Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hala Gwardii do remontu. Co będzie w środku? Ponowne otwarcie w 2023 roku

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
mat. pras. / Juvenes Projekt
Miasto zapowiada generalny remont Hali Gwardii. Zacznie się w przyszłym roku i potrwa dwa lata. O wygląd nowej Hali zadba prywatny inwestor, który potem - prawdopodobnie przez dwadzieścia lat - będzie zarządzał tym miejscem. Nad inwestycją ma czuwać konserwator zabytków.

Nareszcie - Hala Gwardii idzie do remontu, który miasto zapowiadało od lat. W maju skończyła się trzyletnia umowa na obsługę tego miejsca. Teraz przyszedł czas na generalny remont. Miasto chce go przeprowadzić wraz z prywatnym inwestorem (partnerstwo publiczno-prywatne). Właśnie ogłoszono przetarg, który mógłby zostać już dawno rozstrzygnięty. Z powodu opóźnienia tymczasową umowę na dalsze funkcjonowanie Hali w obecnej formie przedłużono o rok. Potem budynek, na czas remontu, zostanie zamknięty.

Więcej pisaliśmy o tym tutaj: Hala Gwardii jeszcze co najmniej przez rok bez zmian. Na nowy przetarg trzeba będzie poczekać

- Chcemy zachować historyczny klimat tego miejsca, bez dyskontów i sklepów wielkopowierzchniowych. Zależy nam na kulturze, kulinariach i duchu Polskiej Szkoły Boksu założonej przez Feliksa Stamma - mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. - W nowej hali każdy odwiedzający znajdzie coś dla siebie - od targu z lokalną, zdrową żywnością, przez atrakcyjną strefę kulinarną, aż po centrum kultury i miejsce spotkań - dodaje Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

W informacji podanej przez Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta czytamy, że Hali Gwardii przywrócona zostanie jej historyczna funkcja handlowo-usługowa. Koncepcja zakładania stworzenie miejsc pod niewielkie sklepiki i punkty gastronomiczne. Poza tym powstanie "powierzchnia o funkcji kulturalnej" upamiętniająca Feliksa Stamma, założyciela Polskiej Szkoły Boksu - izba pamięci (240 mkw.), a także "ponadlokalne centrum integrujące mieszkańców".

Zapytaliśmy, czy po remoncie zniknął popularne bary i punkty gastronomiczne, które teraz przyciągają do Hali Gwardii mieszkańców. - Główna funkcja przewidziana dla obiektu to handlowa, handlowo-usługowa i usługowa, z dopuszczeniem funkcji gastronomicznej i kulturalnej, adresowanej do różnych grup wiekowych - odpowiada nam Karolina Gałecka, rzecznik ratusza. Jednak, jak słyszymy, ostateczne decyzje będą podejmowane podczas negocjacji z inwestorem.

Prywatna firma, która wygra przetarg, zaprojektuje nowe wnętrze hali, będzie odpowiedzialna za remont, a potem będzie mogła utrzymywać i zarządzać Halą Gwardii przez kolejne - najprawdopodobniej - dwadzieścia lat. Taki czas podawali urzędnicy kilka miesięcy temu, lecz w przetargu jest informacja, że "czas (zostanie - red.) określony w toku negocjacji". Renowacja nie obejmuje pobliskiego targowiska, a jedynie budynek Hali.

Zgodnie z harmonogramem firma odpowiedzialna za cały proces zostanie wybrana dopiero w grudniu 2021. Miasto tłumaczy, że tak długi proces wynika ze skomplikowanej procedury. Przed podpisaniem umowy przewidziano trzy rundy negocjacji: ekonomiczną, prawną i techniczną. Nad całym procesem czuwać będzie konserwator zabytków. W budynku pozostać mają ślady wojenne (np dziury po kulach), a także detale architektoniczne (np. gzymsy czy balustrady), które mają zostać oczyszczone i wzmocnione oraz odtworzone.

Wyremontowana Hala Gwardii ma być gotowa w pierwszej połowie 2023 roku.

Co ciekawe, kilka miesięcy temu swój pomysł na Halę Gwardii przedstawił BBI Development. Firma wraz ze spółdzielcami Społem Śródmieście chciałaby przebudować obie Hale Mirowskie (ta bliżej al. Jana Pawła II już należy do Społem). W wizualizacji - którą prezentujemy powyżej - dostrzec można m.in. zupełnie nowy, szklany budynek pomiędzy halami. Zapytaliśmy więc ratusz, czy w ramach przetargu istnieje możliwość przebudowy Hali Gwardii lub dobudowania na pobliskiej działce nowego obiektu.

- Planowany remont Hali Gwardii (kubatura budynku łącznie z uwzględnieniem podziemi wynosi 60.000 m³) nie zakłada przebudowy lub dobudowy nowego obiektu na terenie samej hali - tłumaczy Karolina Gałecka. Dodaje jednak, że jeśli chodzi o wnętrza to zakłada się "połączenie prac konserwatorskich z zabiegami adaptacyjnymi". Obiekt ma zostać dostosowany do wymogów współczesnych użytkowników, lecz z zachowaniem walorów historycznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto