ludzie z miłości do Ojczyzny i z umiłowania wolności podjęli nierówną walkę.

Po skończonym przemówieniu poprosiła zgromadzonych o minutę ciszy w hołdzie wszystkim poległym. Po tej bardzo wzruszającej części uroczystości wszyscy udali się do wnętrza Lapidarium, gdzie był wyświetlany film udostępniony przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

Film "Poza walką - życie codzienne w Powstaniu Warszawskim" zawierał wspomnienia naocznych uczestników tego wielkiego wydarzenia. Były to wspomnienia dramatyczne, tragiczne, ale też czuło się w nich tę nadzieję, którą mieli powstańcy. Zapadającą w pamięć historią była opowieść o parze dwóch młodych powstańców, którzy podczas powstania wzięli ślub a trzy dni poźniej oboje zginęli…

Podczas uroczystości w Sosnowcu można było też nabyć publikacje dotyczące Powstania i Armii Krajowej, które również przyjechały z Muzeum Powstania Warszawskiego. Zagłębie Dąbrowskie uczciło godnie i z należytym honorem 65 rocznicę tego wielkiego zrywu. I pomimo tego, że decyzję o wybuchu powstania ocenia się różnie, że powstanie zakończyło się militarną kleską to nam – Polakom żyjącym w wolnym i demokratycznym kraju nie pozostaje nic innego niż powiedzieć
„ Dziękujęmy" i krzyknąć „ Gloria Victis”!


MM Silesia poleca:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto