Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Greenpeace ufundował mikroelektrownię słoneczną podwarszawskiej szkole

MM Warszawa
MM Warszawa
Greenpeace ufundował mikroelektrownię słoneczną podwarszawskiej szkole
Greenpeace ufundował mikroelektrownię słoneczną podwarszawskiej szkole mat. prasowe
Dzieci ze szkoły w Chotomowie, w podwarszawskiej gminie Jabłonna, uczą się od teraz w nowej ekologicznej szkole.

Kliknij w zdjęcie, żeby zobaczyć fotogalerię.

Szkoła w Chotomowie to pierwszy w Polsce energooszczędny budynek użyteczności publicznej. Dzięki mikroelektrowni słonecznej ufundowanej przez Greenpeace, szkoła produkuje również energię elektryczną ze słońca.

Zobacz również: Miejskie pszczoły. W Warszawie stoją już hotele dla owadów zapylających

Budynek będzie ogrzewany wyłącznie naturalnym ciepłem ziemi, a w upalne miesiące ta sama pompa ciepła pełnić będzie rolę klimatyzacji. Oświetlenie budynku (wewnętrzne i zewnętrzne) zostało zrealizowane całkowicie w technologii LED, a pierwsze piętro szkoły, dzięki świetlikom w pomieszczeniach i na korytarzach, korzysta z naturalnego oświetlenia słonecznego. Oszczędności dla gminy mają dzięki temu sięgnąć rocznie ponad 1,1 mln zł na ogrzewaniu budynku o powierzchni 5000 m2.

Dzięki ufundowanej przez Greenpeace instalacji fotowoltaicznej zainstalowanej na tzw. trackerze słonecznym, czyli urządzeniu, które umożliwia podążanie paneli za ruchem słońca, nowoczesna szkoła będzie też produkować energię elektryczną ze słońca. - Elektrownia słoneczna przy szkole w Chotomowie jest dziewiątą instalacją, jaką Fundacja Greenpeace przekazała szkołom w Polsce w tym roku w ramach akcji „Uwalniamy energię”. Elektrownia słoneczna o mocy 8 kWp zainstalowana jest na największym jak do tej pory trackerze słonecznym w Polsce - chwali się Greenpeace.

Okazuje się, że urządzenia te świetnie sprawdziły się na Przystanku Woodstock, gdzie miesiąc temu zbudowaliśmy niezależną instalację wyspową. - Dzięki niej zasilaliśmy całą EkoWioskę. Energooszczędny budynek szkoły w Chotomowie, przychylność gminy oraz upór mieszkańców przekonały nas, że to idealne miejsce dla naszego trackera. To miejsce ma szansę stać się symbolem nowoczesnego budownictwa i ekologii. Miejscem, w którym kolejne pokolenia będą mogły, w teorii i praktyce, poznać przyjazne dla środowiska metody produkcji energii - podkreśla Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska.

Greenpeace ogłosił dodatkowo konkurs, w ramach którego ufunduje aż trzy mikroinstalacje, które produkować będą energię elektryczną ze źródeł odnawialnych. Od dziś można głosować na najciekawsze, zgłoszone projekty: www.greenpeace.pl/konkurs. Z dziesięciu projektów, które zdobędą najwięcej głosów jury wybierze trzy. Jeszcze tej jesieni Greenpeace zainstaluje zwycięzcom mikroelektrownie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto