Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Góra Birów, czyli nowa atrakcja Jury

Monika Ziółkowska
Pracownicy firmy z Mszalnicy kończą budować wieże na Górze Birów. Fot. Monika Ziółkowska
Pracownicy firmy z Mszalnicy kończą budować wieże na Górze Birów. Fot. Monika Ziółkowska
Prace przy rekonstrukcji grodu królewskiego na Górze Birów właśnie dobiegają końca i już za kilka dni będzie nową atrakcją turystyczną. Na pewno ucieszą się turyści.

Prace przy rekonstrukcji grodu królewskiego na Górze Birów właśnie dobiegają końca i już za kilka dni będzie nową atrakcją turystyczną. Na pewno ucieszą się turyści.

Gród królewski na Górze Birów tak jak i zamek, przyciągnie wielu turystów ale to tylko tyle i nic poza tym - wzdycha Stanisław, mieszkaniec Podzamcza. - Na grodzie zarobi tylko gmina i mieszkańcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Turyści ich utrzymają. Będzie taka sama sytuacja jak z zamkiem. Bo czego mamy się spodziewać, gdy górę przejmie gminna spółka Zamek. Pieniądze tak czy inaczej pójdą do Ogrodzieńca. A my, mieszkańcy nic z tego mieć nie będziemy.

Choć inwestycja bardzo się podoba mieszkańcom Podzamcza, to wskazują od razu wiele innych spraw, których we wsi potrzeba.

- Rekonstrukcja grodu jest konieczna, ponieważ szkoda zaprzepaścić takie odkrycie. Za kilka dni będzie to nie lada gratka dla turystów, którzy przyjeżdżając tu zostawiają w gminie ogromne pieniądze - mówi Zygmunt Podsiadło, były burmistrz Ogrodzieńca. - Jedyne co mnie w tym wszystkim martwi, to brak nadzoru nad wykonanymi pracami, bo to co w jednym miesiącu udało się zrobić, w drugim jest rozkradzione lub dewastowane. Mam nadzieję, jednak, że gdy tylko prace się zakończą gmina o obiekt odpowiednio zadba. Obecnie na Górze Birów przebywa firma z Mszalnicy, która właśnie kończy prace i jednocześnie zabezpiecza obiekt. To jednak nie potrwa długo, gdyż zaraz po odebraniu grodu firma się wyprowadzi. Kto zatem za kilka tygodni będzie ochraniał gród?

- Wykończony gród turyści będą mogli zobaczyć w czerwcu. Wtedy też, po górze będzie ich oprowadzał przewodnik, który opowie historię średniowiecznej osady - mówi Andrzej Mikulski, burmistrz Ogrodzieńca. - Do tego czasu jednak ktoś będzie musiał zająć się grodem, więc wynajmiemy ochronę, która zabezpieczy budowle przed ewentualnymi zniszczeniami.

Grodem będzie zarządzała gminna spółka Zamek, która obecnie zarządza inną atrakcją jurajską czyli ruinami zamku w Podzamczu.

- Planujemy w osadzie zrekonstruować chatę wojów, myśliwych, miejsce kultu, miejsce książęce oraz przygotować galerie i wystawy związane z tamtym okresem. Jednocześnie osada będzie przez nas zarządzana. Będziemy się nią opiekować, a także całodobowo ją ochraniać - podkreśla Marek Gądek, dyrektor marketingu Spółki Zamek.

Rekonstrukcję grodu udało się gminie wykonać dzięki funduszom pozyskanym z Unii Europejskiej. Jednak w umowie widnieje zapis, że przez co najmniej 5 lat obiekt będzie zarządzany przez gminę i nie będzie obiektem komercyjnym.

- Pomysł z budową grodu królewskiego pojawił się w momencie kiedy prowadzący tam badania archeolodzy odkryli ślady XIII/XIV wiecznej osady. Podczas prac wykopaliskowych odkryto olbrzymią ilość militariów rycerskich, a także wydzielono trzy obiekty, które doprowadziły do ustalenia dokładnego wyglądu takich elementów grodu jak na przykład obronne twierdze - mówi Piotr Mikulski, kierownik Referatu Przedsięwzięć Publicznych Urzędu Miejskiego w Ogrodzieńcu.

Prace na Górze Birów rozpoczęły się w połowie ubiegłego roku i były ściśle związane z utworzeniem szlaku warowni jurajskich, którego początkiem jest przebudowany plac Jurajski w Podzamczu.

- Zamek, Góra Birów i jurajskie ostańce, to miejsca, które co roku odwiedza ogromna ilość turystów, zatem te trzy połączone elementy pozwolą nam na dłużej zatrzymać u siebie turystów. A będzie co oglądać ponieważ, nowy gród stylizowany jest na osadę w Biskupinie - dodaje Piotr Mikulski.

W średniowiecznej twierdzy otoczonej wałami ziemno - drewnianymi, znajdować się będą budynki mieszkalne, strażnice i wieże obronne. Dodatkową atrakcją dla turystów będzie park wspinaczkowy, który w najbliższym czasie pojawi się na zewnętrznych ścianach grodu.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto