Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hale Mirowskie do remontu. Spółdzielnia i deweloper chcą połączyć zabytkowe hale. Co będzie w środku?

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Ewelina Wójcik / zdjęcie archiwalne
Hale Mirowskie zostaną przebudowane. Chcieliby tego spółdzielcy - właściciele zachodniej hali - którzy dogadali się z deweloperem. Ten z kolej chciałby połączyć obie zabytkowe budowle i stworzyć tam coś podobnego do praskiego Konesera. Problem w tym, że Hala Gwardii należy do miasta.

Zabytkowe Hale Mirowskie, które powstały przeszło sto lat temu, czeka spory remont. Chciałaby tego Spółdzielnia Społem ze Śródmieścia, która zarządza jedną z dwóch hal. Jej przedstawiciele podpisali właśnie list o współpracy z deweloperem – BBI Development.

W dokumencie czytamy, że chodzi o realizację „projektu deweloperskiego polegającego na zagospodarowaniu hali targowej zlokalizowanej przy placu Żelaznej Bramy w Warszawie (tzw. Hala Gwardii), jak również terenów do niej przyległych, w przypadku, gdy Miasto Stołeczne Warszawa (będące właścicielem Hali Gwardii) podejmie decyzję dotyczącą takiego zagospodarowania”.

- Od lat toczy się dyskusja dotycząca Hali Gwardii. Miasto będzie musiało zmierzyć się z tematem. My mówimy, że jesteśmy gotowi przystąpić do całego obszaru, [Hal Mirowskich - red.] jeśli miasto w ogóle wystąpi z takim planem - mówi nam Rafał Szczepański, wiceprezes BBI Development. Przyznaje, że teraz piłeczka jest po stronie miasta. Warszawa, jeśli chciałby przeprowadzić remont, musiałaby ogłosić przetarg. BBI na pewno by w nim wystartował.

Jaki jest plan na Hale Mirowskie? - Na pewno Spółdzielnia stoi na stanowisku, że handel będzie jednym z filarów tego przedsięwzięcia. Trzeba go jednak rozwinąć np. o punkty gastronomiczne - dodaje Szczepański. Konieczne - zdaniem dewelopera - jest również uporządkowanie tego terenu tak, by stał się wizytówką dzielnicy. Miejsce ma jednak dalej pozostać lokalnym centrum, z małymi i tanimi sklepikami, a także żywnością wyższej jakości, od lokalnych producentów.

Co czeka Hale Mirowskie?

Hale Mirowskie to kompleks składający się z dwóch bliźniaczych budynków. Bliżej ulicy Jana Pawła II znajduje się hala zachodnia (Mirowska) należąca do spółdzielni. Drugą, wschodnią halą (Gwardii), zarządza miasto. Urzędnicy nie ukrywali, że potrzebny byłby remont, ale na razie nie było na to środków. Mimo to, wykorzystując potencjał miejsca, w każdy weekend w Hali Gwardii stawiane są punkty gastronomiczne.

Spółdzielcy razem z deweloperem chcieliby „funkcjonalnie i estetycznie” powiązać obie hale. - Jesteśmy zainteresowani przywróceniem niekwestionowanemu symbolowi Mirowa, jakim są bliźniacze hale handlowe, znaczenia, jakie zostało im nadane przez ich budowniczych na przełomie XIX i XX wieku. Naszym zamiarem byłoby stworzenie kompleksu o charakterze komercyjno - kulturalnym, z zachowaniem jego indywidualności, pierwotnej estetyki – mówi Anna Tylkowska, prezes Spółdzielni Społem.

Deweloper miałby się zająć całym procesem inwestycyjnym, a później komercjalizacją. BBI zobowiązało się do przygotowania projektu i sfinansowania remontu. W imieniu spółdzielni będzie również negocjować z miastem. Co na to urzędnicy? Zapytany przez nas Kamil Dąbrowa, rzecznik ratusza, nic nie wie o sprawie. Swoje zapytanie przesłaliśmy do sztabu prasowego, który obiecał sprawdzić jak w tym momencie wygląda sprawa Hali Gwardii.

Jak tłumaczą przedstawiciele dewelopera, list intencyjny to dopiero początek współpracy. W kolejnych miesiącach ustalone mają zostać szczegóły remontu. - Naszą intencją jest kompleksowa współpraca ze Społem, przy realizacji koncepcji dotyczących zagospodarowania Hali Gwardii oraz terenów doń przyległych, w sposób umożliwiający funkcjonalne i estetyczne powiązanie Hali Gwardii z Halą Mirowską - tłumaczy wiceprezes BBI Development, Rafał Szczepański. - Dwie hale powinny tworzyć przestrzeń zintegrowaną z najbliższym otoczeniem, nieustannie dostosowującą się do potrzeb mieszkańców Warszawy - dodaje prezes firmy, Michał Skotnicki.

BBI Development ma już doświadczenie w podobnych projektach. Jesienią na Pradze otwarto Centrum Praskie Koneser, które powstawało we współpracy firmy z Liebrecht & wooD. Tam odrestaurowano będące w opłakanym stanie budynki, ale wybudowano również kilka nowych. Co ważne, BBI nie po raz pierwszy będzie współpracował ze Spółdzielnią Społem. Latem zeszłego roku deweloper otworzył Centrum Marszałkowska, czyli biurowiec z funkcją handlową (przy Świętokrzyskiej) tworzony we współpracy ze spółdzielcami.

- Jesteśmy zainteresowani nawiązaniem kompleksowej współpracy z profesjonalnym i zaufanym podmiotem. W naszej ocenie, takim partnerem jest BBI Development, z którym z sukcesem zrealizowaliśmy projekt Centrum Marszałkowska, zwany „dawnym Sezamem” - mówi Anna Tylkowska, prezes Społem Śródmieście.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto