Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hałas w Warszawie. Raport krytyczny dla stolicy

gonzo19
gonzo19
Najnowszy raport Europejskiej Agencji Środowiska nie pozostawia złudzeń: warszawiacy są narażeni na nadmierny hałas. Słuch można jednak chronić.

Według raportu EAŚ na zbyt duży hałas narażonych jest 41 mln Europejczyków. To mieszkańcy miast liczących powyżej 250 tys. mieszkańców. Hałas drogowy w metropoliach przekracza 55 decybeli, czyli poziom, który Światowa Organizacja Zdrowia uważa za bezpieczny.

Najgłośniejszymi stolicami w Europie okazały się Bratysława, Paryż i Warszawa. Najbardziej dokuczliwy jest hałas komunikacyjny. Przeciętny hałas, jaki wytwarza jadący samochód to 80 decybeli.

Hałas może zabić

– Hałas stresuje, doprowadza do chorób, a nawet śmierci – podkreśla Tomasz Roliński, mieszkaniec Warszawy i ekspert od akustyki. Bohater wielu artykułów prasowych od wielu lat walczy z różnymi niedociągnięciami drogowymi w mieście.

– Kopenhaga to jedno z najcichszych miast w Europie, jednak Dania przyznaje się do tego, że co roku z powodu hałasu umiera w tym kraju około 4 tys. ludzi. Hałas powoduje stres, nadciśnienie, co może prowadzić do śmierci – wyjaśnia Roliński.

Dodaje, że w Warszawie hałas to rzeczywiście spory problem. – Budując drogi nie zwraca się uwagi na to, co jest właściwie. Stawia się ekrany akustyczne, które zamiast tłumić, potęgują hałas. W dodatku na drogach są studzienki kanalizacyjne. Samochód, który na nie najedzie wytwarza dodatkowo 100 decybeli – mówi Roliński.

Według niego problemem jest też mentalność kierowców. – Nadmiernie przekraczamy prędkość, chociaż badania dowodzą, że wolniejsza jazda może być płynniejsza, a czas dojazdu do celu się nie wydłuża – tłumaczy ekspert.

Jak radzić sobie z hałasem?

Tomasz Roliński jest ekspertem akustykiem. Radzi warszawiakom, aby jeździli wolniej i zgłaszali służbom drogowym każdą uszkodzoną studzienkę, czy dziurę w jezdni.

Ekspert stanowczo odradza słuchanie muzyki z odtwarzaczy MP3 podczas poruszania się po mieście pieszo. – Taki odtwarzacz zamiast ograniczać hałas z zewnątrz dodatkowo go potęguje – wyjaśnia Roliński.

Zamiast tego poleca noszenie zatyczek na uszy, albo specjalnych słuchawek, które aktywnie tłumią hałas zewnętrzny. Cena takich słuchawek zaczyna się od 500 zł. Jak podają producenci słuchawki są w stanie ograniczyć hałas z zewnątrz nawet o 85 proc. – Można też nosić grubą czapkę, ewentualnie słuchawki od zestawów głośnomówiących do telefonów – radzi Tomasz Roliński.


Zobacz również:
Samoloty wylądują ciszej na Okęciu
Jak zmniejszyć hałas w Warszawie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto