Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gwałtowny spadek liczby uczniów na katechezach. Rodzice lawinowo wypisują dzieci z lekcji religii

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Coraz więcej uczniów w Warszawie nie chodzi na lekcje religii. Rodzice masowo wypisują swoje dzieci z zajęć. Na warszawskim Ursynowie w ciągu dwóch miesięcy z katechezy zrezygnowało ponad 300 uczniów. Szczegóły w tekście poniżej.

Rodzice wypisują dzieci z lekcji religii

Na warszawskim Ursynowie uczy się około 12,5 tys. uczniów. W 2019 roku na katechezę zapisanych było ponad 8 tys. dzieci i młodzieży. Od września 2020 roku z udziału w lekcjach religii zrezygnowało już 316 osób. Jak twierdzą nauczyciele ursynowskich placówek, powodem tego jest bieżąca sytuacja w polskiej polityce, m.in. trwające strajki kobiet. O sytuacji informuje HaloUrsynów.pl. Na łamach portalu wypowiadają się zarówno nauczyciele podstawówek, jak i mieszkańcy dzielnicy, którzy zdecydowali się na wypisanie dzieci z katechezy. - Rodzice mówią, że popierając Strajk Kobiet, zamiast tylko słowami walczyć z ingerencją Kościoła w ich życie, chcą to zamanifestować działaniem. Nie dziwię się, że tak wielu rodziców wypisuje dzieci z religii, bo już dawno w Polsce nie należy ona do sfery ducha, ale polityki - mówi dziennikarzom portalu jedna z ursynowskich nauczycielek.

Gigantyczna szkoła w Wawrze już gotowa. W środku strefy rela...

Powyższe dane dotyczą wyłącznie jednej dzielnicy - Ursynowa. Jednak wypisywanie dzieci z katechezy jest coraz bardziej powszechne w innych warszawskich szkołach. - Liczę na to, że będzie to tendencja rosnąca. Pochwalam decyzję tych rodziców. Sama zrobiłam podobnie, jednak już kilka lat temu. Moje dzieci nie uczęszczają na szkolną katechezę. Początkowo jako jedyne w klasie, teraz takich uczniów jest o wiele więcej. W szkole powinno uczyć się faktów, a nie poglądów - mówi nam rodzic uczniów z bielańskiej podstawówki.

Ile uczniów uczęszcza na religię?

Dokładnie 30 sierpnia 1990 roku weszło w życie rozporządzenie, które wprowadziło religię jako przedmiot nauczania w polskich szkołach. Według Centrum Badania Opinii Społecznej, liczba uczniów uczęszczających na religię systematycznie spada od 2010 r. Dziesięć lat temu na religię chodziło 93 proc. uczniów. Trzy lata później, w 2013 roku już 89 proc. Z kolei w 2016 roku 75. proc. pytanych zadeklarowało swoje uczestnictwo w lekcjach. W 2018 było to już jedynie 70 proc.

Jednak, jak wynika z najnowszych danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, w roku szkolnym 2019/2020 na lekcje religii w Polsce uczęszczało ogółem 87,6 proc. uczniów. Najwyższą frekwencję uczniów odnotowano w diecezji pelplińskiej, przemyskiej i rzeszowskiej. Najniższą - w archidiecezji warszawskiej, łódzkiej i diecezji sosnowieckiej. Religii uczy ok. 30 tys. osób. Według danych ISKK z 2019 roku niemal 60 proc. nauczycieli religii to świeccy. Ponad 30 proc. to księża diecezjalni. Ponad 6 proc. stanowią siostry zakonne i ponad 3 proc. zakonnicy.

Zobaczcie też:

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto