Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Happening niepełnosprawnych, Warszawa. Na perony nie zaniosą nas drony! [ZDJĘCIA]

ap
Happening niepełnosprawnych, Warszawa. Na perony nie zaniosą nas drony! [ZDJĘCIA]
Happening niepełnosprawnych, Warszawa. Na perony nie zaniosą nas drony! [ZDJĘCIA] materiały prasowe/Marcin Górecki
Organizatorzy happeningu na dworach Warszawa Śródmieście oraz Warszawa Ochota zwracają uwagę na to, że warszawska kolej jest tylko pozornie dostępna dla osób niepełnosprawnych. Wydarzenie, mające zwrócić oczy działaczy politycznych na problem nieprzystosowania pociągów podmiejskich do użytku przez niepełnosprawnych, odbył się w piątek 6 listopada.

Happening niepełnosprawnych, Warszawa. Na perony nie zaniosą nas drony! [ZDJĘCIA]

Happening został zorganizowany przez Stowarzyszenie Zielone Mazowsze. Miał on zwrócić uwagę na problem niedziałających podnośników i wind na wielu warszawskich stacjach kolejowych. Badanie przeprowadzone przez Stowarzyszenie pokazało, że aż na 9 z 18 stacji, na których zamontowane są dźwigi, urządzenia te są niesprawne.

Stowarzyszenie zauważa, że kolej lekceważy osoby niepełnosprawne. Mimo obietnic ze strony spółki PKP, nadal stołeczne dworce nie są dostosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach lub prowadzących wózki z dziećmi. Dotyczy to głównie niedziałających wind i podnośników, a także braku alternatywnych rozwiązań dla schodów.

We wrześniu Zielone Mazowsze przeprowadziło audyt, który dał zaskakujący wynik. Na 50% stacji kolejowych w Warszawie - w tym Warszawa Powiśle i Warszawa Ochota - podnośniki lub windy nie działają bądź są niedostępne. Niektóre z nich znajdują się też w złym stanie technicznym: są pozbawione kluczyków, a urządzenia są zardzewiałe. Sprawia to, że stają się one nieprzydatne dla potrzebujących ich pasażerów.

W związku z tym, Stowarzyszenie zdecydowało o przeprowadzeniu 6 listopada happeningu "Na perony nie zaniosą nas drony" na dworcach Warszawa Śródmieście oraz Warszawa Ochota. W akcji uczestniczyły m.in. osoby poruszające się na wózkach, ale także rodzice z wózkami. Spotkali się oni przy budynku stacji Śródmieście, aby wspólnie przejechać pociągiem.

Obecność przedstawicieli PKP PLK pozwoliła na uniknięcie pierwszej trudności, na którą mogą natknąć się niepełnosprawni, czyli próbie skorzystanie z windy jeżdżącej na peron. Aby móc z niej skorzystać, należy najpierw zadzwonić po pracownika kolei, a potem czekać. Jeżeli ktoś nie posiada telefonu, pozostaje mu...po prostu czekać.

Następnie uczestnicy akcji przejechali pociągiem na stację Warszawa Ochota, gdzie próbowali skorzystać z podnośnika przyschodowego. Pasażerom na wózkach nie udało się jednak wydostać z peronu na Aleje Jerozolimskie z powodu awarii urządzenia, a schody okazały się niemożliwe do pokonania. Zielone Mazowsze zwraca również uwagę, że także podjazd na kładkę nad torami nie nadaje się do użytku przez osoby na wózkach – w odróżnieniu od wybudowanego przez miasto podjazdu po drugiej stronie tej samej kładki. W tej sytuacji uczestnicy akcji byli zmuszeni z powrotem wrócić na stację Warszawa Śródmieście.

Stowarzyszenie ma nadzieję, że w związku z planowanym przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w najbliższych latach szeregiem renowacji warszawskich linii i stacji, zostaną również zamontowane odpowiednie ułatwienia dla pasażerów niepełnosprawnych. Zielone Mazowsze zwraca uwagę, że platformy przyschodowe, oprócz tego, że są wysoko awaryjne, posiadają ograniczoną nośność, która uniemożliwia korzystanie z nich niektórym osobom na wózkach elektrycznych, zdecydowanie cięższych od wózków ręcznych. Nie mogą z nich także korzystać pozostali użytkownicy mający problem z wchodzeniem i schodzeniem po schodach, jak opiekunowie z wózkami dziecięcymi czy osoby starsze. Również korzystanie z podnośników kabinowych jest trudne dla osób z niepełnosprawnościami. Jedynymi skutecznymi rozwiązaniami są pochylnie (całkowicie bezawaryjne, ale wymagające większej ilości przestrzeni) oraz windy – pod warunkiem, że są utrzymywane w stanie zdatnym do użytku.

Happening był częścią projektu „Razem bez barier. Warszawa przyjazna wszystkim mieszkańcom” w ramach programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszy EOG.


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto