Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hala na 20 tysięcy w Warszawie? Pojawiły się możliwe terminy budowy

PM
Hala na 20 tysięcy osób w Warszawie? Pojawiły się możliwe terminy budowy
Hala na 20 tysięcy osób w Warszawie? Pojawiły się możliwe terminy budowy Sylwia Dąbrowa
Warszawa wciąż cierpi na brak dużej wielofunkcyjnej hali sportowej, która mogłaby pomieścić co najmniej kilkanaście tysięcy osób. Jakub Opara, nowy prezes spółki PL.2012+, chciałby wskrzesić pomysł budowy dużego zamkniętego obiektu przy stadionie PGE Narodowym.

Plany budowy nowoczesnej hali sportowej powstały razem z realizacją inwestycji na PGE Narodowy. Stadion w pierwszych latach działalności generował spore koszty, dlatego pomysły związane ze stworzeniem wielofunkcyjnej hali były przekładane. Warszawa traci przez to wiele imprez, które przerastają swoim zainteresowaniem pojemność stołecznego Torwaru. Wkrótce, to może się zmienić.

- Projekt wybudowania hali jest aktualny. Mamy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym hala sportowo-widowiskowa na mniej więcej 20 tysięcy osób jest dopisana. Przesłanki pozwalające na rozpoczęcie budowy są, ale oczywiście pozostaje jeden problem, czyli pozyskanie finansowania - tłumaczy Jakub Opara.

Od kilkunastu miesięcy wiele poważnych imprez organizowanych w Polsce odbywa się w krakowskiej Tauron Arenie. Warszawska hala mogłaby konkurować z małopolskim obiektem, którego budowa pochłonęła 360 milionów złotych. Tak duża inwestycja musi być realizowana z budżetu państwowego. Szanse na to, że takie środki dostarczy prywatny sponsor, są bardzo małe.

ACB 29 MMA, Warszawa. Krew i pot na Torwarze [ZDJĘCIA]

- Marzy mi się, żeby jeszcze za mojej kadencji budowa hali przy PGE Narodowym ruszyła. Szanse na to są realne. Będę namawiał na tę inwestycję ludzi z ministerstwa sportu oraz panią premier Beatę Szydło, żeby w którymś roku znalazły się pieniądze na ten projekt - mówi prezes spółki PL.2012+.

Teren obok PGE Narodowego, na którym mogłaby stanąć hala jest niezagospodarowany, ale wydaje się, że taki obiekt w tym miejscu idealnie wpisuje się w przestrzeń. Hala pociągnęłaby za sobą prawdopodobnie kolejne inwestycje jak centrum kongresowe oraz hotel. Aktualnie na Pradze nie ma hotelu, który posiadałby chociaż 3 gwiazdki.

- Z jednej strony koszty budowy hali wydają się ogromne, ale w perspektywie budżetu państwowego, nie jest to już tak przerażająca kwota. Przy odpowiednim gospodarowaniu budżetem, te środki powinny się znaleźć. Nie ma też potrzeby, żeby całą kwotę wyegzekwować w jednym roku. Najpierw trzeba wykonać szczegółowy projekt budowlany, co kosztuje ok. 10 milionów złotych, a resztę środków rozbija się na co najmniej dwa lata. Chciałbym, żeby budowa ruszyła do roku 2018, optymalny byłby już 2017 rok - podsumowuje Jakub Opara.

Niewykluczone więc, że na przełomie lat 2019-2020 Warszawa doczeka się wielofunkcyjnej hali, którą będzie można wykorzystywać do różnego rodzaju wydarzeń sportowych, koncertów muzycznych czy innych masowych imprez.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto