Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gospodarka odpadami w trakcie zmian przepisów

Redakcja
Od 1 lutego br. obowiązuje nowelizacja Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, co wymaga dostosowania naszych lokalnych uchwał. Nie będzie to miało wpływu na opłaty ponoszone przez mieszkańców. W lokalnej telewizji ruszy wkrótce cykl „Bydgoszcz Eko News”, prowadzony przez Radosława Brzózkę.

Nowelizacja, która weszła w życie z początkiem lutego, zezwala m.in. na sfinansowanie z opłat za gospodarowanie: edukacji ekologicznej w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi, usuwania tzw. dzikich wysypisk, zakupu ulicznych koszy oraz ich opróżnianie i utrzymanie w odpowiednim stanie. Ponadto, znowelizowane przepisy nie wymagają już ponownego składania deklaracji przy zmianie wysokości stawek za gospodarowanie odpadami komunalnymi, a także określają minimalną częstotliwość odbierania odpadów zmieszanych i bioodpadów w okresie od kwietnia do października (nie rzadziej niż raz w tygodniu z budynków wielolokalowych i nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie z zabudowy jednorodzinnej).

Zmienione przepisy doprecyzowały też: sposób funkcjonowania PSZOK (Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych), wysokość maksymalnych stawek za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz wprowadziły możliwość podjęcia przez radę gminy, w drodze uchwały, zwolnienia z opłat gospodarstw domowych, w których dochód nie przekracza kwoty uprawniającej do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą, w przypadku gdy w danym miesiącu na danej nieruchomości mieszkaniec zamieszkuje przez część miesiąca, to opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi w miesiącu, w którym nastąpiła zmiana, uiszcza się w gminie, w której dotychczas zamieszkiwał, a w nowym miejscu – począwszy od nowego miesiąca.

Nowelizacja ustawy spowodowała konieczność zmian – w drodze uchwały Rady Miasta – regulaminu i zakresu świadczenia usług w zamian za opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. – Uchwały te trafią pod obrady radnych w marcu, natomiast w lutym radni zajmą się zmianami w uchwale dotyczącej stawek, jednak nie oznacza to żadnych zmian ich wysokości. Nadal obowiązywać będą te same stawki – wyjaśnia zastępca prezydenta Bydgoszczy Anna Mackiewicz.

Jak dodała, od stycznia prowadzone są konsultacje ze wszystkimi stronami systemu gospodarki odpadami, czyli: Radami Osiedli, zarządcami nieruchomości, ADM, spółdzielniami i firmami wywozowymi oraz mieszkańcami. Na uwagi mieszkańców czekamy do 18 lutego, o czym pisaliśmy TUTAJ. Uwagi można składać drogą pocztową na adres: Biuro Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi Urząd Miasta Bydgoszczy, 85-825 Bydgoszcz, ul. Wojska Polskiego 65, bądź na adres e-mail [email protected].

Bydgoszcz może pochwalić się lepszymi od wymaganych, przejściowymi poziomami recyklingu. Poziomy te co roku rosną i zgodnie z unijnymi założeniami, zawartymi w rozporządzeniu ministra środowiska, gminy muszą je osiągnąć do końca 2020 r. Aby coraz więcej odpadów było odpowiednio segregowanych, niezbędna jest dalsza edukacja ekologiczna.

- Tych problemów jest na pewno mniej niż w lipcu 2013 r., kiedy rewolucja śmieciowa weszła w życie, jednak nadal napływają do nas zgłoszenia o źle posegregowanych odpadach. Dla nas najważniejszym celem jest edukacja, aby wyeliminować przypadki prowadzenia złej segregacji, dlatego nakładanie kar za to przewinienie traktujemy jako metodę ostateczną. W pierwszej kolejności zwracamy uwagę i przypominamy ogólne zasady segregowania. Stąd duży nacisk miasto kładzie na edukację – podkreśla Adam Musiała, dyrektor Biura Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi Urząd Miasta Bydgoszczy.

Kolejnym projektem edukacyjnym, jaki wystartuje w lutym, jest program w lokalnej telewizji, pod nazwą „ Bydgoszcz Eko News”. Prowadzącym go będzie znany gł. z anteny Programu 1 TVP Radosław Brzózka. Emisja nowego odcinka odbywać się będzie co dwa tygodnie.

Pozostałe elementy systemu edukacji ekologicznej to m.in. festyny ekologiczne, ulotki, konkursy dla uczniów np. na zbiórkę segregowanych odpadów, akcje sprzątania świata. Pomocna przy problemach z selektywną zbiórką może też być specjalna wyszukiwarka rodzajów odpadów, która podpowie, do jakiego pojemnika wyrzucić daną rzecz. Dostępna jest na stronie TUTAJ

Gospodarka odpadami w trakcie zmian przepisów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto