Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gwardia Warszawa w sąsiedztwie międzynarodowej agencji. Co dalej z żużlem w stolicy?

Redakcja
Gwardia Warszawa w sąsiedztwie międzynarodowej agencji. Co dalej z żużlem w stolicy?
Gwardia Warszawa w sąsiedztwie międzynarodowej agencji. Co dalej z żużlem w stolicy? Piotr Smoliński
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podpisało umowę z międzynarodową firmą Frontex, wedle której agencja będzie mogła wybudować swoją siedzibę na działce przy ul. Racławickiej 132. Tereny należą do Komendy Głównej Policji, a w tej chwili znajduje się na nich stadion Gwardii Warszawa. Wywołało to niepokój wśród urzędników w ratuszu, którzy obawiają się, że inwestycja może być "gwoździem do trumny" klubu. Niepewny pozostaje również los żużla, który Warszawskie Towarzystwo Speedwaya od lat chce reaktywować na obiektach Gwardii.

W planach inwestycyjnych agencji Frontex oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji jest wybudowanie siedziby firmy na działce przy ul. Racławickiej 132, która obecnie znajduje się w trwałym zarządzie Komendy Głównej Policji. Chodzi o tereny zlokalizowane bliżej ulicy Żwirki i Wigury. Choć aktualnie stacjonuje tam klub Gwardia Warszawa, wydział prasowy ministerstwa przekazał TVN Warszawa informację, że fragment wydzielony dla Frontexu nie wchodzi w obręb stadionu.

Plany budowy wywołały jednak niepokój w ratuszu, który zastanawia się, czy nie będzie to gwóźdź do trumny stołecznego klubu od lat borykającego się z problemami. Urzędnicy w oficjalnym komunikacie przypomnieli, że choć tereny należą do KGP, to miasto w 2009 roku zadbało o to, aby zostały one przeznaczone na cele sportowe. "W 2009 r. w projekcie planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru (gdzie swoją działalność statutową prowadzi Gwardia) wprowadzono zapis o przeznaczeniu pod usługi sportowe i rekreacyjne (uchwała nr L/1522/2009 Rady m.st. Warszawy z 26 lutego 2009 r.). Teraz z ust przedstawicieli MSWiA można usłyszeć zapowiedzi budowy kompleksu biurowców dla międzynarodowych służb bezpieczeństwa. Może to oznaczać koniec Gwardii. Wcześniejsze komunikaty Komendy Głównej Policji nie są uspokajające" - czytamy na stronie Urzędu Miasta.

Ratusz podkreśla, że jeszcze we wrześniu 2013 roku Gwardia zwróciła się do Biura Sportu i Rekreacji Urzędu m. st. Warszawy z prośbą o pomoc. W związku z tym miesiąc później wiceprezydent miasta zwrócił się do Komendanta Głównego Policji o zajęcia stanowiska w sprawie dalszych losów terenów, na których realizowane miały być funkcje sportowe i rekreacyjne. Odpowiedź nadeszła jeszcze w tym samym miesiącu, a Komendant poinformował, że działka przy ul. Racławickiej 132 jest przeznaczona "na realizację zadań i celów ustawowych Komendy Głównej Policji". Dodał jednak, że Policja planuje na jej części wybudować nowoczesny, samofinansujący się ośrodek szkoleniowo-treningowy dla funkcjonariuszy i pracowników policji oraz innych służb podległych Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Ośrodek miałby być także częściowo udostępniany mieszkańcom. - Co dalej z tym projektem? - pyta ratusz.

Władze miasta zaznaczają, że od lat wspierają działalność Gwardii. W latach 2013-2017 na szkolenie dzieci i młodzieży w MTS Gwardia oraz Towarzystwie Sportowym Gwardia Warszawa przeznaczono dotacje w kwocie blisko 811 tysięcy złotych.

Czytaj też: Modernizacja Toru "Stegny" w rękach ministra sportu. Warszawa walczy o dofinansowanie inwestycji

O sprawę zapytaliśmy też Warszawskie Towarzystwo Speedwaya, które od lat walczy o reaktywację żużla w Warszawie właśnie na terenach Gwardii przy Racławickiej. Wielu kibiców czarnego sportu zaniepokoiło się bowiem, że skoro na Mokotowie ma powstać siedziba międzynarodowej agencji, żużla już tam nie będzie. - Według projektu planu zagospodarowania przestrzennego ta część działki jest przeznaczona na usługi z zakresu sportu i rekreacji. Siedziba Frontex ma zostać zlokalizowana na części działki przeznaczonej na usługi od strony ulicy Racławickiej - potwierdza Wojciech Jankowski, wiceprezes Warszawskiego Towarzystwa Speedwaya i menedżer WTS Nice Warszawa. - Obecnie trwają rozmowy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji na temat możliwości dzierżawy terenu sportowo-rekreacyjnego, na którym znajdują się boisko piłkarskie i tor żużlowy - dodaje.

Resort ma rozstrzygnąć kwestię przyszłości tego gruntu do połowy tego roku.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto