Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grupa pasjonatów produkuje za darmo przyłbice dla placówek medycznych

Redakcja
Grupa pasjonatów produkuje za darmo przyłbice dla placówek medycznych
Grupa pasjonatów produkuje za darmo przyłbice dla placówek medycznych Warszawski Hackerspace
Od gadania wolą konkretne działanie, dlatego o swojej akcji powiedzieli dopiero gdy pierwsze przyłbice dla pracowników placówek medycznych opuściły ich warsztat. Członkowie stowarzyszenia Warszawski Hackerspace opracowali metodę, dzięki której mogą produkować kilka tysięcy przyłbic dziennie.

Drukarka 3D potrzebuje około dwóch godzin, aby wykonać jedną przyłbicę. Wykorzystując sztancę czy ploter laserowy można w ciągu godziny przygotować kilkadziesiąt przyłbic. To zdecydowanie najbardziej wydajna metoda, by efekty były odczuwalne dla szpitali.

Członkowie stowarzyszenia Warszawski Hackerspace - około 100 osób, pasjonatów informatyki - zastanawiali się co, mogą zrobić w związku z pandemią koronawirusa.

- Chcieliśmy dołożyć cegiełkę. Wszystkich nosiło wręcz od samego początku bo takie niestandardowe podejście to wręcz idealny projekty dla społeczności hackerów, mackerów i tego typu pasjonatów - powiedział nam jeden z członków stowarzyszenia.

Jeden z członków stowarzyszenia odbywa praktyki na jednym z SOR-ów i powiedział o brakach w sprzęcie ochronnym. Po zebraniu danych ze stołecznych placówek okazało się potrzeby idą nie w setki ale w tysiące. Wtedy też zaczęło się poszukiwanie najbardziej wydajnej technologii.

Hackerspace wynajmuje pomieszczenia od Poligraficznej Spółdzielni Pracy "Zjednoczenie" zajmującej się produkcją opakowań z tektury. Na czas pandemii spółdzielnia zawiesiła pracę, a pracownicy zostali odesłani do domów. Po rozmowach szybko udało im się załatwić zgodę na użytkowanie maszyn. Kolejne dni upłynęły opracowaniu procesu produkcyjnego, logistycznego, przeszkolenie oraz zebranie zespołu i przeszkolenie operatorów maszyn. Wreszcie mogli ruszyć z produkcją.

Liczący kilkanaście osób zespół może dziennie wyprodukować nawet tysiąc przyłbic przy wykorzystaniu przemysłowej gilotyny czy sztancarki.

Przyłbicy zrobiona jest z dwóch elementów wyciętych z folii PET oraz gumek recepturek. Szpitale i przychodnie otrzymują je zupełnie za darmo. Jak mówią ludzie Waszawskiego Hackerspac przyłbica jest całkiem wygodna i dość dobrze siedzi na głowie. - Nie jest to najlepsza przyłbica na świecie, ale w przeciągu kilku dni powinniśmy być w stanie wyprodukować kilka tysięcy sztuk dziennie i rozsyłać je za darmo na całą Polskę - opisują swój projekt.

Przyłbica nie posiada atestów i nie gwarantuje sterylności. Należy przed i po użyciu zdezynfekować (np. alkoholem, izopropanolem 70 proc.

Na razie koszt produkcji jest pokrywany z budżetu stowarzyszenia i prywatnych środków jego członków, a zespół projektowy składa się wyłącznie z wolontariuszy.

Informacje o potrzebach szpitali i przychodni Warszawski Hackerspace zbiera przez swoją stronę internetową . Tam jest kwestionariusz ankietowy, który służy do kontaktu i określenia potrzeb.

Pomoc dla tych co pomagają

Warszawski Hackerspace mógłby produkować więcej przyłbic gdyby posiadał większy ploter laserowy, który pozwoliłby produkować zamienniki szyb do profesjonalnych przyłbic stosowanych przez ratowników medycznych, za duże na ploter, którym dysponuje teraz stowarzyszenie.

Potrzebna jest również folia PET lub PETG (min. 0.5mm)

Więcej informacji o tym jak możecie weprzeć ten projekt oraz o nim samy przeczytacie W TYM MIEJSCU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto